Новият спор: не цените, а дефицитът в бюджета може да ни спъне за еврото
Нов терен за спор дали България да приеме еврото “разкаляха” политиците в последните дни.
След като стана ясно, че остават само 0,1%, за да покрием напълно изискването за инфлацията, на преден план изскочи дефицитът в бюджета. С инфлацията всъщност проблем на практика няма - когато излязат данните за януари, най-вероятно ще сме стопили и този 0,1%.
И понеже спорът за цените затихна, се появи този за дефицита, който по критериите за еврото трябва да бъде до 3%.
Започна се първо с изявление на финансовата министърка Теменужка Петкова в края на миналата седмица. Тя заяви, че само за първите три месеца на годината се очертава дефицит от 3,6 млрд. лв. Сумата е почти половината от целия недостиг, който може да си позволи държавата за годината.
Делян Добрев от ГЕРБ продължи в неделя темата и заяви по БНР, че Европейската комисия със сигурност има много големи опасения дали България ще успее в рамките на 2025 година да състави бюджет с 3% дефицит. Брюксел виждал, че отправната точка на дефицита е 9%, а с такъв дефицит не пускат в еврозоната и правителството имало трудната задача да го свие до 3 на сто.
“Положението е отчайващо, финансовият министър Теменужка Петкова трябва да е магьосник, за да се справи с тази ситуация. Ние не може да съкратим разходи и да увеличим приходи в размер на 12 милиарда. Защото това е задачата”, обрисува мрачно Добрев състоянието на парите на държавата. И продължи със страховитата картина - при 9% дефицит Гърция фалирала преди 4-5 години.
Но побърза да успокои, че еврозоната е толкова важна тема, че на всяка цена ще я преследваме, без значение какви противоречия евентуално могат да възникнат между партньорите в коалицията.
Изпълняваме всички критерии за приемане в еврозоната и няма никаква причина дефицитът в бюджета да мине 3% от БВП, коментира обаче по Би Ти Ви в понеделник бившият финансов министър Асен Василев. Даде пример за бюджетите от 2020 г. досега – винаги са се побирали в 3% дефицит. И продължи с данните - през последните четири години всеки януари въпреки кризи като пандемията и войната в Украйна сме имали излишък между 400 млн. и 940 млн. лева. “Как така сега януари ще сме на дефицит, след като дори има вдигане на данъци - ДДС за ресторантьорите и хляба. Нека финансовото министерство обясни защо очаква дефицит. Значи има някакъв извънреден разход, какъв е той?”, попита Василев.
“Валутният борд, който дава сигурност, може да бъде отменен със 121 гласа в парламента. Като знаем какви парламенти имаме, това създава несигурност. Ако сме в еврозоната, няма как да се организира нещо от типа на кризата от 1996-1997 година”, допълни Василев.
Какви са сметките за парите на държавата, ще стане ясно на 14 февруари. Този срок обяви Петкова като краен за изготвянето на бюджет за 2025 г., след като вариантът на служебното правителство бе оттеглен. Според финансовия министър дефицитът в новия вариант ще е 3%.
Източници от финансовите среди потвърдиха, че се работи усилено по новия бюджет. От него обаче ще отпадне предложената от служебното правителство амнистия за недекларирани доходи. Осигуровки и данъци засега нямало да се вдигат.
Ако парламентът ревизира решението си за увеличението на заплатите в МВР и отбраната, ако капиталовата програма на общините се разтегли за финансиране за 3-5 години, ако събирането на приходите върви с обичайните темпове, проблем пред бюджета няма да има. Важно друго условие е индексирането на пенсии и заплати да не изпреварва инфлацията.