Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

СНИМКА: ЙОРДАН СИМЕОНОВ
СНИМКА: ЙОРДАН СИМЕОНОВ

По молба на кмета на Велико Търново Даниел Панов:

  • 3D лазерно сканиране помага сградите да се реставрират в автентичния им вид
  • Правят го експерти от Университета по архитектура, строителство и геодезия Колелото на живота в Преображенския манастир

Преображенският манастир вече си има дигитален двойник. Така ще може да бъдат спасени две от сградите на обителта.

Лазерен скенер

заснема 1 милион точки в секунда

с точни координати. По този начин се получава много точен 3D модел, с помощта на който след това да се възстановят конструкцията и видът на сградата такава, каквато е била. Така се гарантира автентичността на паметника на културата.

Работата е извършена безвъзмездно преди месец от екип от Университета по архитектура, строителство и геодезия с ръководител доц. д-р инж. Гергана Антова от Катедрата по геодезия и геоинформатика. А молбата да се помогне е лично от кмета на Велико Търново Даниел Панов.

Преображенският манастир е най-големият от манастирите, разположени около старата столица, и четвърти по големина в България.

Намира се на свлачище, процесите са необратими

и най-вероятно ще се наложи да се премине към събаряне, казва доц. Антова. Преди това обаче задължително трябвало да се направи такова документиране. Така остава в архива завинаги в автентичния си вид, а после при преизграждането на тази част на манастира се постига пълно подобие с оригиналната архитектура. 

Скенерът пред Преображенския манастир
СНИМКИ: Личен архив
Скенерът пред Преображенския манастир СНИМКИ: Личен архив

Първата работа е на геодезистите. Инструментът за заснемането се поставя статично на едно място и в рамките на 360 градуса измерва разстоянието до всяка точка по предварително зададени гъстота и ъгли. Получава координатите X, Y и Z на всяка точка. По този начин всичко, което е в обсега на инструмента, е описано с облак от точки през 5 мм. След това инструментът се премества, за да може да се замери и да се опише целият обект.

После в спасяването на сгради се включват конструктори, които правят своята оценка на състоянието на обекта, преди архитектите да се заемат със самата реставрация.

Всъщност направеното е същото, каквото се е случило със символа на Париж “Нотър Дам” преди пожара през 2019 г., който тръгна от покрива и нанесе огромни щети. Обновената катедрала бе открита тържествено този месец с участието на лидери от цял свят, сред тях и българският президент Румен Радев.

За щастие,

малко преди пожара “Нотър Дам” била сканирана за създаване на виртуална реалност на компютърна игра.

“Това се оказало много полезно за възстановяването на автентичния вид на църквата. Когато имаме такъв 3D модел, всеки елемент може да бъде възпроизведен в точните си размери до няколко милиметра. По снимки може да се гадае за вида на нещата”, разказва доц. Антова. 

Доц. Гергана Антова
Доц. Гергана Антова

Сред дисциплините, които преподава, са геоматика, наземно лазерно сканиране, геодезия. С екипа ѝ са сканирали също църквата “Преображение Господне” в Поморие, пак съвместно с общината. Спасявали са и раннохристиянска базилика до село Люти брод, Врачанско.

На повечето места проблемите идват от свлачища - поддава земната основа и сградите започват да се рушат. А тази технология е много важна за мониторинг и превенция за паметниците на културата.

Инструментите са скъпи, но вече са достъпни и лесни за употреба. “Всяко нещо се опростява - натиснеш копче и получаваш нещо. Проблемът е какво правиш с данните, които си получил. Там е майсторлъкът”, обяснява доц. Антова защо общините търсят за експертиза специалистите от УАСГ. 

Доц. Антонова с екипа си в Поморие
Доц. Антонова с екипа си в Поморие