Техническият университет - София, със суперпробив във водорода
- Учените създадоха своя технология, с която коефициентът на полезно действие не е както при сегашните системи между 40 и 60%, а се вдига до 76-78 на сто
- У нас за първи път се създават търсените от бизнеса диамантоподобни покрития и натриево-йонни батерии, които са могат да изместят литиевите
Не е за вярване, но Техническият университет - София, създава свои модерни мултифункционални адитивни технологии с различни приложения в индустрията, натриево-йонни батерии, които могат да заменят литиевите, съоръжения, изграждащи едни от най-ценните в момента диамантоподобни покрития и свои автоматизирани системи, способни да съперничат с тези в елитните учебни заведения и лаборатории по света.
Как става това ли?
Чудесата се случват в рамките на проекта "Изследователски университет", където на високи обороти работят и сътрудничат 10 висши учебни заведения.
"Голямата ни гордост е, че ние сами сме проектирали и създали нови технологии и системи - казва проф. Георги Тодоров от ТУ - София. - Изградената инфраструктура през последните години получи голям тласък с центровете за върхови постижения, с центровете за компетентност, по линия на различни европейски проекти." Благодарение на тях се създават интердисциплинарни групи, фокусирани върху отделни теми.
В ТУ - София, са сформирани 13 научни групи, като в три от тях са привлечени водещи в света топ учени.
"Примерно лабораторията за инженерни покрития си сътрудничи с проф. Красимир Марчев от Бостън, който ръководи нашата група, за да могат постепенно за период от 2 години нашите изследователи да достигнат световно ниво - половината от този период вече мина", отбелязва професорът, който вече е и член-кореспондент на БАН.
Благодарение на контакта с един от най-добрите специалисти в света в тази област българските учени вече са получили първите диамантоподобни покрития, което за малка страна като България е значително постижение. Малцина могат да си представят колко задълбочени фундаментални знания в различни научни дисциплини са необходими, за да се постигне това. От една страна, покритието е съставено от въглеродни елементи с подобни на диаманта свойства, но заедно с това структурата му се състои от графитни атоми. Но освен това то се нанася като филм, който придава изключително висока твърдост, нисък коефициент на триене, устойчивост на износване, висока топлопроводност и т.н. Целият този необичаен "коктейл" от свойства прави тези покрития изключително ценни за различни области на приложение в индустрията.
В групите по микроелектроника и изкуствен интелект в ТУ - София, също са привлечени световни капацитети в тези области. Самият проф. Тодоров е ръководител на групата IDEA, фокусирана върху иновативни методи за дизайн и оптимизация.
"Концентрирали сме се върху ключови зелени технологии - едната е за добив и съхранение на енергия - казва известният учен. - Опитваме се да подобрим вече съществуващи водноелектрически централи, да удължим живота им и вече имаме няколко научни публикации във "висшата лига"."
Паралелно с това учените разработват и системи за съхранение на енергия в акумулатори. Но освен това те са фокусирани и върху едно много перспективно направление - как да извлекат повече енергия от технологии на базата на водород. При него, както е известно, основният проблем е, че се влага единица енергия, за да се получи между 40 и 60% енергия на изхода. Да, това звучи нелогично, но при ВЕИ-тата винаги има излишъци, които на този етап трудно могат да се използват или да се съхранят и затова се търсят начини те да се използват в различни проекти, свързани с водорода. И тъй като досегашният подход, изглежда, вече се е изчерпал, в ТУ - София, избират нов - високотемпературната електролиза. Различни екипи по света работят в това обещаващо ново направление, където коефициентът на полезно действие може да се повиши до 76-78%. "Това е много трудно, тъй като
високотемпера турните системи са по-сложни,
необходими са повече процеси, изискват се специфични материали - казва проф. Тодоров. - Ние работим много интензивно в тази област и вече имаме почти готов високотемпературен електролизьор. Изцяло по наш проект."
Единственото нещо в него, което екипът е купил от чужбина, това е една клетка от Финландия, но цялата високотемпературна екипировка е проектирана и създадена от изследователите в ТУ - София.
Другото направление, по което учените усилено работят, е виртуалният дизайн и в момента там интензивно вкарват изкуствен интелект и самообучаващи се невронни мрежи.
"Необходимо е да надграждаме с много бързи стъпки в тази посока, тъй като това ще е сред големите битки на световната сцена - който пръв овладее тези нови технологии, той ще получи ключово предимство", убеден е професорът.
След което усмихнат ни показва системата за 3D принтиране на метал, която не само може прецизно да добавя материала, но и механично да обработва изделието.
"Едната машина веднага бе продадена в Северна Македония, а другата - в България - казва професорът. - Тоест тази технология вече е приложена и за нея имаме два патента. В момента, така да се каже, "отглеждаме" тази иновация и готвим нови изследвания." С нея могат да се извайват сложни детайли и форми, при това с изключително висока точност. Нещо, което до момента изискваше различни видове машини, всяка със своите плюсове и минуси.
Според учени подобна технология е била внесена у нас преди време за целите на "София Тех парк", но производителността е близо десетина пъти по-ниска от тази на ТУ - София. Но специалистите правят и следващата крачка. Всички прототипи те ги тестват в камерата за термични тестове от минус 80 градуса до плюс 180 градуса, проверяват херметичността, киселинноустойчивостта, прахозащитата и др. и чак тогава сертифицират дадено изделие.
Именно такъв е случаят с пакета за литиево-йонните клетки, които са в батерията за електрическите автомобили, разработвана по европейски проект съвместно
с партньори като "Волво" и "Рено".
Това определено не е обикновена кутия, тъй като в нея се преплитат не само изключително сложни изчисления, а и различни научни сфери. Екипът на проф. Тодоров така е проектирал пакета с клетките, че да преминат през всички възможни тестове - дали са устойчиви на вибрации, на необходимите температури, на специфични условия, свързани с охлаждане, дали изолацията е удачна и т.н. Накрая идват краштестове, като се симулира удар на автомобил с 40 км в стена. Тоест изделието, приютяващо литиево-йонните клетки, трябва така да е изчислено като материали, геометрия и покрития, че да премине всички проверки с успех.
"Всъщност точно това е нашата мисия в "Изследователски университет" - разказва проф. Тодоров. - Целта е не само публикациите ни да бъдат цитирани от световната научна общност, а разработените технологии да ги трансферираме в индустрията и те по най-бързия начин да стигат до бизнеса".
Големият въпрос е дали индустрията ще се осмели да инвестира в тези високи технологии, които определят световния тренд, или ще продължи да залага на производствата, останали в XX век.
Най-четени
-
Галерия Как иноватори в “Балкантурист” измислиха леденото хоро на Йордановден
Тестват атракцията за първи път през 1973 г., за да забавляват екскурзианти от Чехословакия Данни за калоферския обичай има чак през 2003 г. ЮНЕСКО отхвърля ритуала като традиция
-
За тегавата 2024-а и новогодишната програма
Толкова тегава ми беше тая 2024-та, че даже новогодишната програма ми изглежда забавна. От
-
Галерия Веселина на Кирил Маричков - една любов на 40 години
Двамата се запознали на абитуриентския ѝ бал, а от красивите ѝ сини очи му омеквали коленете Като дете брат ѝ я излъгал, че песента "Веселина" е писана специално за нея “Весето е
-
Не ми се живее особено стар и грозен...
лежа с островърхи черни обувки до ръката ми ме гледа с кафяви очи бутилка джим бийм печката грее имам и храна - кашкавал не ми се живее особено стар и грозен - не е честно но навън притичва
-
Русия се готви за смяна на властта
"В Русия се води планомерна подготовка за "предаване на властта", подобна на тази, която бе реализирана през 2008 г. Като причина се посочва влошеното здравословно състояние на Путин"