Кабинетът - поне до 1.01.26., но влезем ли в еврозоната, край с компромисите към партньорите, обяви Борисов
ГЕРБ ще прави компромиси, докато България влезе в еврозоната. Така 1 януари 2026 г. е хоризонтът на управляващата тройна коалиция. Зададе го Бойко Борисов, коментирайки сроковете за приемане на еврото. Лидерът на ГЕРБ пожела пълен живот на правителството, съставено с мандата на партията му, но предупреди, че от Нова година не смята да се съобразява както сега с партньорите.
Едно нещо само имаме като цел и това е еврозоната. До 1 януари догодина ще търпим всичко, което изисква тази стратегическа цел да бъде изпълнена. След това парламентарната група на ГЕРБ ще застане на позицията си и няма да прави повече компромиси, обяви той в четвъртък. И даде да се разбере, че такъв компромис сега е вдигането на пенсиите с повече от 5-те процента, заложени в проектобюджета на Министерството на финансите. ГЕРБ прие настояването на БСП за още пари, за да бъдат повишени всички пенсии с близо 9% по швейцарското правило от 1 юли. Това означава още над един милиард лева, които вероятно ще бъдат взети от парите за инфраструктурни проекти.
Новият лидер на БСП и вицепремиер Атанас Зафиров, който договорил вдигането на пенсиите с Борисов, пък декларира подкрепа за еврозоната.
Борисов настояваше за по-консервативен бюджет, но все пак ГЕРБ заложи 50% увеличение на заплатите в МВР.
Не сме се отказали от промяната на швейцарското правило, само сме дали мандата. Независимо от бройката депутати решенията се вземат заедно с другите две партии. Когато едната има нов председател, който държи на всяка цена това швейцарско правило да се случи, приехме, че трябва да го зачетем като искане. Дългът от 17 ще стане 18-19 млрд., това го знаят вече всички, коментира още Борисов в четвъртък. Въпреки недоволството си от вдигане на социалните разходи той отново заяви, че кабинетът трябва да изкара пълен мандат и именно затова е дал знакови партийни лица за министри.
Ако правителството е напът да издържи първия си и най-сериозен тест - бюджета, то леки трусове предвещава и попълването на регулаторите. Мнозинството вече задвижи процедурите, като в сряда и четвъртък изтекоха сроковете за издигането на кандидати за повечето ключови органи. (Виж още долу.) Договорка между партньорите явно вече има за шеф на КЕВР, която определя цените на тока, парното и водата, и на здравната каса - само ГЕРБ издигна кандидати. За КЕВР обаче се търсят и двама зам.-председедатели, а кандидатите са четирима - от БСП, ИТН, хората на Доган и ПП-ДБ. Борисов не подсказа чий човек ще подкрепи групата му.
Най-неясен остава въпросът за Висшия съдебен съвет и инспектората към него, понеже за тях е необходимо квалифицирано мнозинство - 160 души, а управляващите (заедно с депутатите на Доган) имат 126-има. Други в парламента засега не са изразили готовност да дадат подкрепа. В четвъртък заседанието на Народното събрание бе провалено точно заради това - опозицията си излезе и свали кворума, преди да бъдат гласувани процедурните правила за попълване на ВСС и инспектората.
Намек, че вратата все пак не е напълно затръшната, направи Атанас Атанасов от ПП-ДБ: Едно правило от политиката - подкрепата се търси, а не се носи на тепсия. Така че тези, които управляват и които набутаха всички тези точки, бързайки да си комплектуват регулаторите с техните хора, да си потърсят подкрепата. Ние сме готови за разговори.
Добре е в регулаторите да има и издигнати от опозицията, това е механизъм за вътрешен контрол, обяви вицепремиерът Томислав Дончев пред bTV.
Делян Пеевски пък повтори, че няма защо да се бърза с регулаторите - когато “Новото начало” вземе управлението, той веднага ще ги смени.