Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

ПП-ДБ се цепна, само вторите ще говорят с ГЕРБ.
СНИМКА: НИКОЛАЙ ЛИТОВ
ПП-ДБ се цепна, само вторите ще говорят с ГЕРБ. СНИМКА: НИКОЛАЙ ЛИТОВ
  • “Промяната” и ДБ разделени, само вторите ще си говорят с ГЕРБ за кабинет с “взаимно приемлив” премиер
  • Борисов изненадан, че насред преговорите идва "закъснялото правосъдие" с поискания
    имунитет на Кирил Петков

Прегрупиране на силите около потенциално правителство - така тръгна конституционната процедура на консултациите при президента преди завъртането на рулетката с мандатите.

Но най-неочаквано Румен Радев сам излезе от рамките ѝ, като създаде прецедент. За първи път парламентарна сила не е поканена на разговорите на “Дондуков” 2.

След като прие първо ГЕРБ, а после ПП-ДБ, в чиито коментари отново на фокус бе прословутият “кордон” около ДПС начело с Делян Пеевски, Радев рязко влезе във въпросния кордон. Той пусна график за срещите в сряда и четвъртък с останалите партии, от който изненадващо липсва “ДПС-Ново начало”.

От “Дондуков” 2 не посочиха защо са отрязали четвъртата политическа сила в Народното събрание, която има 30 депутати.

Час преди това

самият Пеевски обяви, че няма да отиде при Радев,

но с уточнението:

Уважавам институцията на президентството, затова групата ще отиде.

Досега никой президент не си е позволявал това, категоричен бе конституционалистът Борислав Цеков. Изрично в чл. 99, ал. 1 от конституцията се говори за консултации с парламентарните групи, тоест с всички парламентарни групи, преди да се пристъпи към връчването на проучвателния мандат на най-голямата по численост, обясни той.

Президентът е длъжен да проведе консултации с всички,

категорични са доц. Цеков и негови колеги юристи.

И докато изненадващо Радев сам вдигна кордон около четвъртите, редиците на вторите се разцепиха.

Още в началото на срещата при президента, преди камерите да напуснат залата, Кирил Петков раздели “Промяната” от Демократична България: Колегите от ДБ ще влязат в тези преговори. Ние ще влезем само ако партиите, които искат правителство, са готови да се подпишат под този санитарен кордон.

Той допълни, че “в координация с нашите колеги от ПП ще останем бдителни дали ГЕРБ могат да направят това прекъсване на задкулисието, или ще продължат да хвърлят прах в очите и ще лъжат”. А в изявлението си след срещата Петков подчерта, че “на Борисов му нямаме доверие”.

Сред лидерите на коалицията, които отидоха при президента, липсваше председателят на ДБ Атанас Атанасов.

В същото време с уговорката, че държат на антикорупционното и съдебното законодателство, от ДБ заговориха, че не е толкова важно дали документът ще бъде наречен декларация, анекс или нещо друго. Важното е да се дадат гаранции, че заложените мерки ще се изпълнят, обясни Надежда Йорданова. Това също е развитие в позицията -

анексът предполага последващо подписване,

докато за ПП декларацията е предварително условие изобщо да се говори за правителство.

А за премиера Йорданова заговори като за “взаимноприемлива фигура, с неполяризираща партийна функция”. Досега терминът бе единствено “равноотдалечен”. Бившата правосъдна министърка от ДБ настоя, че страната се нуждае от редовно правителство, структурирано по проевропейски приоритети като Шенген, еврозоната и антикорупция. И подкрепено от широко парламентарно мнозинство.

Ако се реализира препотвърдената от Бойко Борисов покана за такова и към БСП и ИТН, то

бройката излиза и без “Промяната” - 124 гласа

Ако, разбира се, всички от ДБ, социалистите и хората на Слави Трифонов са “за”. И стига до 126, ако към това мнозинство се присъединят отлъчените от ПП Даниел Лорер и Явор Божанков. Но вероятно ще трябва да се извади лидерът на СДС Румен Христов, който отказва да е в компанията на БСП.

“Ако тази седмица не се разберем, няма да се разберем и следващата”, откровен бе Борисов в отговор на зададения му от Радев въпрос кога смята, че трябва да им се даде мандатът. Това е отношение към желанието и разбирането ни, че трябва да има редовно правителство. От понеделник нататък, ако вашата програма позволява, може да отидем към връчване, отговори му той.

Ако папката се връчи в понеделник и мандатът се върне изпълнен, то

кабинетът може се гласува на 27 декември

Борисов бе категоричен, че няма нищо общо с това, че Борислав Сарафов поиска имунитета на Кирил Петков: “Защо точно сега, по време на преговорите, е излязло делото, със сигурност не знам”. Но щом нещо е незаконно - като арестите ни, изисква подобно разследване, жертвите бяхме ние, продължи той и се афектира: Беше ли нощес в клетката? Пика ли като нас в кофите?

Дадоха ли му повръщаното одеяло

да се завие с него? Извлякоха ли го пред децата му? Какво е станало, че му искат имунитета, за да върви разследване? Изведнъж страшно нещо. Извлякоха ли го, или викаше по телефона: “Белезници му сложи!”На тези хора ли искате да съчувствам? Ние сме жертвите.

Бил готов все пак да влезе в диалог с тях заради държавата.

Няма да е силно правителството, ако не е политическо. Най-силно ще е с него начело, но “всичко зависи от преговорите, ако искат и някакво временно правителство”, каза още Борисов.

Двамата с Радев демонстираха добър тон помежду си. Президентът похвали ГЕРБ, че са първа политическа сила, но направили компромис с подкрепата за Наталия Киселова, за да заработи парламентът.

Хубаво е и другите партии да приемат, че изборите са минали и да преглътнат резултата, призова лидерът на ГЕРБ. На свой ред похвали президента, че разбира проблемите у нас и в контекста на международното положение. Отново обясни, че с “Възраждане” няма как да работи заради ЕНП, иначе с Костадин Костадинов като “комшии” по кресла в парламента се разбират.

Ако не стане от първия път, кабинет с втория и третия мандат ГЕРБ няма да подкрепи.

Румен Радев и Бойко Борисов радушно се здрависват.
СНИМКА: НИКОЛАЙ ЛИТОВ
Румен Радев и Бойко Борисов радушно се здрависват. СНИМКА: НИКОЛАЙ ЛИТОВ