Нужна е нова пенсионна реформа, частните фондове ще инвестират по-рисково парите на по-младите
Препоръки за нова пенсионна реформа, която да завърши окончателно вида на пенсионната система, е получило българското правителство от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), където България кандидатства за пълно членство.
Препоръките вече са изпратени до българското правителство и трябва да бъдат обявени в следващите дни, научи "24 часа" от източник в Министерството на финансите. Адресат на писмото от ОИСР са министрите на финансите Людмила Петкова и на социалните работи Ивайло Иванов, както и до Комисията за финансов надзор.
Препоръките са изготвени след мисия на ОИСР в София в началото на юни. Като целта е била именно оценка на пенсионния модел на България.
Силните страни на българската пенсионна система са тристълбовият модел, който дава възможност за диверсификация на риска, както и добрите правила за работа на частните пенсионни схеми и изплащането на пенсии от тях и добре изградената система за контрол от страна на правителството, установила мисията на ОИСР.
България обаче трябва да довърши пенсионната си реформа в няколко пункта, които се отнасят основно до частните пенсионни фондове.
Препоръката на ОИСР е да бъдат разрешени т. нар. мултифондове за втория стълб - задължителното доброволно пенсионно осигуряване в универсалните пенсионни фондове.
В момента всеки българин, който е роден след 1 януари 1960 година задължително се осигурява в частен универсален пенсионен фонд. Като в България е разрешена работата на девет пенсионно-осигурителни дружества. В тях всеки месец над 3 млн. работещи българи внасят 5% от дохода си за втора пенсия.
От години обаче дружествата настояват за разхлабване на правилата, по които те могат да инвестират парите на осигурените, за да им осигуряват по-висока доходност и съответно по-големи спестявания за пенсия. В момента огромна част от инвестициите са в държавни ценни книжа и много по-малка част от портфейлите са в акции, което намалява чувствително възможната доходност.
Предложението на ОИСР е да се създадат т.нар. мулти фондове. При тях ще е възможно по-рисково, но и по-доходоносно инвестиране на средствата. Като вариантите тук са два - осигуреният сам разрешава на фонда по-рисково инвестиране в преследване на по-висока доходност за бъдещата си пенсия. Вторият вариант е групиране на осигурените по възрастови групи. И рисковите и доходоносни инвестиции да са разрешени само за по-младите работещи. А с напредване на възрастта на хората те да преминават към по-консервативни схеми, при които доходността ще е по-ниска, но и рискът от загуба на средствата минимален или равен на нула.
Според източници на "24 часа" България ще се спре на втория вариант на мултифондовете и дори вече има подготовка на определени законови текстове в тази посока.
Освен това ОИСР препоръчват възможността за прехвърляне на спестеното към държавния НОИ да се ограничи само до веднъж и това да става към момента на пенсионирането по заявка на осигурения. В момента е дадена възможност осигурените редовно да променят партидите си за втора пенсия от частните фондове към НОИ и обратно. Като за голяма част от първите пенсионери от частните фондове бе по-изгодно да го направят, за да не получават намалена пенсия от НОИ. Постоянното движение на пари от партиди между частните фондове и държавния Сребърен фонд, където сумите се съхраняват докато на човек не му дойде време за пенсия, изкривяват сериозно пазара. В момента ограничението е, че това прехвърляне може да продължава до навършване на възраст, след която остават пет години до пенсиониране. Според ОИСР това обаче не е достатъчно ясен и добър критерий.
Организацията съветва и при изчисляването на пенсиите за хората с доход от частните фондове да се ползват актуализирани таблици за очакваната продължителност на живот и очакваната възраст на смърт. В момента таблиците, които се ползват не се отнасят само за хората, на които предстои пенсиониране, а са осреднени, установила проверката на ОИСР.
Очаквайте продължение на темата във вестник "24 часа"
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Не харесвах Живков, подслушваше ме, но вярваше на информацията от нашата служба
Предлагаме на читателите си интервюто, взето от ген.-полк. Васил Зикулов през 2013 г. - 2 г. преди смъртта му. Той е най-дълго служилият началник на военното разузнаване в България
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега