Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Дилъри поръсват дрога с фентанил, клиенти не знаят и предозират

10% от учениците пушат електронни цигари, а 17% - наргилета. 
СНИМКА: GETTY IMAGES
10% от учениците пушат електронни цигари, а 17% - наргилета. СНИМКА: GETTY IMAGES

30% скок за 4 г. на пробвалите наркотик, 36 са новите видове за 2024-а

С още наркотици дилъри “поръсват” стоката си - добавят фентанил, без клиентите им да знаят. Дрогата е

50 пъти по-силна от хероина,

100 пъти - от морфина и с по-висок риск от фатално предозиране.

За това алармираха експертите, поканени на кръгла маса в парламента за това как да се намали разпространението и употребата на наркотични и психоактивни вещества в България.

Три основни проблема откроиха те - търсенето на наркотици от непълнолетни, липсата на достатъчно държавни усилия за превенция и лечение на зависимостите и заплахата от все повечето нови дроги, сред които и фентанил.

“През последната година наблюдаваме на терен

рязко увеличение на смъртните случаи,

дължащи се на предозиране с фентанил”, каза д-р Александър Канчелов, президент на Българската асоциация за метадоново лечение и директор на клиника.

“Наркотичната сцена в България е променяща се - нови субстанции, които са по-леснодостъпни, по-пристрастяващи, по-опасни, по-увреждащи и по-смъртоносни. В обществена и здравна гледна точка опиоидите са основният проблем в лечението и ще останат така”, каза д-р Канчелов.

Доц. Васил Пандов от ПП-ДБ, председателката на парламента Наталия Киселова и директорът на НЦОЗА  проф. Пламен Димитров откриха дискусията. Ресорните министри обаче не дойдоха.
Доц. Васил Пандов от ПП-ДБ, председателката на парламента Наталия Киселова и директорът на НЦОЗА проф. Пламен Димитров откриха дискусията. Ресорните министри обаче не дойдоха.

Опасният фентанил предизвика епидемия от “синтетична смърт” в САЩ и стана една от причините президентът Доналд Тръмп да наложи мита на вноса от Китай, Канада и Мексико - за да се намали вносът на дрога. Годишно от наркотици там умират 100-120 хил. души, като голяма част са вземали именно фентанил. В България още не се говори официално за проблем с точно този вид дрога, но през 2023 г. стана ясно за 10 смъртни случая, регистрирани за кратък период от време във Варна, като според неправителствени организации починалите са вземали именно фентанил. От МВР тогава обясниха, че дрогата се появява спорадично у нас и по-скоро става дума за отклоняване на поръчки.

Практична идея даде д-р Георги Василев - директор на Българския институт по зависимости, а именно

по аптеките да се осигури антидотът налоксон,

който се използва за изваждане от свръхдоза с хероин.

“Имаме ли налоксон в България свободно? Не, нямаме. Какво ще правим с фентанила? За съжаление, без да е вина на някого, ще събираме хора от улицата буквално”, предупреди д-р Василев.

Освен фентанила вече над 1000 вида наркотици се

разпространяват по света и у нас и стават все повече. Само през 2024 г. в България за първи път са идентифицирани 36 нови вида дрога, а през 2021 г. са били 47. Заедно с новите видове наркотици расте и процентът от българите, които са се друсали поне веднъж в живота си. Според проучване на Националния център по обществено здраве и анализи през 2005 г. 5,2% от българите са пробвали поне веднъж в живота си. През 2020 г. опиталите дрога вече са 9,5%, а през 2024 г. - почти 13%. Това е 30-процентно увеличение за едва 4 години.

Експертите и политиците, включили се в организирания от ПП-ДБ форум в парламента, признаха, че не са чували за ефективни кампании в училищата на децата си. А модераторът доц. Васил Пандов от ПП допълни, че такива няма и в Софийския университет, където преподава. Експерти напомниха за стигмата в обществото - хората не искат дневни центрове и болници за лечение на зависимости близо до домовете си, отделно има и проблем с недофинансирането. В момента в София

няма безплатно място за терапия

освен държавната психиатрична болница. Тя разполага само с 40 легла, от които 10 са за токсикология.

Водещ наркотик у нас е канабисът, после са амтефамините и екстази, а хероинът и кокаинът са с ниски проценти на употреба. Общо 13% от всички българи са пробвали наркотици поне веднъж в живота си - 17% от мъжете и 9% от жените. Около 17 хил. са зависимите от опиоиди (хероин, морфин, опиум, фентанил, метадон и др.), като едва 3000 от тях са на метадоново лечение. В сравнение във Франция на такава терапия са над 70% от установените зависими, а в Португалия - над 90%.

ПП-ДБ ще предложат формиране на временна комисия в парламента за проблема с наркотиците. Днес при президента Румен Радев КСНС се събира по темата.

Видео

Коментари