"България търси президент" - почна кастингът, сега още не боли
През есента на 2026-а ще гласуваме за десети път за стопанин на "Дондуков" 2
Дали да се кандидатира за президент? 20 години е разсъждавал над въпроса лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов, сподели той в сряда. И е убеден, че ако го поиска, ще наследи Румен Радев на поста, но неговото силно амплоа е в изпълнителната власт. Затова бившият премиер казва категорично "не" за президентството. Въпреки че от дни свои и чужди го лансират за този пост.
Близо 7 години пък друга дилема стои пред настоящия държавен глава - дали да извърви обратния път и да направи собствена партия. Но този негов сюжет е паралелен на основното политическо риалити, чийто кастинг почна още отсега.
През есента на 2026 г. България ще гласува за десети път за президент. Година и половина по-рано темата изведнъж се оказа в дневния ред на политиците днес. Изненадвдащо, защото у нас я няма западната традиция бъдещият държавен глава да се готви за такъв поне десетилетие, а кандидатурата му да се обявява 3 години преди самия вот. Така е в САЩ. Но там е ясно - господарят на Белия дом става "господар" и на света. В България формално
няма много екстри, които вървят с
голямата къща на "Дондуков" 2
Стопанинът раздава ордени и организира официалните приеми - вероятно това е представата на най-незаинтересованите от реалната политика.
Държавният глава е главнокомандващ на Българската армия, назначава с укази шефове на служби и посланици, но за това му трябва одобрение и от правителството.
С последните промени в конституцията му взеха възможността да сформира сам служебното правителство. Иначе то беше банка кадри за апарата, който президентът си отглежда.
Но все пак това е единственият, когото пряко избират всички. И по правило остава с огромен рейтинг през целия мандат, защото няма как да направи сериозен гаф при подобни дребни правомощия. Освен ако в държавата не падат постояннно парламентите, както се случи през последните години.
Реално той е лицето на страната, представлява я навън по най-важни форуми, кани тук чужди държавници. А откакто президент е Румен Радев, институцията се превърна в основна опозиция на властта. И дори успя да прокара втора, паралелна линия в българската външна политика.
Успя да създаде и стабилен втори властови център, именно това предизвика и онези злополучни промени в конституцията и "домовата книга" за служебни премиери.
Затова този пост се явява диамант
в короната на всеки политик
Да не забравяме и че всеки, който си тръгне от "Дондуков" 2, получава доживот издръжка от държавата, офис и кола със шофьор.
Така че е логично кастингът за сезон 2026 да отвори отсега, макар нито една партия още да не е обявила официално кандидат. Чуват се имена - Бойко Борисов и акад. Николай Денков. И не само техните.
Самият Борисов два пъти е коментирал въпроса, все негативно. Първо на 14 февруари отсече, че никога не се е целил в поста. Като главен секретар на МВР е имал 90% одобрение и ако е искал да стане президент, е щял. Вторият път бе сега в кулоарите на парламента.
20 години съм мислил по този въпрос. Аз мога да бъда само в изпълнителната власт. Не мога да бъда лицемер, не мога на всички опити едно правителство да прави нещо след тези четири години хаос да му намирам кусури. Не мога, ако съм настоял да се подпише договор с "Боташ", след това да се опитвам да се измъкна и да обяснявам, че друг е виновен, не може Копринката да е правил 4 г. пътища и накрая да излезе, че правителство на 2 месеца е виновно. Не мога да бъда такъв, затова няма да бъда кандидат за президент, каза Борисов, като използва случая отново да атакува Радев за неизгодния за България договор с турската "Боташ".
При ГЕРБ е ясно, че нещата зависят от лидера - финално той ще посочи кандидат(к)а. По-сериозният сблъсък се очаква в коалицията на ПП и ДБ. Причината е, че ДСБ настоява за предварителен кастинг - вътрешни избори сред цялата демократична общност, на които да се излъчи единен кандидат. "Промяната" май няма влечение към подобни процедури, в които електоратът на ДБ е много по-опитен.
Неофициално в ПП, които досега не са участвали директно на президентски избори, се споменава името на Кристалина Георгиева. Но вече 20 години шефката на МВФ не може да бъде изкушена да влезе в българската политика. Пробва се неуспешно за шеф на ООН, където България се яви нелепо с две кандидатки - Георгиева и Ирина Бокова.
Кирил Петков и Асен Василев подкрепиха Радев за втори мандат, но ДБ пък тогава издигна Лозан Панов, което не попречи да се разграничат от съдията по-късно.
Но тъй като и вдясно наддаването и интригите тръгнаха, вече медии пишат как Иван Костов лансира за кандидат евродепутата Радан Кънев, който е от ДСБ.
Лидерът на партията Атанас Атанасов припомни за 1996 г., когато Петър Стоянов победи действащия президент Желю Желев на вътрешни избори. По този начин се получи завихряне, обединиха се всички демократични сили и държавата беше обърната след тях, мотивира идеята за вътрешен вот той.
Атанасов дори покани акад. Денков
да се яви на вътрешен вот
Бившият премиер и настоящ коалиционен партньор му отговори през фейсбук.
За ПП днес тема "президентски избори" няма. Нито е имало обсъждания в какъвто и да е формат, нито има решения за номинации, написа академикът.
И в левицата темата още не е на дневен ред - БСП тепърва има да си стяга партията, а останалите формации без нея нямат силите да играят. Но пък там изглеждат най-спокойни по темата - не само имаха два мандата президент в лицето на Радев, но и имат абсолютно подготвен кандидат за поста в лицето на вицето му Илияна Йотова.
Името неведнъж се завъртя покрай слуховете за евентуална партия на Радев като вариант тя да довърши мандата му. Както вече стана ясно, президентът няма да излезе от "Дондуков" 2 предсрочно. Но Йотова остава точният кандидат и за него и бъдещите му политически планове.
Двамата са първата двойка, която не показа противоречия вече два мандата. Често говорят в един глас и видимо се разбират добре. Йотова освен това може да обедини лявото зад гърба си. Не само защото е едно от знаковите лица на БСП през годините, но и защото може да намери тон и подход към всеки.
Около интригата в Българския олимпийски комитет се завъртя паралелен сюжет за желанията на Румен Радев. Поддръжниците на Стефка Костадинова видяха в подкрепата на президента за Весела Лечева вариант тя да бъде лансирана първо да оглави БОК, а след това и да играе за държавен глава. Самата Лечева отрече подобна схема, а като се има предвид, че съдебната сага кой да води олимпийците може да продължи две години, то ще са минали президентските избори.
Лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов е винаги готов. На президентските избори през 2021 г. обаче взе едва 3,92%. Очаква се по неговите стъпки да вървят и Радостин Василев от МЕЧ, и Ивелин Михайлов от "Величие".
Кастингът за президент започна и все още не боли споменаването на имена. Може да се приеме като безплатна реклама. Засега.
