Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

  • С тази рецепта преживя чума, испански грип и коронавирус, отиде си в съня си, без да боледува
  • Най-възрастният мъж в света е "младеж" в сравнение с най-възрастните жени - едва на 111 години
  • Според учените жените постигат дълголетие по-често от мъжете

Най-възрастната жена в света си отиде на 19 август на 117 години. Учените се надяваха испанката Мария Браяс Морера да им помогне да разкрият тайната на дълголетието, но според нея тя е проста: стой далеч от токсични хора.

Мария е родена в Сан Франциско през 1907 г. Преживяла е чума, ковид, испански грип и три войни, а на 19 август си отиде в съня си. Причината за смъртта ѝ не е оповестена публично, но според данни от Книгата на рекордите “Гинес” - 117-годишната жена не е имала здравословни проблеми. Тя не чувала добре и се движела по-бавно, но нищо по-сериозно.

“Мария ни напусна. Почина спокойно в съня си и без болка”, се казва в официалното съобщение от семейството на възрастната жена.

В дните преди смъртта си Морера явно усещала, че последният ѝ ден настъпва.

Разказвала на близките си, че ще ѝ липсват простите неща като пиене на кафе, киселото мляко и игрите с домашния любимец

“Ще престана да съществувам в това тяло. Не знам кога, но много скоро това дълго пътуване ще приключи. Изтощена съм от този дълъг живот, но искам да посрещна смъртта с усмивка - свободна и удовлетворена”, казала Мария в дните преди смъртта си.

Мария Морера на тържеството за 117-ия си рожден ден в старческия дом. Снимката е от нейния профил в “Екс”.
Мария Морера на тържеството за 117-ия си рожден ден в старческия дом. Снимката е от нейния профил в “Екс”.

117-годишната жена винаги е смятала, че дълголетието ѝ се дължи на “късмет и добри гени”, както и на спокоен живот, добра връзка със семейството и приятелите, позитивно мислене и стоене далеч от токсични хора.

Мария Браяс Морера е родена в Сан Франциско на 4 март 1907 г. По това време градът страда от втора вълна на бубонната чума. Когато няколко години по-късно започва Първата световна война, семейството на Мария решава да се върне в Испания.

Бащата на Морера се разболява от туберкулоза и умира на кораба, с който пътуват към родната си страна. Мария има и друг лош спомен от това пътуване - тя пада на кораба и по-късно открива, че е загубила слуха на едното си ухо.

117-годишната жена е преживяла две световни войни, пандемията от испански грип, Гражданската война в Испания и пандемията от коронавирус. Държи титлата за най-възрастен човек в света след смъртта на френската монахиня сестра Андре през януари 2023 г. на 118 години.

Въпреки възрастта си Мария беше активна в социалните мрежи до последно. На последния си рожден ден написа в социалната мрежа “Екс”:

“Добро утро, свят. Днес ставам на 117 години. Стигнах толкова далеч”

Възрастта и доброто здраве на Морера привлекли и вниманието на учените, които искаха да изследват жената.

“Умът ѝ е напълно бистър. Тя си спомня много ясно събития от времето, когато е била едва на 4 години. Няма сърдечносъдови заболявания, които са често срещани при възрастните хора”, казва ученият Манел Естелер.

Съпругът на Морера умира през 1976 г. Двойката има три деца, единадесет внуци и тринадесет правнуци.

През 2020 г., само няколко седмици след 113-ия си рожден ден,

Мария се разболява от коронавирус, но успява да се възстанови само за няколко дни

Това я прави най-възрастния човек, преборил се с болестта по онова време, но по-късно сестра Андре от Франция подобрява този “рекорд”.

През декември 2022 г. споделя с последователите си в “Екс”, че обича да се храни с кисело мляко и смята, че тази храна е с много полезни свойства за организма.

В интервю за каталунски всекидневник през октомври 2019 г. тя си спомня, че е гледала телевизия за първи път на 15 декември 1960 г., когато белгийският крал Бодуен се жени за испанската аристократка Фабиола де Мора и Арагон.

Последните 20 години Морера прекарва в старчески дом в Каталуня. Там тя обичала да чете, да шие и да се разхожда.

Според лекарите случаят на Мария е “изключителен”. Тя не само е запазила ума си на тази възраст, но и е преживяла коронавируса. Мария била в състояние да се движи до много напреднала възраст. Според учените да доживееш дори до 110 години е “изключително рядко явление”.

Учените смятат, че не само добрите гени са причината Морера да достигне достолепната възраст. Голям процент от столетниците в света споделят, че са имали

положителна нагласа за живота и са избягвали стресовите ситуации, които ускоряват  стареенето

Според професора по биогеронтология Дейвид Гемс жените са склонни да живеят по-дълго и да остаряват по-бавно от мъжете.

Томико Итока наследи Мария като най-възрастният жив човек.
Томико Итока наследи Мария като най-възрастният жив човек.

След смъртта на Морера титлата за най-възрастен човек в света отново е при жена - 116-годишната японка Томико Итока. Тя е родена на 23 май 1908 г. в японския град Ашия и е бивша алпинистка.

На 70 години Итока два пъти изкачва 3067-метровия връх Онтаке в Япония. Тогава тя изненадва водача си, изкачвайки планината с маратонки вместо с туристически обувки. На 100-годишна възраст тя изкачва дългите каменни стъпала на японското светилище Ашия, без да използва бастун.

Най-възрастният мъж в света пък е с 6 години по-млад от Морера и с 5 г. от сегашната най-възрастна жена. На 111 години Джон Алфред Тинисууд от Англия официално е обявен за най-възрастния жив мъж в света, след като венецуелецът Хуан Висенте Перес почина месец преди да навърши 115 години.

111-годишният мъж не пуши, пие рядко и всеки петък яде риба с пържени картофи

Според него тайната на дълголетието е “просто късмет”.

111-годишният “младеж” Джон Алфред Тинисууд всеки петък яде не много здравословното английско ястие риба с пържени картофи.
111-годишният “младеж” Джон Алфред Тинисууд всеки петък яде не много здравословното английско ястие риба с пържени картофи.

Той е роден в северозападния английски град Ливърпул на 26 август 1912 г., Тинисууд е преживял две световни войни, както и пандемиите от испански грип и COIVD-19, а според Гинес държи и рекорда за най-възрастен оцелял ветеран от Втората световна война. Джон е роден в същата година, когато потъва “Титаник”.

Според Книгата на рекордите “Гинес” най-дълголетният човек в историята отново е жена - Жана Луиз Калмент, чийто живот е продължил 122 години и 164 дни. Тя е родена през 1875 г. и надживява както дъщеря си, така и внука си.

Към момента в света има още пет живи жени, които влизат в класацията на 100-те най-възрастни хора в света, освен Итока - бразилката Ина Канабаро Лукас, която е едва 16 дни по-млада от Томико. Елизабет Франсис на 115 години е най-възрастната американка, а британката Етел Катърхам навърши 115 на 21 август тази година. Друга столетница от Япония е Окаги Хаяши - тя ще навърши 115 през септември. Германката Шерлот Кречман пък е на 114 години.

По оценка на ООН от 2022 г. в света има 593 000 столетници. Това е бързорастяща възрастова група и според прогнозите на ООН до 2050 г. ще живеят 3,7 милиона столетници.

В България по данни на НСИ от 2022 г. има 325 души, достигнали 100-годишна възраст, от тях 242 са жените, а 83-ма са мъжете.