Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Радостин Василев и политици от МЕЧ събраха медиите на пл. “Св. Александър Невски”.
Радостин Василев и политици от МЕЧ събраха медиите на пл. “Св. Александър Невски”.

Камион с лика му, пълни зали и агитация в социалните мрежи - агресивната кампания на лидера на МЕЧ този път се оказа успешна

За 4 г. Радостин Василев разви стремглава кариера в политиката, смени 3 партии и е винаги в центъра на скандала. А агресивната му кампания и плюенето срещу всички политици му донесоха място в парламента.

След един неуспешен опит да стане кмет и втори - депутат в 50-ото НС, тази неделя Радостин Василев мина финиша при 4%-овата бариера. Този път обаче той сяда зад парламентарните банки като политически лидер, а не като редови депутат, и то на партия, влязла в Народното събрание в годината на регистрацията си. “Морал, единство, чест” (МЕЧ) събра 111 946 гласа, или 4,59%, което ѝ отрежда осма позиция и сигурно място в парламента. Така Василев става депутат за шести път през последните четири години.

МЕЧ почти е удвоила подкрепата за себе си само за четирите месеца от юнските избори досега. На 9 юни за нея са гласували 63 992 българи, или 2,98%, което остави Василев първи под чертата за Народното събрание. Така

партията му е натрупала най-много гласове след ГЕРБ спрямо юни

според все още неофициалните резултати. През юни Василев заедно с Ивелин Михайлов и “Величие” останаха някак под радара на социолозите. Тогава интересът се насочи към Михайлов, понеже бе напълно непознат на политическия терен, но Василев бързо успя да натрупа партийни активи и да изненада отново.

Той е на едва 39 години. Появява се в публичното пространство през 2008 г. като юрисконсулт на футболния клуб ЦСКА, но популярност придоби като народен представител, какъвто стана за първи път след изборите на 4 април 2021 г.. В 45-ото НС влезе от листите на “Има такъв народ”. Тогава парламентът формира само три комисии - по бюджет и финанси, по здравеопазване и правната, която Василев оглави.

В ранната есен на 2021 г., вече в 46-ото НС, Василев разказа за листче, на което според версията му Татяна Дончева написала 500К - което значело 500 хил. лева подкуп групата на Слави да подкрепи евентуален проектокабинет. Спецпрокуратурата се самосезира по думите на Василев и Тошко Йорданов, но 4 месеца по-късно заключи, че няма данни за престъпление на лявата юристка. Тя пък се закле, че като дама на възраст за първи път чува, че К било за хилядарки, а на листчето просто си драскала.

В 47-ия парламент ИТН се коалира с ПП, ДБ и БСП. В правителството на Кирил Петков Василев се издигна до министър на спорта. А когато Слави оттегли министрите си, той гръмко обяви, че сваля доверието си от Трифонов заедно с още петима депутати. По-късно премина в редиците на “Продължаваме промяната”.

Василев е подсъдим по делото за натиск върху бившата депутатка от ИТН Христинка Иванова, след като хората на Слави пуснаха аудиозапис как я притиска и заплашва в телефонен разговор, за да се отцепи от групата им и да подкрепи ПП, така че да оцелее кабинетът “Петков”.

При “Промяната” Василев изкара по-малко от година, докато не пусна онзи петчасов запис от заседание на висшия орган на партията, в който се коментираха изборите и отношенията с президента. След което напусна.

Така набързо си отвори много фронтове в парламента. Като независим депутат в 49-ото НС

често влизаше в конфронтации

с бившите си колеги, най-вече с ПП, често демонстрираше пиперливия си език, който му докара куп наказания. Короната в парламентарните му демонстрации бе изваждането на сексиграчки на трибуната срещу Георг Георгиев от ГЕРБ. Иначе в портфолиото си Василев има още много - наричал е “рогоносец” бившия зам.-председател на НС и мъж на Лена Бориславова Мирослав Иванов, спечели делото на Трифонов срещу него за 100 000 лева заради думи, изречени около напускането му на ИТН.

На 22 октомври 2023 г. Василев учреди партия МЕЧ, а Софийският градски съд я вписа в регистъра на политическите партии на 9 февруари т.г.

По време на трите кампании програмата и целите му не стигнаха до всички и не бяха твърде ясни, но се разбра, че обещава да се бори с корупцията и да работи срещу ГЕРБ и ДПС. Всъщност именно с подобни мотиви - заради съмнения в корупция, той напусна и Слави, и Петков и Василев. По време на кампанията той залагаше на социалните мрежи, което вероятно е и причината мнозинството от избирателите му да са младежи, но и не само. Демонстрира и пълни зали със симпатизанти, а камионът с лика му, който обикаля и страната, вече е познат дори и на политически неангажираните.

Василев вкарва в парламента още 11 човека - с един над минимума за парламентарна група. Със сигурност ще държи на водача си в Благоевград и Стара Загора Кирил Веселински, който му бе сътрудник в парламента и бе неотлъчно до него там, а после взе водещи места в партия МЕЧ.