Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

8836 лв. заплата за главния секретар на МВР - колкото на министъра и повече от депутат

Увеличението е договорено на среща между вътрешния министър Даниел Митов и синдикалните организации. На нея са били и зам.-министърът Любомир Юосифов и и.д. главен секретар на МВР Мирослав Рашков (от дясно на ляво). СНИМКА: МВР
Увеличението е договорено на среща между вътрешния министър Даниел Митов и синдикалните организации. На нея са били и зам.-министърът Любомир Юосифов и и.д. главен секретар на МВР Мирослав Рашков (от дясно на ляво). СНИМКА: МВР
  • Патрулиращите полицаи ще вземат 2296 лв., а чистачи и охранители - най-малко 1312 лв.
  • Решението все пак да се вдигнат парите на всички в МВР е взето след среща на министър Даниел Митов със синдикатите
  • Не стигат кадри, затова под пагон остават хиляди пенсионери

Почти колкото министър и повече от депутат - толкова ще взема главният секретар на МВР, когато заплатата му се вдигне на 8836 лв. със задна дата от 1 януари. Увеличението е заложено с промените в наредбата за основните възнаграждения в МВР, която е публикувана за обществено обсъждане от правителството.

В момента главният секретар взема 5940 лв.

Увеличението му ще е едно от най-големите в държавната администрация - с над 40%

Така заплатата му ще надмине депутатската, която е 7080 лв., и ще се доближи до тази на министрите - 9204 лв.

Временно изпълняващ длъжността на главен секретар на МВР сега е шефът на националната полиция Мирослав Рашков. Той пое поста, след като Димитър Кангалджиев, който пък е зам.главен секретар, но изпълняваше тази функция след оставката на Живко Коцев през април 2024 г., излезе в болнични.

Повече от народните представители да взема и заместникът на главния секретар, предвиждат промените - основната му заплата ще скочи от 5364 на 7979 лв. А тези на директорите на главни дирекции в МВР да станат 5443 лв. вместо досегашните 3659 лв.

За всички служители на вътрешното министерство са заложени нови, доста по-високи месечни възнаграждения. Минималната основна заплата за длъжността “полицай” ще бъде 2296 лв., а не 1466 лв., както в момента. Полицейските

инспектори и разследващите полицаи ще получават между 2804 и 3625 лв.

в зависимост от ранга.

Служителите, които са наети до 22 ноември 2024 г. на длъжности “младши специалист” и “старши специалист”, да получат увеличение на индивидуалните заплати

сега с 20%, а след това - допълнително с още 10%,

разписва наредбата. В момента младшите специалисти получават минимум 933 лв. и най-много 1308 лв. С първото увеличение те ще вземат между 1312 и 1639 лв.

Същото е и съотношението, с което ще се промени минималното заплащане за старшите специалисти. Максималното обаче ще нарасне от 1405 на 2286 лв.

Гарантиран минимален праг от 1312 лв. ще се въведе за най-ниско платените длъжности (чистачи, пазачи, общи работници и др.), които не са под пагон.

Очаква се новата наредба

да бъде приета през март, но всички тези увеличения ще влязат в сила със задна дата

от 1 януари.

Решението заплатите в МВР все пак да се увеличат е взето след среща между вътрешния министър Даниел Митов и синдикатите, разказа началникът им Илия Кузманов пред БНТ.

“Ако някой мисли, че може да има сигурност на стойност 1666 лева, каквато е сегашната заплата на колегите, работещи на улицата, дълбоко греши. И не е необходимо да се убеждаваме в това”, коментира той.

България сериозно изостава от държави като Румъния, Хърватия и Унгария по отношение на полицейските заплати, настоя Кузманов. Там те отдавна надвишавали сумата от 1050 и 1250 евро.

В края на миналата година полицейският синдикат

заплаши с големи протести,

ако планираното увеличение не влезе в сила. Решението за него бе взето още от 50-ото народно събрание през лятото на 2024 г. Тогава депутатите от ГЕРБ, ДПС, БСП, “Възраждане” и ИТН единодушно приеха възнагражденията в МВР да се вдигнат с между 40% и 56%, а тези в Министерството на отбраната - с 30% до 50% от 1 януари 2025 г. По предварителни изчисления тази мярка трябва да излезе на бюджета

1,25 млрд. лева за полицейските и още 520 млн.

за военните заплати.

В началото на тази година обаче политици и финансисти настояха увеличението да бъде отложено заради големия дефицит в бюджета. Според сметките, ако се отложи скокът за военни, полицаи и учители, ще се спестят 3 млрд. лв. Малко над тази сума се изчислява дефицитът, който държавата ще направи през първите три месеца на тази година.

С по-нестандартно предложение, за да има все пак увеличение, но да не се дават толкова пари, излезе пък бившият финансов министър и съпредседател на ПП Асен Василев. Той настоява от служба да бъдат освободени пенсионираните полицаи. Става дума за около 4 хил. души. Срещу идеята се обяви лидерът на управляващата партия ГЕРБ Бойко Борисов (виж долу).

Увеличения на заплатите със задна дата сега ще получат и военните. Решението за това взе министър Атанас Запрянов още преди седмица.

“Ние сме в състояние да формираме работната заплата на военнослужещите съгласно решението на парламента за увеличение на средните заплати с 30%, което съответства именно на промяната в закона за Въоръжените сили, че

една средна заплата за страната трябва да бъде минимална за военнослужещите

Очаквам този стимул и повишение на заплатите да доведе до повишаване на отговорността и на тяхната дисциплина”, мотивира се той.

Така за войниците най-ниската основна вече ще е между 2300 и 2370 лв., сержантите ще получават между 2395 и 2485 лв., а офицерските кандидати - между 2520 и 2630 лв. Заплатите за висшите офицери пък ще тръгват от 4250 лв. и ще стигат до 6700. Младшите офицери ще получават до 2950 лв., а старшите - от 3000 до 4050 лв.

Броят на пенсионерите в армията е голям, същото както и в полицията. Навършилите възрастта си за пенсиониране цивилни служители, които продължават да работят в МО към декември 2024 г. са 3079, а военнослужещите - 661. Армията обаче изпитват остър дефицит на кадри и затова съкращения там не се планират.

Борисов: На пари на хората няма да се посяга. А зам.-министри да се редят, когато се приеме бюджетът

  • Да не се пипат 5000 пенсионери на щат в МВР
  • Правителството е крехко, но това имаме, ако не - власт на Пеевски с Кирил Петков и Костадинов

Бойко Борисов защити социалните плащания.
СНИМКА: НИКОЛАЙ ЛИТОВ
Бойко Борисов защити социалните плащания. СНИМКА: НИКОЛАЙ ЛИТОВ

Да не се режат пари на хората и да не се напряга системата на МВР - това ще брани ГЕРБ при писането на новия бюджет за 2025 г. А на ресторантите да се върне 9% ДДС.

Оновните искания заяви лидерът Бойко Борисов в кулоарите на парламента: да не се пипат социалните плащания, да не се пенсионират служебно хиляди служители в МВР и назначенията на правителството да изчакат да се приеме бюджетът. Той обаче не коментира каква ще е позицията на ГЕРБ за голямото вдигане на заплатите в МВР.

Законодателната програма в момента е бюджетът. Всичко, което в бюджета бъде защитено и може да бъде защитено, защото това, което една партия направи, е огромна дупка от 18 млрд. лева. Сега ние трябва да се опитаме да я запълним. В същото време в този изнервен народ всяко пипане на социалните плащания би било катастрофа за правителството, коментира Борисов.

Лидерът на ГЕРБ е против съкращаването на около 5000 души в пенсионна възраст от редиците на МВР. Напомни, че и правителството на Кирил Петков и “Продължаваме промяната” е дошло с такова обещание, но не се е осъществило.

Ние имаме тази възможност, но ще го направим по-късно, каза Борисов.

Назначаването на областни управители и заместник-министри ще се отложи с още около месец, ако БСП, ИТН и хората на Ахмед Доган се съгласят да го оставят за след приемането на бюджета. Финансовата министърка Теменужка Петкова обеща проектобюджетът да бъде готов и внесен в Народното събрание до 14 февруари, после трябва да се приеме на две четения в комисиите и залата. В понеделник Драгомир Стойнев от БСП обяви, че коалиционният съвет ще разглежда номинациите за постовете в петък, но изглежда, процесът ще стартира през февруари.

Крехко, нестабилно, това са възможностите на парламента. Това в момента имаме избрано. Ако някой може по-добре, вече съм спокоен, има мощен опозиционен блок, воден от Делян Пеевски, Кирил Петков, Николай Денков, Асен Василев и Костадин Костадинов. Бъдещето на страната е гарантирано. Ако не е това правителство, ще е тяхното, описа Борисов кабинета.

КНСБ: Не е 18 млрд. лева, а 12,4 дупката в бюджета, има пари за ръст с 10% на доходите

Пламен Димитров
Пламен Димитров

Дупката в хазната не е 18 милиарда лева, а това е размерът на допълнителните разходи, които трябва да се направят в тазгодишния бюджет спрямо приходите в бюджет 2024 на база действащото законодателство. Това се казва в позиция на КНСБ, с която се осъжда изтеглянето на подготвения от служебния кабинет бюджет 2025, защото забавянето на процедурата внасяло напрежение сред работещите.

В сметката, че дупката е 18 млрд., не са включени очакваните приходи от ръста на БВП през 2025 г., като само от естествения ход на икономическите процеси в страната би трябвало да постъпят допълнителни приходи от поне 5,6 млрд. лв., които към момента не се вземат предвид, обясняват от синдиката.

Така според сметките на експертите от конфедерацията истинският дефицит е около 12,4 млрд. лв. И задачата пред министъра на финансите Теменужка Петкова е да предложи комбинация от допълнителни приходи или намалени разходи в размер на не повече от 5,95 млрд. лв., настояват те.

От КНСБ не приемат “създаването на излишна тревога” и говоренето за предстоящ “бюджетен апокалипсис”. Подобни неверни твърдения само създават несигурност у всички работещи българи.

От синдиката не отстъпват от позицията си, че ръстът на доходите с 10% в новия бюджет е без алтернатива. Настояват за “реалистично планиране на разходите, без да се намаляват тези за пенсии и заплати”, както и за публично обсъждане на данъчно-осигурителните политики.

Видео

Коментари