Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Единствената заплаха за БСП са собствените й грешки

Иван Таков е председател на БСП в София
Иван Таков е председател на БСП в София

Първата работа на новия председател е да осъзнае, че без колективните органи не може да ръководи партията, категоричен е лидерът на БСП - София

- Г-н Таков, броени дни преди конгреса се отказахте от лидерската битка. Защо?

- Оттеглих се от тази надпревара за председател на БСП, но не се отказвам от битката за партията. Прецених, че в този момент е много важно да довърша работата, която започнахме преди около 3 години в София. След като стабилизирахме Градската организация пред нас стои задачата да разширим нейното влияние. Да развием докрай идеите, върху които работим в София. Благодарение на принципите и на нашите леви политики разбихме мита, че столицата е "синя крепост" и показахме, че има огромно желание за промяна на начина на управление на града. На предсрочните парламентарни избори миналия октомври увеличихме подкрепата за БСП и броя на народните представители от София. Насочихме се към конкретни социални групи, които социалистическата партия е призвана да представлява. Показахме коалиционна култура и доказахме, че единственият верен път в политиката е да сме заедно, обединени от социалистическите идеи.

От друга страна, ситуацията, в която се намира БСП в момента, отрежда на следващия председател на партията по-скоро преходна роля. А ролята на председателите по места ще бъде от изключителна важност. От тяхната работа зависи укрепването на БСП. Нужни са ни силни структури по региони. Когато партията е здрава в основата, тогава ще можем да гарантираме ефективно национално лидерство. Структурираните и работещи колективни органи са много по важни от това кой ще бъде председател на БСП. Защото нашата партия не е лидерска. Ние имаме председател на Националния съвет, който е пръв сред равни.

- Казахте, че партията трябва да се събуди от дълбокия си сън - как може да се случи това?

- Този процес започна миналото лято. Първият добър знак бяха резултатите от предсрочните парламентарни избори през октомври. Пътят, по който поехме тогава трябва да ни изведе до първата и най-важна цел, а именно - да направим БСП отново партия. Да я оздравим и заздравим. Защото всички видяхме и усетихме съвсем директно резултата от действията на политическите проекти в управлението на държавата през последните години. Истинската партия предполага идеология и ценности, ясна социална база и много добре функциониращи органи. Означава платформа и силни политически програми за кратък, средносрочен и дългосрочен период напред във времето. Означава ценности и защита на интересите на определени социални прослойки в обществото. И едва след всичко това идва изборът на председател от работещите органи - пръв сред равни. Задължително председател-обединител. От тази гледна точка нашият Рубикон ще бъде Конгресът, който предстои на 15 и 16 февруари. След него ще стане ясно дали партията ни се е събудила от дълбокия сън.

- Казвате, че лявата идея е бунтарска и е присъща на по-младите, затова трябва да се работи с тях, но съм забелязала, че за младите се говори винаги, когато предстоят избори, а след това "Позитано" по-скоро забравя за тях. Защо се случва така?

- Безспорен факт е, че сблъсъкът на поколенията в БСП много често предизвиква искри. Аз самият съм го изпитвал на гърба си, защото членувам в партията от ранна младежка възраст - това е по отношение на бунтарството. Истината обаче е, че възрастта не е нито порок, нито предимство. В политиката, а и по принцип в живота, са важни умът, моженето, желанието и трудолюбието. Това са моите критерии при подбора на кадрите. Затова тази констатация, че партията забравя за младите след избори, не важи за "Леге" 10. Най-скорошното доказателство за това е фактът, че водачите на листи в 23-и и 24-и МИР за предсрочните парламентарни избори през октомври миналата година - Габриел Вълков и Атанас Атанасов, са съответно на 28 и 31 години. Двамата в момента са народни представители. Министърът на спорта Иван Пешев, който е мой заместник в Градския съвет на БСП - София, е на 39 години. Сред общинските ни съветници, сред председателите на райони в София има много млади хора. Постоянно приемаме и нови членове, които са във възрастовата граница между 20 и 30 години...

- Какво трябва да е първото, което да направи новият председател?

- Трябва в първите 10 минути от председателството си да осъзнае, че без колективните органи не може да ръководи партията. Защото БСП не е лидерска партия.

- След дълга битка съдът ви върна начело на БСП в София. Заплашена ли е структурата ви от новата партия, която прави Корнелия Нинова? С нея все пак е Георги Свиленски, който е силна фигура сред столичните социалисти.

- Единствената заплаха за БСП са собствените й грешки. Но партията винаги има способността и силата да ги поправя, колкото и скъпо да й струва това. И да оцелява. Така е вече над 133 години. На този фон краткият срамен период 2016 - 2024 г. ще бъде отбелязан с едно изречение: "Под ръководството на Корнелия Нинова БСП губи 800 000 гласа". Затова и няма как ликвидаторите да са някаква заплаха за БСП днес. Очаквам дори, след някоя и друга година, ако не и по-скоро, дузината отломки да заявят готовност да бъдат наши коалиционни партньори.

- Какво стана с Движение "Бузлуджа", чиито председател сте - след като падна Нинова, прекрати ли дейност то? Или ще остане да функционира като коректив и на новия председател?

- Движение "Бузлуджа" е символ на обединение. Създадохме го в пика на разцеплението на БСП с цел да покажем, че и в най-голямата криза, партията може да се събере и да се съхрани, въпреки всички различия. Неговата роля не е временна, то функционира и събира на едно място леви идеолози, лидери на мнение, социалисти, които сблъскват мнения, спорят, дават различни гледни точки и предложения. Освен като коректив, Движение "Бузлуджа" ще бъде изключително полезно за бъдещото ръководство на БСП от гледна точка на идеи за развитие на партията и като пример за това, че различията не ни разделят, а ни правят по-силни, стига да имаме една обща цел.

- Вие първи наложихте модела за обединена левица в София по време на местните избори през 2023 г. Той бе пренесен на национално ниво на последните парламентарни избори от новото ръководство, но към днешна дата Обединената левица се разпада заради участието на БСП в коалиция с ГЕРБ. Каква ще е съдбата на левицата според вас?

- Слуховете за смъртта на лявата коалиция са силно преувеличени. Може би това е най-точният отговор на този въпрос в момента.

Поддържам връзка с всички коалиционни партньори, говоря си редовно с тях и зная мненията и позициите им. Тези сътресения ние в София ги преживяхме първо през лятото на 2023 година, когато тръгнахме да правим коалицията за местните избори. След това минахме през катарзис, когато избрахме разума пред хаоса в София и дадохме възможност на Столичния общински съвет да заработи...

Всички знаем през какво преминахме миналата година в Градската организация на БСП в София и групата на общинските съветници в СОС. Всякакви "политически врачки" как ли не ни погребваха във фантазиите си. Днес сме още тук, работим и вярвам, че сме много по-силни.

Сега БСП минава по този път на национално ниво. Затова не смятам, че твърдението за разпад на обединената левица е вярно. Истината е, че всяка партия трябва да се стреми към участие в управлението, за да реализира конкретни политики в защита на интересите на социалните групи, които представлява. И от тази гледна точка има много смисъл участието на БСП в управлението. Но е изключително важно какво ще правят нашите представители във властта.

Категоричен съм в това, че трябва да отстояваме реализацията на конкретни политики. Промяната на данъчната система е изключително наложителна в момента, за да намалим неравенствата и да осигурим справедливо споделяне на отговорността към пълненето на хазната. Необлагаемият минимум e подходяща първа стъпка в тази посока и не виждам причина да не я отстоим пред партньорите в кабинета. Напълно възможно е да бъдат създадени държавни фондове в здравеопазването и образованието, които да подпомагат държавните и общински болници и училища. За да бъдат те конкурентни на частните. Трябва да вървим в посока премахване на порочния принцип "парите следват пациента/ученика". Държавата трябва да подобри регулациите и да засили контрола спрямо монополите, както и спрямо частните оператори и доставчици на услуги.

Успеем ли да направим това, имало е смисъл от нашето участие във властта. И нека тогава да ни съдят!

- Как ще се отрази на БСП това управление?

- Няма спор, че участието на БСП в това правителство е риск. Всички сме наясно. Но може да бъде и много добра възможност. От нас зависи.

Отговорното поведение на една политическа партия, като нашата, беше да поеме този риск, да го използва разумно и да го превърне в успех. В своята вече над 133-годишна история БСП е преживяла много по-тежки моменти от този, в който се намира днес, за да ни притеснява участието ни в управление с един или друг политически субект.

Това, което категорично мога да заявя за пореден път е, че БСП ще бъде активна в провеждането на тези социални политики, с които се яви на предсрочните парламентарни избори и пое ангажимент за тяхната реализация пред гражданите. При никакви условия няма да отстъпим от тях. Няма да ги заметем под килима. А Градската организация ще бъде гарант за това.

Нека да дадем възможност на това правителство да заработи, да покаже резултати и тогава да го съдим.

ВИЗИТКА:

  • Иван Таков е роден на 24 април 1979 г. в София. Завършва столичното 133-то СОУ "А. С. Пушкин". Висшето си образование получава в университета "Макгил" в Монреал, Канада, със специалност "Финанси". Има и Магистърска степен по Публична администрация.
  • Притежава следдипломна квалификация от БНБ.
  • Бил е директор в банка и е управлявал чуждестранен инвестиционен фонд.
  • Председател е на Градския съвет на БСП - София от пролетта на 2022 г.
  • Член е на Националния съвет на БСП.
  • Основател и лидер е на Движение "Бузлуджа" в БСП.
  • Член е на БСП от 2003 г.
  • Председател е на групата на Местна коалиция "БСП за България" в Столичния общински съвет.
  • Председател е на Постоянната комисия по транспорт и пътна безопасност и заместник-председател на Постоянната комисия по финанси и бюджет в СОС.
  • Четвърти мандат е общински съветник.

Видео

Коментари