Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

И науката доказа: един любим не гарантира щастие

В последните години полигамните хора стават все по-видими за обществото.
СНИМКА: GETTY IMAGES
В последните години полигамните хора стават все по-видими за обществото. СНИМКА: GETTY IMAGES

Партньорите във връзки с повече от един човек си имат по-голямо доверие, сочи проучването

Хората във връзка с повече от един партньор са също толкова щастливи, колкото тези в моногамна връзка. Това установи ново проучване, целящо да развенчае мита, че отношенията между само двама души превъзхождат останалите.

Анализът, публикуван на 26 март в The Journal of Sex Research, е върху данни от 35 проучвания. В тях са участвали общо 24 489 души от САЩ, Канада, Австралия, Португалия, Италия и други европейски държави. Учените не откриват значими разлики в нивата на удовлетвореност от връзката и сексуалния живот между хората в моногамни и немоногамни връзки.

Екипът е ръководен от професор Джоел Андерсън, главен научен сътрудник в Австралийския изследователски център по сексуалност, здраве и общество в университета “Ла Троуб”. Той е социален психолог, чийто основен фокус е върху здравето и благосъстоянието на ЛГБТ общността.

Каква е разликата между моногамия и полигамия

Моногамията е практиката да се поддържа емоционална и/или сексуална връзка само с един човек. Тя е социална норма в голяма част от съвременната западна история и показва, че мнозинството от хората желаят този тип отношения, пише в проучването. Едно от обясненията за тази тенденция е възприятието, че моногамните връзки водят до по-добро здраве и благополучие, повишено удовлетворение, стабилност и безопасна среда за отглеждане на деца. Друго често срещано схващане, изведено от изследванията, показва, че голяма част от западното общество възприема моногамията като морален избор, ръководен от религията.

Полигамията, от своя страна, включва няколко различни вида връзки. В нея влизат отворените отношения, при които партньорите са романтично ексклузивни, но не и сексуално. Тоест партньорите нямат проблем да правят секс с различни хора, стига да няма емоционално обвързване помежду им. Полиаморията също е форма на немоногамия. При нея хората са в няколко романтични връзки едновременно. Съществуват и полумоногамни отношения. Терминът е съвсем нов и се отнася за връзки, в които партньорите по принцип са моногамни, но има изключения.

Полиаморията често се описва като споразумение, фокусирано върху любовта, откритостта и комуникацията, и може да включва произволен брой партньори, докато отворените връзки често са фокусирани върху романтичното обвързване с един партньор и сексуалната свобода с други.

В цяла Европа, както и в България повечето връзки са моногамни, т.е. хората са във връзка само с един човек по едно и също време. Но алтернативните структури на връзките стават все по-видими в света, въпреки че голяма част от хората продължават да гледат на тях с предубеждение. В проучването се отбелязва, че около 5% от възрастните се определят като хора, които имат немоногамни отношения. Около 20% пък са преживели някаква форма на немоногамност в определен момент от живота си.

Стереотипите за моногамните връзки не са верни

“Често се смята, че моногамните връзки предлагат по-голямо удовлетворение, интимност, ангажираност, страст и доверие, отколкото немоногамните. Това широко разпространено убеждение - което наричаме мит за превъзходството на моногамията - често се поддържа от стереотипи и медийни наративи”, споделя Андерсън.

“Нашите открития оспорват това дългогодишно вярване, развило се извън академичната среда. Ние представяме допълнителни доказателства, че хората в съгласувани немоногамни отношения изпитват същите нива на удовлетворение от връзките и сексуалния си живот като тези в моногамни”, добавя професорът.

Според публикацията в Journal of Sex Research, екипът установил, че хората в немоногамни връзки всъщност съобщават за по-високи нива на доверие в сравнение с моногамните. Това противоречи на общоприетото схващане, че лоялността е необходима, за да се развие доверието между партньорите.

Учените откриват, че нивата на удовлетворение остават сходни в различните демографски групи, включително ЛГБТ и хетеросексуалните участници. Също така станало ясно и че има еднакви нива на щастие при различните видове съгласувани немоногамни взаимоотношения като отворени връзки и полиамория.

Всички участници в проучването са били във връзка, като между 4 и 69,9% са били в немоногамни структури, в зависимост от изследването. Проучванията не разглеждат серийна моногамия или изневери.

Немоногамните хора често се сблъскват с дискриминация

По думите на Андерсън романтичното и сексуалното удовлетворение значително допринасят за нашето цялостно щастие, пише “Индипендънт”. “Тези резултати поставят под съмнение някои от често срещаните погрешни схващания относно немоногамията. Въпреки че нашите резултати показват сходни нива на удовлетворение, хората в немоногамни връзки често се сблъскват със стигма, дискриминация и пречки пред достъпа до подкрепящи здравни грижи и законно признаване”, допълва той.

“Виждаме, че тези немоногамни връзки функционират чудесно и предлагат страхотен сексуален живот, въпреки че са съдени в повечето общества и въпреки че хората в тях често се сблъскват с различно или дори предубедено отношение, защото структурата на техните връзки се възприема като извън нормата”, смята Андерсън.

По думите му изследването му показва, че удовлетворението във връзките не зависи от структурата им, а от това как хората комуникират, свързват се и отговарят на нуждите си.

“Нашата теория за това защо се получават тези резултати вероятно се свежда до най-честия проблем във връзките – и със сигурност най-честия фактор за разпад на връзки – изневярата. Хората в немоногамни отношения често имат договорености с партньорите си, при които изневярата не е релевантен фактор, докато за моногамните тя е естествено съкрушително преживяване”, казва Андерсън.

Според данните немоногамните връзки дават възможност на участниците да задоволяват голямо разнообразие от нужди (често от различни партньори), докато моногамните партньори се задоволяват само с един. Друга тема в изследванията сочи, че немоногамността дава възможност за индивидуален растеж, самостоятелност и развитие и на свой ред този растеж може да доведе до повишаване на щастието от връзката и сексуалното удовлетворение. Тези ползи от немоногамията могат да повлияят на негативните емоции от дискриминацията и да допринесат за общото ниво на удовлетвореност от отношенията на участниците.

Имат ли бъдеще полигамните връзки

Андерсън смята, че медицинските специалисти, терапевтите и политиците трябва да разпознават и подкрепят разнообразието в отношенията, вместо да приемат моногамията за стандарт или идеал. Успехът на полигамните отношения подчертава необходимостта да се надхвърлят нормативните предположения относно връзките и семействата и да се създаде пространство – социално, културно и професионално – за пълния спектър от възможни връзки. “Когато хората бъдат подкрепяни да изграждат взаимоотношения, които работят за тях, всички печелят”, допълни Андерсън.

Това е първият метаанализ, който изследва връзката между броя на участниците и удовлетворението от отношенията. Резултатите предоставят доказателства, че немоногамните хора вероятно изпитват еднакви нива на удовлетвореност от връзката и сексуалното удоволствие, както моногамните. Това предоставя солидни доказателства за развенчаване на мита за превъзходството на моногамията.

Видео

Коментари