Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

От утре плащат компенсации на бизнеса за скъп ток

Министър Владимир Малинов.
Министър Владимир Малинов.

От утре фонд "Сигурност на електроенергийната система" ще започне изплащането на компенсациите за бизнеса и другите нестопански потребители за скъпия ток. Механизмът предвижда те да получават на 100% разликата между прага от 180 лв. и цената на борсата и е в сила  от 1 юли до края на 2024 г. 

Това съобщи в Министерския съвет министърът на енергетиката Владимир Малинов. Добрата новина е, че е получена нотификация от Брюксел за тези компенсации.  Становището на Европейската комисия е, че мярката, която се прилага, е аналогична с тази от 2021 г. и е допустима и нужна на пазара.

Брюксел одобри програмата за компенсации след като се реши в нея да бъдат включени преносните и разпределителните дружества. Изменението на програмата стана на заседание на правителството днес и то е, че към нестопанските потребители, които ще получават компенсации за високите цени на електроенергията са прибавени и Електроенергийния системен оператор и ЕРП-ата. Това стана след решение на парламента, което задължи правителството да актуализира програмата с включването на тези компании.  В прибавянето на операторите към имащите право на компенсация се постига равнопоставеност на всички и това е мотив за одобрението от ЕК. 

Малинов заяви, че високите цени на тока на едро не са местен, а регионален проблем - засягат Гърция, България, Румъния, достигайки до Унгария. Той е провел среща с колегите си от Гърция и Румъния, за да се настоява за мерки за защита на икономиката от скъпия ток в региона, което се отразява зле на конкурентоспособността. Компенсациите са само първата мярка, смята той. 

Министърът съобщи и за обявените две обществени поръчки от Националната електрическа компания за проектиране и подмяна на първи и четвърти агрегат в Помпено-акумулиращата водноелектрическа централа  (ПАВЕЦ) "Чаира".  Срокът подмяна на агрегатите в счупената през март 2022 г. ПАВЕЦ е минимум 42 месеца, защото става въпрос за ново проектиране и ново оборудване, което ще струва 220 млн. лв. 

Въвеждането обратно в експлоатация на ПАВЕЦ ще подобри сигурността на електроенергийната система, ще парира удара с високите цени на електроенергията и ще допринесе за увеличаване на използването на фотоволтаичните централи, смята министърът на енергетиката. 



Видео

Коментари