Нещо се чува за “Дарик” - преврат или нова визия?
4 знакови гласа напуснаха, а шеф на новините стана 25-годишният Божидар Русев
Между 23 и 30 години - така дълго продължава професионалният живот в “Дарик” на Константин Вълков, Михаил Дюзев, Мария Черешева, Александър Детев - все популярни радиогласове. Но само преди дни журналистическата им кариера там завърши с напускането им.
Добро утро, България, където и да си! 23 години в “Дарик” приключват в 10,00 часа, така Михаил Дюзев - последният от групата заминаващи си, обяви във фейсбук последния си ефир във вторник. Но взел решението още в края на 2024 г., тъй като става програмен директор на университетското радио “Алма Матер”.
И аз повече няма да участвам, заяви няколко часа по-късно вече пред микрофона на “Дарик” д-р Мирослав Ненков. Прочутият анестезиолог, известен не само с експертизата си, но и с хилядите вицове, които знае, и с пиперливото си чувство за хумор, от години е един от любимите гласове на радиото. Напоследък беше гост всяка седмица в предаването “Здравна беседа” с Михаил Дюзев и Иво Райчев.
Явно има някакъв трус в това радио, защото бягат сериозни хора. Твоето тръгване от “Дарик” повлича и моя крак. За мен също е последният ефир днес, каза д-р Ненков в ефира.
Мястото на Дюзев ще бъде заето от Драгомир Симеонов,
също известен журналист от “Дарик”. Той изоставя следобедното предаване “Между другото” и поема сутрешния блок. За това сам съобщи пак в социалните мрежи - там, където ще се насочи голяма част от усилията на новите гласове в радиото. Поне такава е амбицията за промяна, обяснява изпълнителният директор на “Дарик” Христо Христов пред “24 часа”.
Преди седмица оттам си тръгна програмният директор Константин Вълков, който работи в “Дарик” от 16-годишен. Почти месец преди това той е бил свален от поста си и е останал само като търговски директор. Последваха го водещата на предаването “Кой говори” Мария Черешева и Александър Детев.
Търсене на нови лица или преврат? Между тези две алтернативи се крият причините за дружния отлив на знакови гласове.
Христо Христов, доведеният син на създателя на “Дарик” Радосвет Радев, който пое радиото след неочакваната му кончина през 2021 г., обясни ситуацията така: През последните месеци започнахме трансформация, за да направим “Дарик” още по-силен и адаптивен в съвременния медиен свят. Гледаме напред с нов екип, свежи идеи и амбицията да достигнем до 80% от населението на България.
Христов има достатъчно познания за дигиталния свят, тъй като е един от създателите на онлайн платформата “Нетинфо”, която прави преди години с Радосвет Радев. След време я продават на “Нова Броудкастинг груп”, като остават миноритарни собственици, а Христов - и неин шеф. През 2019-а той е отстранен, а през 2020 г. “Нова” става едноличен собственик на “Нетинфо”.
Впрочем част от новия екип в “Дарик” вече е факт. Часове след напускането на Константин Вълков бе обявен нов шеф на новините и актуалните предавания - 25-годишният Божидар Русев. Младият мъж заменя на отговорната позиция друго прочуто име - Людмил Кърджилов, който има над 30-годишен опит в радиото. Именно това назначение обаче подхрани слуховете за преврат и шуробаджанащина в “Дарик” вероятно защото Божидар е син на Томислав Русев - един от най-известните журналисти на радиото, който ръководи спортния му екип. В него като спортен журналист започва кариерата си и младият Божидар.
В орбитата на големите мениджъри обаче май го изстрелва едно негово
политическо интервю с Татяна Дончева
- лидер на “Движение 21”. То излиза в радиоефира на 29 януари, но влиза в ушите на фейсбук интелигенцията чак на 2 февруари, когато започват активно да го коментират. Почти никой не го е изслушал цялото, тъй като то продължава драматичните за радио час и половина. Даже си и признават: “50 секунди ми бяха достатъчни, за да...”. Но дори и малкото време стига, за да се чуе бъбривият начин на водене на интервюто (наричан логорея във фейсбук) и очевидно странните тези, които Божидар Русев предоставя чрез въпросите си. Пита например Дончева дали единната валута е допълнителна сигурност за България, защото вероятно в случай на военен конфликт би била защитавана от другите държави с евро. Татяна Дончева
се хваща за главата откъде идват подобни идеи,
но това е достатъчно, за да се изсипе хейт във фейсбук срещу журналиста.
Интервюто подхранва тезата на разни уж експерти, че Божидар Русев е млад и наивен и едва ли не лесно може да бъде манипулиран. А подобна версия се появява заедно с мнението, че има политически натиск за напускането на журналистите. Няма подобно нещо, отсича Христов.
Версиите продължават да се множат. Заради сина и бащата Русеви другото подозрение е за преврат, иницииран от спортния отдел в радиото. Той пък се съчетава с навлизането на млади лица, които имали нова визия за развитието на “Дарик”. “Не знаем каква е, вероятно ще я видим след няколко месеца”, казват някои от напусналите.
Медийните наблюдатели обаче по-скоро отчитат финансовите и организационните проблеми в “Дарик”, които били налице от доста време. За това подсказва рейтингът на радиото, което още със създаването си на 21 януари 1993 г. се превърна в най-слушаното. Тогава Радосвет Радев създава първата и единствена частна радиостанция с национален лиценз. Днес тя е на 6-о място за аудиторията от 16 до 74 години и чак на 13-о сред младите слушатели от 16 до 44 години. Това показват последните данни на агенция Media Research Hub от юли 2024 г.
Радиото не е пазарно ориентирано, тъй като е разчитало предимно на програми и проекти от различни институции, разказват запознати. Преди време медията закри регионалните си структури, където екипите набираха реклама от местния бизнес. Говори се, че “Дарик” има намерение да закрие и 14 от общо 42-те си ефирни честоти.
По думите на Христо Христов обаче всичко това е причината радиото да започне да се променя.