Три причини Борисов да предложи коалиция на ПП-ДБ, въпреки че партията му иска избори
Вижте Шипка - чудовищен разлом в обществото ще има при нов вот, обясни лидерът на ГЕРБ. При стабилност след юни атакуваме Шенген и по суша. А и вече не мога да се сбия с Кирил - добре работихме
Ако не ви прекъсна сега, и аз няма да мога да взема завоя - с тези думи лидерът на Бойко Борисов пресече водещите фигури на ГЕРБ, които един през друг сочеха пороците на министрите на ПП-ДБ на националното партийно съвещание във вторник. Лидерът свика всичките си депутати, кметове и областни координатори от страната, за да представи първо на тях коалиционното споразумение. И първо ги остави да кажат какво мислят. А те мислят, че по-добре предсрочни избори, отколкото още от съюза с “Промяната” и “Демократична България”, стана ясно на сбирката в НДК.
Щом след тях взе думата обаче, Борисов веднага “зави”. Категоричен бе, че държавата за тези 3 години се е върнала назад. И бе много гневен от това. Но попита своите - видяхте ли какво стана на Шипка?
Партията ни е мила, но държавата е над всичко
Само преди два дни, на 3 март, държавата и народът показаха едно чудовищно ново разделение. То идва от Шипка. Ние като партия спасихме 3 март като национален празник - вие казахте: “Това няма да се случи”, аз го потвърдих. Но нашият председател (на НС - Росен Желязков - б.р.) беше освиркан, от ПП-ДБ никой не се появи. Сиреч там се появиха проруските и националистическите партии, пролича си разделението по тази ос, а от другата страна на оста останахме ние, ПП-ДБ и ДПС.
Отивайки на избори, трябва да сме наясно, че това разделение ще се разтрои, защото и ние като евро-атлантическа коалиция ще сме разбити помежду си, а поотделно ще бъдем много по-слаби в битката за геополитическата ориентация на България, обясни Борисов.
Вторият основен мотив, изложен от лидера на ГЕРБ, бе, че “ако все пак покажем някаква стабилност на държавата, като минат евроизборите, мисля, че можем да атакуваме по суша да ни приемат в Шенген”. Като отново подчерта, че много назад се върнаха нещата за тези три години, все пак отчете, че “сега са стъпчици напред”.
Освен това при едни нови избори не мога така да се сбия с Кирил Петков, както преди, призна Борисов. Той не спести атаките си към “Промяната”, избухна срещу 5-има конкретни министри, като този път изненадващо назова и Асен Василев. Но все пак изтъкна, че с Петков и двамата спазват мъжката си дума и са направили и немалко заедно за тези 9 месеца.
Много е добър, когато продава мечти,
вметна още Бойко Борисов по адрес на съпредседателя на ПП.
И след като изведе тези три основни аргумента, той обяви, че офертата към (не)партньорите е истинска коалиция за 3 години с ясно разписан механизъм за вземане на решенията. Но категорично външната политика остава за ГЕРБ, а акад. Денков става вицепремиер и министър на науката и образованието - така, както веднъж вече бе записано в програмата за общо управление с ПП-ДБ миналото лято.
След евентуалната ротация сега за следващите 9 месеца - до края на тази година, следващите завъртания да са на 15 месеца, предлага ГЕРБ в проекта за коалиционно споразумение.
В него съдебната реформа е изведена като първостепенна цел - така, както настояват от “Промяната” и ДБ. И втората основна тема на партньорите бе повдигната от Борисов пред партийния елит в НДК - щом толкова искат бързи смени в регулаторите, няма проблем
да се почне “още веднага” с КФН, КЗК, КЕВР и КРС
“Ако отидем на избори, да не могат да говорят за това. Това е малко капан за тях, но приятелски капан”, добави Борисов по отношение на смените в комисиите. В проекта за меморандум, който от ПП-ДБ им бяха предложили, настояването бе първо да се договорят именно смените в ключовите комисии, за да тръгнат реформите, после да се обсъждат министри.
Бързането с тези смени ще бъде добре за държавата, обобщи накрая лидерът.
И така, в преговорния екип ще са Делян Добрев, Нанков, Томислав начело, обяви Борисов. А на изумените погледи на съпартийците си се засмя: “Шегувам се”. Бившите министри, назовани от него, са сред най-големите критици в ГЕРБ на съвместното управление с “Промяната”. Като му чух изказването, трябва да добавим и Георги Георгиев, ако искаме направо да ходим на избори, продължи с шегите Борисов. Той визира изказването на общинския съветник и бивш шеф на СОС на националното съвещание, в което описваше проблемите в София с новия кметски екип и председател на съвета.
Истинският екип, който лидерът праща да договаря коалицията, е изцяло дамски - Мария Габриел е начело, в него са зам.-председателките на парламентарната група Деница Сачева, Теменужка Петкова и Рая Назарян.
Именно трите депутатки са основните авторки на проекта за споразумение, научи “24 часа”.
“Компетентни, твърди и в същото време убедени, че бихме могли без избори
да намерим решение на съставянето на кабинет", описа ги експремиерът.
“Това управление в този му вид вече е изчерпано от съдържание", коментира Назарян пред съпартийците си. Юристката обори идеята на ПП-ДБ за “огледална” ротация, при която Николай Денков да стане външен министър. И дори каза, че ако загърби образованието като министерски ресор, не заслужавал титлата академик.
Мария Габриел обясни на колегите си, че от 2008 година - от която е в ГЕРБ, се учи всеки ден: Уча се на това как, отстоявайки партийни интереси, да бдиш над националния, как, защитавайки националния интерес, да не губиш от поглед партийния, как проектът за общество, което е дефиниция за партия, да се основава на ценности и принципи, да си достатъчно реактивен в нови реалности, които ви поставят пред изпитания. А през изпитания минахме много.
Боя се, че с изключение на Мария друг с особени резултати не може да се похвали. Това не е най-големият проблем, нито агресивната некомпетентност, нито дори корупцията, нито неизчезналият рефлекс за политическо насилие.
Най-големият проблем е разсъждението в категории правилни и неправилни партии,
посочи пък Томислав Дончев.
Според зам.-председателя на ГЕРБ ротацията в този ѝ вид “към момента е по-скоро безсмислена”. Това правителство нямаше доверие при създаването си, имаше само време - “време да откупи бъдещето си с реални резултати, осезаеми за хората”, напомни той.
Скъпи приятели, това време беше пропиляно. И най-същественият въпрос е какво трябва да правим, могат ли нещата да продължат така. Единственото сигурно е, че нещата не могат да продължат така. Ние не можем да допуснем Министерският съвет да е
нещо средно между стажантска програма и туристическа агенция,
предупреди още зам.-председателят на партията.
Борисов пък даде приятелски съвет на партньорите на “Промяната”. “Докато те се задоволяват с министерствата на правосъдието, цялото здравеопазване, туризма, да видят какво се случва на другите места и как ПП узурпират цялата власт”, обърна се той към Христо Иванов и Атанас Атанасов.
ДПС не бе изрично споменато нито на партийното съвещание на ГЕРБ, нито от лидерите на ПП-ДБ.
Най-четени
-
Галерия А трябва ли да знаеш за Белчо и Сивушка?
На млада участничка в “Стани богат” ѝ звучи като да са зайци. В мрежата едни се забавляват, а други отбелязват: На себе си се смеем Отговорът на млада участничка в тв предаването “Стани богат”
-
Защитен свидетел насочил германските власти към Ружа в Южна Африка
Задействали се преди 1 г. и 6 месеца след разстрела на издирвания с червена бюлетина Красимир Каменов-Къро Показанията на защитен свидетел изпратили германските власти по следите на Ружа Игнатова в
-
Софийската "Витошка" е 41-ва в световна класация за най-скъпите търговски улици за 2024 г.
Софийският булевард "Витоша" заема 41-во място в глобалната класация на най-скъпите улици за 2024 г. Традиционно всяка година консултантската компания Cushman & Wakefield публикува доклада
-
Нямате време да прочетете Иван Вазов, защото сте заети да...
Нямате време да прочетете Иван Вазов, защото сте заети да се гордеете с него. *От
-
Ученикът Даниел, който усмърти с ритници жена в Перник, хлипайки: Не мога да повярвам
Съдебно медицинската експертиза е установила, че на починалата Румяна Христова е причинена черепна травма, гръдна травма, тежко нараняване на сънната артерия и наранявания по лицето и тялото Не съм