Техническият университет - София, с 4-езиково обучение, световни гиганти изграждат лаборатории там
BOSCH, IBM, NIDEC, Shwarz са част от компаниите, осигуряващи модерно оборудване и топтехнологии
Техническият университет - София, може би е единственият у нас, който освен на български предлага обучение за бакалаври и магистри на още три езика: английски, немски и френски.
С този подход учебното заведение постепенно се утвърди като международно признат център за обмяна на знания и технологии. Нещо повече, университетът изгражда своята международна репутация и авторитет чрез включването му в международните ранкинг класации като Times Higher Education World University Ranking, където през последната година се изкачи със 122 места, чрез членството в Алианса "Европейски технологичен университет" (European University of Technology - EUt+) и партньорството с редица университети от Европа, Азия и Латинска Америка. Традиционно сред най-желаните специалности за бакалаври, предлагани от Техническия университет (ТУ - София), са "Компютърно и софтуерно инженерство", "Киберсигурност", "Информатика и софтуерни науки", "Интелигентни системи и изкуствен интелект", "Авиационна техника и технологии", "Телекомуникации" и "Автомобилна електроника".
Голям интерес към специалностите във филиала в Пловдив има към "Компютърни системи и технологии", а в звената на университета в Сливен - към "Педагогика".
Специалности, които все още не са популярни сред кандидат-студентите, но имат стратегическо значение за българската икономика и бизнес са "Аерокосмическо инженерство" (преподава се на английски език), "Интелигентни системи в индустрията, града и дома", "Мениджмънт и бизнес информационни системи" и "Анализ на данни". Не трябва да се забравя и най-големият енергиен проект в България - изграждането на седми и осми блок на АЕЦ "Козлодуй", реализацията на който несъмнено ще повиши интереса на кандидат-студентите към специалността "Топлоенергетика и ядрената енергетика".
Освен това ТУ - София, предлага програми, разработени и преподавани, съвместно с бизнеса. Пример в това отношение е обучението във Факултета за индустриални технологии, реализирано заедно с експерти от BOSCH. Но тази компания съвсем не е единствена, тъй като вече редица световни гиганти като IBM, NIDEC, Shwarz и др. създадоха лаборатории в университета не само за да издигнат обучението на студентите на световно ниво, а и за да могат впоследствие да привлекат най-талантливите и отдадените бакалаври и магистри в екипите си. Освен традиционното обучение, ТУ - София, отделя специално внимание на своите студенти и им дава възможност да участват в редица извънкласни дейности като реализациите на техни иновативни идеи чрез програмата "Студентски иновационен хъб". Там те получават менторска помощ и финансиране, чрез което да купят необходимото за създаването на прототип, макет или модел на своя иновативен проект. От тази година стартира и програмата EUt+ Student Start-up Challenge 2025, в която студентски отбори от 9-те университета, членуващи в Алианса EUt+, ще се състезават със свои идеи и бизнес планове за студентски стартиращи компании и най-голям потенциал за успех.
Вероятно затова 95% от възпитаниците на ТУ - София, намират реализация по специалността, която са завършили, като редица от тях започват със стартова заплата от порядъка на 3000 лв. Известно е, че инженерите на ТУ - София, са желани кадри в голяма част от предприятията, опериращи на територията на страната. Много от тях се реализират успешно и в редица международни компании.
Подробна информация за предлаганите от ТУ - София, специалности може да се открие на сайта.
За контакт:
- инж. маг. Силвия Бориславова, началник "Учебен отдел"
- e-mail: [email protected]
- моб. тел. 0882633889
- https://priem.tu-sofia.bg/university/174