Илон Мъск имплантира първия мозъчен чип на човек
Илон Мъск заяви, че компанията му Neuralink е имплантирала успешно първия мозъчен чип на човек.
Пациентът се възстановява добре и първите резултати са обещаващи, твърди милиардерът.
Целта на Neuralink е да свърже човешките мозъци с компютрите и по този начин да помогне за справяне със сложни неврологични състояния.
Редица конкурентни компании вече са имплантирали подобни устройства.
През май медицинският регулатор на САЩ - Агенцията по храните и лекарствата (FDA), даде разрешение на компанията на Мъск да тества чипа върху хора, което е важен етап след усилията за получаване на одобрение, пише Би Би Си.
Това даде зелена светлина за началото на шестгодишното проучване, по време на което робот се използва за хирургично поставяне на 64 гъвкави нишки, по-тънки от човешки косъм, върху част от мозъка, която контролира "намерението за движение", според Neuralink.
Компанията твърди, че тези нишки позволяват на експерименталния й имплант - захранван от батерия, която може да се зарежда безжично - да записва и предава мозъчни сигнали безжично към приложение, което разкодира как човекът възнамерява да се движи.
В публикация в X, социалната платформа, която притежава и която преди беше известна като Twitter, Мъск заяви, че първият продукт на Neuralink ще се нарича Telepathy.
По думите му Telepathy ще позволи да контролирате телефона или компютъра си, а чрез тях и почти всяко устройство само с мисъл.
"Първоначалните потребители ще бъдат хора, които са загубили способността да използват крайниците си", продължава той.
Позовавайки се на покойния британски учен, който имаше заболяване на двигателния неврон, той добави:
"Представете си, ако Стивън Хокинг можеше да общува по този начин. Това е целта."
Макар че участието на Мъск повишава популярността на Neuralink, той е изправен пред съперници, някои от които имат опит отпреди две десетилетия. Базираната в Юта компания Blackrock Neurotech имплантира първия от многото си мозъчно-компютърни интерфейси през 2004 г.
Precision Neuroscience, създадена от един от съоснователите на Neuralink, също има за цел да помага на хора с парализа. Нейният имплант прилича на много тънко парче лента, което се поставя на повърхността на мозъка и може да се имплантира чрез "черепен микропрорез", което според нея е много по-проста процедура.
Съществуващите устройства също са дали резултати. В две отделни неотдавнашни научни изследвания в САЩ имплантите са били използвани за наблюдение на мозъчната активност, когато човек се опитва да говори, която след това може да бъде декодирана, за да му помогне да общува.
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Не харесвах Живков, подслушваше ме, но вярваше на информацията от нашата служба
Предлагаме на читателите си интервюто, взето от ген.-полк. Васил Зикулов през 2013 г. - 2 г. преди смъртта му. Той е най-дълго служилият началник на военното разузнаване в България
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега