Океаните са болни, вдигат все по-висока температура
От 4 март 2023 г. всеки ден е поставян рекорд по топлина
Океаните са болни и от година на година вдигат все по-висока температура, е тревожната констатация на учените. От началото на март 2023-а тези обширни водни пространства, които днес отбелязват своя световен ден, са отчитали температурен рекорд през всеки един ден на годината, посочва Би Би Си, като се базира на данни от европейската климатична служба "Коперник". За основен виновник са сочени затоплящите емисии от вредни газове, но пръст има и естественото природно явление Ел Ниньо, което бе особени силно.
В продължение на много десетилетия световните океани са били спасителната лодка на Земята, когато става въпрос за изменението на климата - не само абсорбират около една четвърт от въглеродния диоксид, който хората произвеждат, но и поемат около 90% от излишната топлина.
През изминалата година обаче те дадоха най-тревожните доказателства досега, че вече им е трудно да се справят с тази задача. От март 2023 г. средната повърхностна температура на световните океани
започна да се изстрелва все повече и повече
над дългосрочната норма, достигайки нов рекорд през август. Последните месеци не донесоха почивка, като морската повърхност достигна нов глобален среден дневен връх от 21,09 градуса по Целзий през февруари и март тази година, според данни на "Коперник". Графика на европейската служба показва, че всеки ден след 4 март 2023 г. е чупел рекорда за съответния сезон, като в някои дни върховете са били особено високи.
Около 47 дни са счупили рекорда за този момент от годината с най-малко 0,3 градуса по Целзий. Никога преди в сателитната ера маржът не е бил толкова голям. Най-рекордните дни са били 23 август 2023 г., 3 януари 2024 г. и 5 януари 2024 г., когато предишният връх е бил надминат с около 0,34 градуса по Целзий.
"Фактът, че цялата тази топлина отива в океана и всъщност той се затопля в някои отношения дори по-бързо, отколкото предполагахме, е причина за голямо безпокойство - казва проф. Майк Мередит от Британското антарктическо дружество. - Това са реални признаци, че околната среда се движи в посока, където наистина не искаме да отива, и ако продължи така,
последствията ще бъдат тежки."
За рекордните температури роля е изиграло и топлото океанско течение Ел Ниньо, което се заражда в Тихия океан, но определя глобалния климат. Неговият пик бе регистриран през декември, но продължи да оказва влияние и в началото на 2024 г. Според статистиката Ел Ниньо е бил сред петте най-силно въздействащи върху климата, откакто съществуват измервания.
Миналия понеделник Агенцията за климата към ООН съобщи, че Ел Ниньо показва признаци, че е към своя край, отстъпвайки на хладното течение Ла Ниня. Агенцията обаче предупреди, че глобалните температури ще продължат да се покачват в дългосрочен план поради причинените от човека промени в климата, които влошават екстремните метеорологични условия и променят сезонните валежи и температурните модели.
Императорските пингвини са заплашени от изчезване
Необичайно топлите морета може да са превърнали в пряка жертва едно от най-обичаните създания на Антарктида - императорския пингвин. "Има примери за срутване на морския лед, преди императорските пиленца да са се развили правилно, както и случаи на масово удавяне", казва проф. Мередит.
Прогнозни модели на американски изследователи показват, че на другия полюс медузите ще се окажат най-големите печеливши от затоплянето на Северния ледовит океан. Като резултат през втората половина на века 8 вида медузи ще се разпространят толкова много на север, че ще унищожат огромна част от рибата в този район.
Инвазивни видове превземат нови територии
Не само Северният ледовит океан е застрашен. На брега на Уелс екип от университета "Абъристуит" е използвал същата технология, с която полицията работи на местопрестъплението, за да проследи промените в популацията на видовете в залива Кардиган. Събирайки ДНК следи от водни проби, учените установили, че някои инвазивни видове процъфтяват, включително sea squirt, за което се смята, че произхожда от Япония и което расте като килим върху морското дъно. "Тези нашественици предотвратяват растежа на местни организми в районите, които колонизират - казва проф. Иън Барбър, ръководител на отдел "Науки за живота" в университета "Абъристуит". - Тъй като се справят толкова добре в чуждата среда, потенциално могат да превземат огромни площи."
Ураганите стават по-катастрофални
Един от най-опасните непосредствени ефекти е върху валежите и бурите. При по-високи температури на морската повърхност се изпарява повече влага, обясняват учените. В същото време глобалното затопляне нагрява атмосферата и по-топлият въздух може да задържи повече влага. Така че дъждовете все повече заприличват на гибелни порои.
Скоростта, с която бурите се засилиха през 2023 г., също изненада синоптиците. Появиха се т.нар. бомбени циклони. Ураганът Отис удари Акапулко на тихоокеанското крайбрежие на Мексико през октомври 2023 г., след като се засили от слаба буря до ураган от пета категория за една нощ, както и ураганът Лий, който удари Карибите месец по-рано.
Според националната администрация за океаните и атмосферата в САЩ тази година в Атлантическия океан, където температурите са се повишили най-много, се очакват между 4 и 7 разрушителни урагана между юни и ноември.
Коралите побеляват глобално
Може би най-значимата последица от скорошното затопляне е масовото избелване на коралите в световен мащаб. То се случва, когато подложените на топлинен стрес корали освободят водораслите, които живеят в тяхната тъкан и осигуряват източника им на храна. Ако температурите на океана останат твърде високи за много дълго време, коралите започват да гладуват и умират. А те са критичен елемент в океанската екосистема, дом на около една четвърт от всички морски видове. Според нов доклад избелването до момента унищожило 14% от кораловите рифове, а 60,5% са подложени на силен стрес.
Горещите вълни ще бъдат още по-екстремни
По-топлите океани биха могли да предизвикат и по-екстремни топлинни събития от типа "еднорог", казва Валерио Лукарини, професор по приложна математика в университета в Лестър във Великобритания.
"Въздействието на затоплянето на океана може да доведе до нови горещи вълни, каквито не сме виждали досега", допълва той, тъй като по-топлите океани водят до по-голямо изпарение и на свой ред до по-висока влажност.
Тъй като човешкото оцеляване зависи от топлинния индекс (когато влажността и температурата на въздуха се разглеждат заедно), повишеното затопляне на океана може да доведе до много високи рискове за населението на света през настъпващото лято. Правителствен доклад в САЩ преди дни предупреди за необходимостта от спешни мерки, за да се намали броят на хората, умиращи на работното си място заради екстремната жега.
Най-четени
-
Галерия Веселина на Кирил Маричков - една любов на 40 години
Двамата се запознали на абитуриентския ѝ бал, а от красивите ѝ сини очи му омеквали коленете Като дете брат ѝ я излъгал, че песента "Веселина" е писана специално за нея “Весето е
-
Галерия Крият в Москва наследника на Асад - гений математик
22-годишният Хафез, кръстен на дядо си - архитекта на диктаторския режим в Сирия, е под санкции на САЩ от 2020-а Едва на 11 г., момчето "предизвиква" във фейсбук Америка да ги нападне
-
Не ми се живее особено стар и грозен...
лежа с островърхи черни обувки до ръката ми ме гледа с кафяви очи бутилка джим бийм печката грее имам и храна - кашкавал не ми се живее особено стар и грозен - не е честно но навън притичва
-
Галерия Още през 70-те сър Логан - конспиратор и дипломат вижда провала на марксизма у нас
Британският дипломат идва в София с драматичен стаж – трябвало да унищожи тайните договорки между Великобритания, Франция и Израел, довели до Суецката криза Сър Доналд Артър Логан пристига като
-
Гледам, че ви е весело...
Гледам, че ви е весело. А претеглихте ли се? От