Амишите ли помогнаха на Тръмп да спечели Пенсилвания?
Затворената общност на амишите в САЩ не използва мобилни телефони и компютри, не гледа телевизия и не ползва автомобили за придвижване.
Това обаче не попречи на амишите в Пенсилвания да се мобилизират в подкрепа на Доналд Тръмп, което според "Дейли мейл" е тенденция, която е помогнала на републиканеца да спечели щата.
В социалните мрежи се появиха снимки на амишите, които се отправят да гласуват. Те пътуват предимно с каруци, а на някои от тях се виждат лозунги "Амишите за Тръмп" на фона на знамето на САЩ.
Какво мобилизира амишите да гласуват за Тръмп?
В началото на годината правителствени агенти нахлуват в местна ферма в окръг Ланкастър, където има голяма общност от амиши, заради непастьоризирано мляко.
Суровото мляко е широко разпространено сред амишите. Обискът на щатските служители е извършен след съобщения за заболели деца от сурови млечни продукти.
Това предизвиква огромно недоволство в общността, която е известна със скромния си начин на живот - обличат се семпло, сами произвеждат храната си и търгуват предимно помежду си.
Доналд Тръмп-младши написа тогава в социалната мрежа "Екс":
„Представете си какво биха могли да постигнат правоприлагащите органи, ако преследваха членове на елитни педофилски кръгове, а не фермери, които продават на съседите си?".
Амишите в Пенсилвания наброяват около 100 000 души. Според някои експерти техният вот е донесъл на републиканеца десетки хиляди нови гласове в решаващия щат.
Според източник на в. "Ню Йорк пост" нахлуването във фермата е вбесило общността на амишите.
"Това беше стимулът за тях да кажат: „Трябва да участваме", твърди източникът.
Точният брой на амишите, които са гласували не е ясен, но около изборните секции в щата са забелязани много от традиционните каруци, с които пътуват те.
Консервативният активист Скот Преслър, известен с работата си с амишката общност в Пенсилвания, има заслуга за избирателната активност.
Преслър мобилизира избирателите, като в кампанията набляга на местни проблеми, особено по отношение на земеделските практики и религиозните свободи.
Доналд Тръмп взе победа в щатове, които изгуби на изборите през 2020 г., докато Камала Харис отчете по-лош резултат от този на Джо Байдън на изборите преди 4 години. Според данни от екзитполовете голям брой от гласовете за Тръмп са дошли от работническата класа.
Тръмп спечели не само електоралната колегия, но и народния вот, като събра над 72 милиона гласа срещу 67 милиона на Харис.
Сравнение с кампанията на Тръмп от 2016 г.
Републиканецът постигна почти огледална победа на кампанията си през 2016 г. Ето и разбивка на начина, по който го направи:
Тръмп спечели белите избиратели от работническата класа на изборите през 2016 г. и успя да привлече чернокожи и латиноамерикански избиратели от работническата класа, за да увеличи броя на гласовете си.
Още в началото на кампанията му имаше за цел да състави този широк спектър от избиратели. Гласоподавателите от работническата класа бяха ключа към победата на Тръмп през 2016 г., точно както бяха ключа към победата на Байдън през 2020 г.
Според данни на AP VoteCast подкрепата за Тръмп от чернокожите е била 15% тази година, а тази от латиноамериканците - 41%.
Тръмп е спечелил и много гласоподаватели от малцинствата - важен успех за Републиканската партия и предупреждение за демократите, които приемаха тази група за даденост.
Във Флорида силно латиноамериканският окръг Маями-Дейд е подкрепил демократката Хилъри Клинтън с 30 пункта през 2016 г. и Байдън със 7 пункта през 2020 г. Във вторник Тръмп го спечели с близо 12 пункта.
When the Amish are turning up.. we know it’s over for Scamala! 80,000 Amish in Pennsylvania, all voting Trump.. PA was won by 20,000 in 2020! God bless them all 👊🇺🇸🇬🇧 pic.twitter.com/tsVftvJBU2
— 𝓑𝓾𝓭𝓭𝓸 (@_Buddo_) October 31, 2024
Тръмп постигна успехи и на ключови места сред чернокожите мъже, като в Северна Каролина надхвърли повече от два пъти резултатите си за 2020 г.
Харис се представи малко по-зле сред чернокожите избиратели, отколкото Байдън преди четири години. Тя спечели подкрепата на 86% от чернокожите избиратели в сравнение с 90%, които Байдън спечели през 2020 г.
Тръмп постигна значителни успехи сред младите избиратели - особено сред мъжете, които подкрепиха Байдън преди четири години.
Републиканецът спечели мъжете на възраст от 18 до 29 години с 13 пункта. Харис загуби позиции за демократите сред тази група, която Байдън спечели с 15 пункта през 2020 г.
Младите гласоподаватели бяха ясно разделени по полов признак
Около 6 от 10 жени на възраст между 18 и 29 години са гласували за Харис, а повече от половината мъже в тази възрастова група са подкрепили Тръмп.
Харис не превърна пола в централна тема на кампанията си, като разчиташе, че обвиненията към Тръмп, че е женомразец ще ѝ осигурят този блок от гласоподаватели.
Тя спечели тази група, но това не и стигна, за да спечели Белия дом.
Единственият сегмент от електората, при който Харис постигна забележими успехи спрямо представянето на Байдън през 2020 г., беше при жените с висше образование - това са същите избиратели, които помогнаха на демократите на междинните избори през 2022 г.
Най-четени
-
Най-българската приказка
НАЙ-БЪЛГАРСКАТА ПРИКАЗКА Свраките си посрали гньездото, па сврачетùята реклù на майкя си: „Мамо! Да идеме да тражиме друго гньездо!", а она им казàла: „Деца
-
Галерия Истини и измислици в “Гладиатор II”
Римските императори наистина са правили наумахии - възстановки на морски битки с кораби и реални жертви, но без акули Истинският Луций може да не е доживял до зряла възраст
-
Галерия Откривателят на Парцалев и създател на Сатирата отказва да е партиен секретар
Умира в жестока катастрофа, в която по чудо оцеляват Стоянка Мутафова и Невена Коканова Заради непростимия гаф не вписват името на Енчо Багаров като основател Вбесява Вълко Червенков
-
Галерия След две епохални постижения в Космоса България се връща в играта
Людмила Филипова и Нели Симеонова с времеви мост възобновиха производството на космически храни, за да възстановят славата ни на трета страна в света През 2024 г
-
Галерия BG снаха, изтезавана от Палача на нацистите
Заради атентат срещу сина на Бенито Мусолини, организиран от първата ѝ любов, тя е хвърлена в щабквартирата на Гестапо Вторият ѝ мъж Илия Пейков рисува Космоса, а виждайки картината му