Ако спестявате цялата заплата 16 г. и 7 месеца, купувате дом от 100 квадрата (Графики)
Дали живеете и работите в Лондон, или в София, е все едно, ако решите да купувате жилище. И в двете столици ще ви се наложи да събирате заплатата си за приблизително еднакъв период от време, за да купите жилище от 100 квадрата (виж текста по-долу).
И това не е защото жилищата в британската столица са поевтинели, а защото у нас те поскъпнаха изключително много.
В навечерието на 2024 година много анализатори прогнозираха успокояване на имотния пазар и вещаеха, че цените, ако не тръгнат надолу, поне ще спрат да нарастват с високите темпове, валидни дотогава.
В началото на 2025-а обаче се вижда, че нищо подобно не се е случило, дори напротив. Ако до края на 2023-а България непрекъснато удряше рекорди и беше ту в топ-10, ту в топ-20 на различни класации по ръст на имотните цени, през 2024 г. ръстът сякаш удари тавана. Според последните данни на статистиката през третото тримесечие
този ръст стигна 16,5%
на годишна база и на практика ни поставя на едно от челните места в ЕС. Само в Полша поскъпването е по-голямо от 17%.
Това е и най-големият годишен ръст на цените на апартаментите в България от гръмването на имотния балон при световната финансова криза преди 25 г. В края на 2008 г. жилищата бяха поскъпнали с 26,8%, а през 2007-а ръстът в някои тримесечия бе достигнал дори 34,6%.
При това сегашното поскъпване далеч не е еднакво в цялата страна. Има отделни градове, в които е и по-голямо от 16,5%.
Например в София, където е и най-активният пазар на жилища с над 34 хиляди сделки за последните 12 месеца, те поскъпнаха със 17,7%. Средната цена на квадратен метър жилищна площ достигна 2388 евро и е най-високата в страната, а в тази цена влизат и панелки от крайните квартали. Иначе качествено ново строителство
трудно може да се намери за под 3 хиляди евро
квадрата, а най-престижните домове в центъра струват и над 4 хиляди, дори над 5 хиляди евро квадрата.
Неслучайно последните световни класации за достъпност на жилищата изкарват, че в България и в Англия човек трябва да работи еднакво дълго, за да спести за купуване на дом (виж текста по-долу)
Ако се гледа само годишният ръст на цените, в Благоевград, той е рекорден – 22,7% за последните 12 месеца. Но средната цена там е доста ниска в сравнение с другаде – едва 1027 евро за кв. метър.
Много от тях са успели да спестят пари, за да си купят ново, по-голямо жилище и това е основният двигател на местния имотен пазар.
За отбелязване е че никъде в ЕС вече няма такива големи ръстове на имотните цени. Средният за ЕС ръст е 2,9%, а за страните от еврозоната дори е 1,3%.
Преди Европейската централна банка да вземе мерки миналата година и да вдигне лихвите в опит да овладее инфлацията, средният годишен ръст на жилищните цени в ЕС в нито едно тримесечие не успя да надвиши 10,5%.
У нас банките почти не вдигнаха лихвите по ипотечните кредити и през 2024 г. се озовахме в ситуацията хората да теглят най-евтините жилищни кредити в цяла Европа. Тяхната лихва рядко минаваше 2,8% и сравнително лесното им отпускане е една от основните причини за този ръст на цените на жилищата.
Другата причина за твърде активния пазар на жилища, която все повече анализатори изтъкват, е предстоящото вливане в еврозоната.
Наличието на много спестявания, коити хората предпочитат да не държат в банките заради почти нулевите лихви по депозитите, кара мнозина да купуват имоти в опит да спасят парите си от обезценяване.
Прогнозите за имотния пазар през 2025 г. са обързани доста тясно именно със случващето се с лихвите. Според Гергана Тенекеджиева, изпълнителен директор на “Адрес”, вече има банки, които се опитват да стимулират вложителите, като
предлагат 3,5% и дори по-висока лихва за депозити над 100 000 лева
Това според нея би могло да накара хора със спестявания, които нямат нужда от жилище а търсят доходност, да се оттеглят от имотния пазар, което значително ще го успокои. Но влизането в еврозоната според нея ще провокира по скоро продължаване на ръста на цените.
На същото мнение е и Явор Пейчев, изпълнителен директор на “Имотека”. Според него поне през първите 6 месеца на 2025 г. банковото кредитиране у нас до голяма степен ще е на същото ниво, както и броят на сделките. Приемането на еврото според Пейчев ще доведе до нов ръст на цените.
И в България, и в Англия трябва да се работи еднакво дълго, за да се придобие дом
Имотите в България стават все по-недостъпни за българите. Страната пада надолу в класацията на държавите според това колко средни заплати са необходими за закупуване на жилище.
В момента у нас, за да се придобият 100 квадрата, са необходими 199 средни месечни заплати, т.е. един човек трябва да работи в продължение на 16 г. и 7 месеца и – без да харчи заплатата си за каквото и да било друго.
Така България почти се изравнява с Великобритания – държава, известна от десетилетия с недостъпността на имотите. Британецът трябва да спестява заплатата си в продължение на 16 г. и 10 месеца, за да си купи такъв дом.
Подреждането е направено от сайта BеѕtВrоkеrѕ.соm, кaтo се пpecмятaт пазарните цeни нa имoтитe cпpямo тoвa кoлкo cpeдни мeceчни зaплaти в съответната държава cтpyвaт за 62 страни по света.
Teзи, кoитo живeят в Дaния, ce нyждaят oт нaй-кpaткo вpeмe, за дa cпecтят зa жилищe
в Eвpoпa. Cpeднaтa цeнa нa имoт oт 100 кв. мeтpa там ce paвнявa нa 114 нeтни зaплaти (около 9 години и 5 месеца), кoeтo я клacиpa кaтo нaй-дocтъпнaтa cтpaнa в Eвpoпa зa зaкyпyвaнe нa жилищe.
Зa всичко ocтaнaлo обаче Дaния e една от най-скъпите държави в EC, защото цените на стоките и услугите там са c 43% нaд cpeднитe зa EC. Но все пак cpeднитe гoдишни дoxoди я класират нa ceдмo мяcтo.
Следват Ирландия и Швеция, където също са достатъчни заплатите за около десетина години, за да се купи дом от 100 квадрата.
Пpeди Бългapия ce нapeждaт cтpaни кaтo Гepмaния (185 зaплaти), Pyмъния (173), Иcпaния (132) и дpyги (виж инфографиката).
За наше утешение сред съседните ни държави положението не е по-добро, отколкото у нас. В Гърция например ca нyжни цeли 228 нeтни зaплaти зa 100 квaдpaта жилищe.
B Typция, чиcлoтo e oщe пo-знaчитeлнo - 631, кoeтo ce paвнявa нa дoxoдитe зa пoвeчe oт 52 гoдини
В Европа в момента положението е най-зле в Словакия – словакът трябва да работи в продължение на 25 години само за дом. А ако спестява само половината от заплатата си, ще отидат 50 години, което е много повече и от най-дългия трудов стаж.
Класацията е световна и най-достъпната за купуване на жилище държава се оказва Република Южна Африка, където на хората са им нужни само 71 средни заплати, за да купят 100 квадрата.
САЩ са веднага след РЮА с уговорката, че цените на имотите там варират твърде много между отделните щати, но все пак средната цифра е 76 заплати.
А най-недостъпен е жилищният пазар в Непал, където пресмятанията показват, че са необходими 684 заплати. Това прави 57 г.
Най-четени
-
Галерия Вечните чиновници. Има и по 17 г. на пост
Отношението си към работата им хората показват с протести, но те не са променили нищо Дейността на други не се усеща директно по джоба и са в сянка По 10 - 20 години стоят на постовете си някои от
-
Тоалетът на Мелания Тръмп не беше просто модно изявление
Чета коментари за визията на Мелания Тръмп тук, във Фейсбук. Естествено 90% от жени. Все "модни капацитетки." То иронии, то смях, то подигравки... На мен страшно много ми хареса
-
Доналд Тръмп е страшен неблагодарник
Доналд Тръмп е страшен неблагодарник. Толкова български политици му писаха любовни писма, па той да не покани нито един от тях на инаугурацията си. За какъв се мисли тоя, бе? От Фейсбук
-
Зулусите са казали: "Като ти дават - взимай! Колко па да е резилът..."
Зулусите са казали: "Като ти дават - взимай! Колко па да е резилът..." Това правителство го правят само заради вас, и само заради вас, и само заради вас
-
Галерия Бил ли е Аспарух сред претендентите за трона на Византия заради токсичен брак?
Сватбата между император Ираклий и племенницата му предизвиква огромен скандал и протести в Константинопол, дъщеря им се омъжва за скитски владетел, чието име е заличено