Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

С половинчасови изявления министри "закриха" дебата по вота на недоверие

Министър Даниел Митов
Министър Даниел Митов

Даниел Митов поиска законово разрешение за СРС срещу укриващи се заподозрени

Поредица дълги изказвания на министри, без въпроси от пленарната зала закриха дебата по вота на недоверие срещу правителството с мотив корупция. Управляващите се възползваха от закриването на дебата, за да направят изявления - според правилника могат да се включат когато и да е. Само по време на блиц контрол или парламентарен контрол обаче те получават въпроси от народните представители. 

След като председателстващата заседанието Наталия Киселова обяви, че вторият вот за недоверие срещу кабинета ще се гласува утре от 14,30 ч. вътрешният министър Даниел Митов взе думата за изказване. И обясни, че мотивите и изказванията по вота било споменато МВР, затова той трябвало да вземе отношение.

"Много обичам да се оправдавам за чужди грехове, но сме пост в такава ситуация", започна той с ирония. А началото на изявлението му бе изцяло посветено на ситуацията с ГДБОП и "всичко, което се е случило в Пловдив миналата година" и акцията, която провокира ПП-ДБ да атакуват вътрешното министерство. 

Така той реално уважи искането на ПП-ДБ за обяснения по темата. По-рано днес Киселова отказа Митов да бъде изслушан във връзка с разбития контрабанден канал за цигари в пловдивското село Царацово. Тя се позова на правилника на НС, според който отхвърлени предложения могат да се предлагат отново най-рано след месец.

Митов обаче се възползва от процедурата, която му позволява да говори. Той обаче не получи въпроси, както би се случило при евентуално изслушване. За сметка на това говори 30 мин без прекъсване, а накрая поиска законодателни промени от депутатите - да разрешат използването на СРС при издирване на заподозрени.

"Недейте заради отделни случаи в система, която се чисти сама, да петните името на институцията", настоя Митов.

Министърът бе категоричен: Няма земна сила, която да ме накара да принуждавам мои служители да нарушават законите.

Той започна да обяснява по дати кога какво се е случило, кой къде е бил преназначен, включително и за публикации по темата. Отбеляза, че осветяването на оперативни работници носи рискове за тях

Министърът бе категоричен, че никой от служителите, подали сигнал не е наказан.

 Митов заподозря, че осветляването на разследванията в Пловдивско може да се използва като възпрепятстване на разследстването и своеобразен чадър. "Осветляването на детайли пречи на тяхната работа, надявам се, че са сърбали всичко, което е било необходимо, за да се изяснят фактите", каза той.

Относно призивите за уволнения и отстраняването на хора от МВР той напомни законовите изисквания за това.  "Не е лесно да се уволни служители на МВР - има процедури, проверки и те трябва да установят нарушение, за да последва уволнение. Приказките да се уволни някой, моля да прекратим", настоя министърът.

Взе отношение и по опитите за изслушване по казуса на хора от службите в парламента. 2 седмици преди "публичното размахване  на пловдивски адвокати в полза на олигархични кръгове", той се запознал с позициите на 2 души. Говорил с тях в средата на март, заедно с двама членове на кабинета му и изрази надежда да продължат да са част от системата, "ако не бъдат употребявани от определени политици за неясни битки с политическа цел".

А в чат един от тях по-късно му пратил съобщение относно твърденията на ПП-ДБ, че оперативни служители искат да обяснят в НС за оказвания им натиск. В съобщението пишело , че "заигралите се с казуса пловдивски кръгове, имащи интерес, твърдят че искаме да говорим пред НС".  "Глупости, не искаме да говорим пред никого. Искаме независимо ръководство, не сме маймуни в зоопарка, проблем с министъра нямаме, и той с нас", пишело още там.

Кой за коя пловдивска глутница работи по този казус, попита министър Митов.

След това подхвана и 10-годишен казус от Велинград.      Относно скандалите, свързани с Пепи Еврото той каза, че "случките с него не са в мандата на тоя кабинет". След това Митов започна да изрежда стъпките по обявяване на лицето за издирване. Проверени са 7 адреса, и служебни адреси във Враца и София, проверени са свързани с него лица, ползвани мобилни номера и др. Работено е и с партньорските служби за проверки в чужбина - Гърция, Сърбия, Босна и Херцеговина, Северна Македония, Албания и Косово. Последните проучвания са насочени към Гърция за предполагаемото му укриване там 

Относно т.нар. архив на Пепи Еврото има служители от ГДБОП, които проверяват това. МВР следва указанията от прокуратурата и следва закона. Ще положим всички усилия за установяване местонахождението на Петьо Петров, увери вътрешният министър.

"Виждам почти екзотерични вярвания, че някакви НПО засекли през телефон и какво още местонахождението му. Ако вярвате, Господ да пази България от това да я управлявате! Законът не предвижда използването на СРС при издирване на лица. Тук се нуждаем от законодателни промени", каза Митов.

Той настоя, че в България не съществува правна законодателна разпоредба прилагане на СРС на лица, укриващи се след извършване на тежки престъпления. А това би било целесъобразно.

Министър Митов призова депутатите, "които не са от увеселителната част", да подхождат сериозно както към проблемите, така и към успехите на МВР.  Той обеща да работи за подобряване условията на работа и отчете, че е поел ангажимент да обиколи цялата страна и да отиде за отчетите на всички областни дирекции.

Обстоятелствената реч провокира Йордан Иванов от ДБ да поиска процедурно изказване и да обвини Наталия Киселова, че злоупотребява с процедурни хватки.

"Оставихте изпълнителната власт да говори и ние да не можем да задаваме въпроси. Чухме изложение по различни скандали и никой не може да вземе думата. Министърът вади частни разговори, прави твърдения и никой не може да отговори. Това, г-жо председател, не е дебат по вот на недоверие", гневен бе депутатът. 

Йорданов държи да има председателски съвет, на който да се реши утре да има изслушване за скандала в Пловдив. "Г-н министърът е подготвен, но ние не може да отговорим, осуетява се парламентарният контрол", категоричен бе той.

Божидар Божанов от ДБ пък се хвана към думите на министъра за "екзотеричните подходи". Според него МВР може да получи данни от международно сътрудничество, aко българските разпоредби му пречат.

С дълго изложение след това се включи и регионалният министър Иван Иванов.

За мотивите на вота относно магистралата между Бяла и Търново Иванов обяви, че би ги обобщил в 2 направления - непознаване на процедурите и недостатъчно усилие за запознаване с темата. Процедурата е започната още през 2020 г. и е пусната от АПИ, министерството е упражнило контрол в един момент. има доклад на АПИ и от 2024 г., от там отива в агенцията за обществени поръчки. Иванов продължи и с други части от строителството на магистрали. 

След като регионалният министър говори 30 мин, на трибуната се качи и вицепремиерът Атанас Зафиров. "Европейската интеграция няма алтернатива, целта на прав е да отпуши блокирали процеси във всички сектори, настоя той. И се ядоса на "циркаджийските подвиквания" от залата. Според него нито ГЕРБ, БСП и ИНТ не се поддали на изкушението за квоти и безпринципни назначения. "Видимо не разбирате механизмите на политиката, постигнахте нещо добро - консолидирахте партньорите в правителството и консолидирахте около него и онази част от обществото, която желае стабилност. Този вот има някакъв смисъл - пред очите на цяла България показахте своята пълна, мащабна несъстоятелност и безсилие да предложените смислена алтернатива на това управление", каза той.

"Наско Натото ясно застана на позцииците, които защитава" ядоса се Цончо Ганев от "Възраждане". И той се възмути, че хората, които са внесли вота не могат да вземат отношение.

Жечо Станков пък отбеляза, че е загубено много парламентарно време. "Вот на недоверие в рамките на 2 седмици, с аргументи, касаещи период извън това правителство, дава шанс за отклоняване на вниманието от дневния ред на обществото и важните неща", каза енергийният министър. Той изтъкна, че ПАВЕЦ "Чаира" бил трагично счупен по време на първото правителство на "Промяната", а второто правителство на ПП не намерило време за ремонт. Министърът анонсира развитие по темата с предстоящото изслушване на "Боташ", изреди и други теми от ресора си, както и част от приоритетите на правителството, включително и задвижените енергийни проекти. 

Час и половина след като дебатът за вота на недоверие срещу кабинета бе прекратен на парламентарната трибуна говореше четвърти член на кабинета. За сравнение преди това депутатите спориха около 4 часа.

С изявление се включи и правосъдният министър Георги Георгиев, който започна да изброява подготвените законопроекти за реформи.

Очаквайте подробности

                                                                                                               

Видео

Коментари