Вместо за дебют Самуел Финци с “Икар” за главна роля, наградената Албена Павлова се притесни да не я уволнят
- Румен Радев връчи Почетния знак на президента на Явор Милушев
- Милица Гладнишка към политиците: Ремонтирайте театъра в Ямбол
Щеще да е по-справедливо да получа награда за дебют, каза актьорът Самуел Финци, след като се качи на сцената на Народния театър, за да вземе статуетката “Икар” за главна мъжка роля. Това е първата му голяма българска награда, тъй като актьорът от години живее и работи в Германия. На българска сцена го върна режисьорът Явор Гърдев, който го покани да играе във “Венецианският търговец”. Именно ролята му на еврейския лихвар Шайлок му донесе голямото признание в света на театъра. Вече почти година Санчо Финци, както го наричат, пътува от Германия до София, за да играе в спектакъла в Народния театър “Иван Вазов”. Талантът му не е изненада за българската публика, която го е гледала в различни гостуващи спектакли, а и е по наследствена линия - син е на големия актьор Ицхак Финци.
“Има ли чек? Не? Мен наистина ме интересува, щеще да е хубаво. За да мога да го дам на някого”, пита Самуел Финци веднага след като се качи на сцената. После благодари на себе си. “Второ благодаря на един пилот, не на вас, г-н президент, а на този, който успешно вдигна самолета, с който дойдох, и да го приземи”, каза Финци, като се обърна към държавния глава, който го гледаше от първи балкон.
Впрочем на 51-ата церемония по раздаването на наградите “Икар” имаше силно присъствие на представителите на властта - на живо гледаха председателят на Народното събрание
Наталия Киселова,
вицепремиерът
Атанас Зафиров,
кметът на София Васил Терзиев, министърът на културата Мариан Бачев.
Точно към тях се обърна и Милица Гладнишка, която трябваше да връчва награда за дублаж. “Имам две молби, особено към горния етаж. Едната е за театъра в Ямбол, който няма сграда, читалището пада върху главите ни. Нека не събираме средства с пожертвования, а направо да го ремонтирате”, каза тя. Другата ѝ молба бе към телевизиите, които поръчват озвучаване и дублиране на филми. “Отворете си джобовете, за да имаме редактори и консултанти по филмите”, каза Гладнишка.
Голямата награда за главна женска роля отиде при Албена Павлова. Още с премиерата на “Майка Кураж и нейните деца” в Сатиричния театър “Алеко Константинов” тетралните критици определиха ролята ѝ за една от най-силните. Това е втори “Икар” за актрисата, след като получава отличието за поддържаща женска роля в постановката “Отделената глава”. “Приемам тази награда с благодарност, признателност, но и с безпокойство, защото, когато взех последния си “Икар”, след два месеца бях уволнена. Така че да не се наложи Съюзът на българските аристи да ми търси работа”, каза Албена Павлова. Тя благодари на актьорите, които играят с нея в спектакъла. “Без вас съм просто майка, а с вас съм кураж”, така се обърна към колегите си.
Официалната церемония на наградите се проведе по традиция в Световния ден на театъра - 27 март. Церемонията премина под надслова “Парти коалиция”. “За разлика от политическите театралните коалиции са успешни. Взимайте пример”, каза водещият Александър Тонев, като се обърна към представителите на властта. Водеща на събитието беше и младата актриса Мартина Пенева - дъщеря на Наско от Б.Т.Р. В контраст с изисканата обстановка няколко хип-хоп парчета изпя синът на големия актьор Иван Иванов - Стефан, по-известен с псевдонима си Wosh MC. “Има ли луди, ръцете горе!”, припяваше той.
Тази година с “Икар” за изключителен принос бе отличен актьорът Явор Милушев. Това е едно от най-високите признания, с които Съюзът на артистите отличава творците с дългогодишна кариера и значимо влияние върху театралното изкуство.
Наградата му я връчи президентът Румен Радев, който го описа като “артист с широк творчески диапазон, който изигра еднакво блестящо и бунтаря революционер, и интелектуалеца, анархиста и прокурора, министъра и президента, звяра и любящия съпруг, който ни накара да преоткрием и да изживеем Яворов по един неповторим начин, който спираше дъха на публиката. Това е необходимият грешник и аристократът на българското кино и театър”, каза държавният глава. От сцената на икарите той го отличи и с Почетния знак на президента.
“Най-много благодаря на
публиката. Тя ме създаде
още с първата ми поява
и никога не ѝ изневерих”, каза актьорът Явор Милушев.
Актьорът Стоян Сърданов получи “Икар” за чест и достойнство. “Страхотно е. Толкова е мило, толкова е тържествено, толкова е истинско. Повярвайте, чувствам се като новороден”, каза той. Неговото отличие бе връчено от Христо Мутафчиев. В творческата си биография Сърданов има над сто роли и повече от 5000 представления на сцената на Пловдивския драматичен театър “Николай Масалитинов”, където играе от 1977 година.
Екстравагантният артист Иво Димчев взе две награди за своя пърформанс Metch, който събира на една сцена концерт, изложба, търг, упражнение, рисуване на картини и диалог с публиката. “Няколко дни след премиерата в Ню Йорк получих странен имейл от една от най-известните арткритички в света. Каза, че спектакълът е страхотен, но картините са отвратителни. Преосмисля една сцена, където рисувам убито дете в Газа, и каза, че може да я махне, защото много хора в публиката ще се почувстват политически неудобно”, разказа Иво Димчев. В крайна сметка той не маха сцената и не се опитва да рисува по-красиво. “Затова пожелавам на всички млади артисти винаги да имат в спектакъла си нещо, в което са ужасно бездарни и несигурни, и да има нещо, заради което разни хора в публиката да се чувстват политически неудобно”, пожела артистът.
От сцената на икарите режисьорът Стоян Радев се пошегува с големия гаф на Тотото. “Целият български народ знае кое е печелившото число в играта “5 от 35” - 41”, каза той и публиката избухна в смях.
След десетки музикални награди певецът Владимир Ампов - Графа прибави и още една, но този път театрална - “Икар” за авторска музика за “Пипи Дългото чорапче”, който се играе в Младежкия театър “Николай Бинев”. Той благодари на театъра за поканата и на актьорите, без които музиката му няма да звучи по този начин и няма да е толкова любима на пубиката.
“Ние, медиите, сме длъжни още повече да говорим за култура, да интервюираме младите артисти, да отличаваме и да си спомняме за великите актьори. Знаем какво е казал Шекспир - всички сме актьори тук. Бих добавил, че
сцената на театъра е
последната спирка на
надеждата
След нея не знам какво следва”, каза водещият Ники Кънчев, който получи приза за атракционно и сценично изкуство за приноса му в представянето и популяризирането на българската култура и изкуство.
