За година изтеглени невиждани 5 млрд. лв. за имоти
Спестовността обаче остава по-голяма от взетите кредити - в депозити са вкарани нови 9 млрд., докато заемите за домакинствата са 7,5 млрд.
Допълнителните мерки, които БНБ въведе от този месец за ипотечното кредитиране, явно не са излишни, имайки предвид резултатите от статистиката на централната банка.
Според тях в края на септември заемите за покупка на имот са стигнали 23,618 млрд. лв. На годишна база нарастването е с 25,9%. В цифри това прави невижданите досега близо 5 млрд. лева, изтеглени от септември. Само за месец пък сумата се е увеличила с над 400 млн. лв.
От този месец БНБ въведе изисквания, според които банките не може да отпускат повече от 85% от стойността на купувания имот. Съотношението между размера на вноската по заема и месечния доход не трябва да надвишава 50%. Третото условие е кредитът да не със срок над 30 години.
Голямото търсене на заеми за жилища се обяснява с ниските лихви, които твърдо са под 3% годишно.
Значителен ръст има и при потребителското кредитиране, показват данните на БНБ. В края на септември на годишна база общо те вече са 18,968 млрд. лв. - увеличават се с 15%. Ако се сметнат процентите в пари, това прави близо 2,5 млрд. лева.
Общата сума на кредитите на домакинствата е 44,387 млрд. и се увеличава с 20,2% спрямо септември 2023 година.
При бизнеса нарастването на финансирането е далеч по-скромно. За година взетите от фирмите кредити нарастват с 8,2% на годишна база до 46,809 млрд. лв.
Има все пак известно забавяне в ръста на кредитирането, защото в края на миналия месец общата сума на отпуснатите от банките пари на домакинствата и фирмите се увеличава с 13,6% до 99,375 млрд. лв. През август например годишното увеличение бе 14,1%.
Спестовността на хората обаче се оказва по-голяма от взетите пари назаем, които общо надхвърлят 7,5 млрд. лв. За година депозитите на домакинствата се увеличават с малко под 9 млрд. лева. Така в края на септември те вече са 85,140 млрд. лв. - с 11,4% повече. Цялата сума, която банките държат на депозит, е 134,038 млрд. лв. От тях на бизнеса се падат 45,270 млрд. лв.
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега
-
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук, щеше да има много статуси, които гласят: „По турско време бяхме по-добре. Имаше сигурност, хлябът струваше само 2 гроша, децата ни се изучиха