Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Срещата на Денков с Нехамер продължи с половин час повече от предвиденото, което бе разтълкувано като положителен знак.
Срещата на Денков с Нехамер продължи с половин час повече от предвиденото, което бе разтълкувано като положителен знак.

Германия да отвори границата си Австрия и да върнем нелегалните на Турция и Тунис, постави условие Карл Нехамер

Въпросът е като за яйцето и кокошката - България и Румъния ще помогнат за реформа на Шенген отвътре, отвърна му Денков

Твърдо не на българското желание за присъединяване към Шенген чу премиерът Николай Денков от канцлера на Австрия Карл Нехамер при срещата им във Виена.

Нехамер нарече разширяването на Шенген с България и Румъния немислимо. Въпреки това премиерът Николай Денков изрази убеденост, че Австрия ще промени позицията си до декември, когато темата ще бъде обсъдена на Европейски съвет.

"Ясно е, че австрийската перспектива е следната. Ние като Австрия подкрепяме България за всички усилия, които полага за да запази външните граници на ЕС. България е много силен партньор на Австрия в борбата срещу търговията на хора. Ние се нуждаем от силни партньори. За нас в момента е немислимо да разширим Шенген. Това няма нищо общо с България и Румъния. Това е въпрос на сигурността, защото имаме големи предизвикателства в Шенгенското пространство", заяви канцлерът Нехамер. Той специално отчете, че четирима български полицаи са загинали при охраната на външната граница на ЕС и изрази съболезнования.

"Шенген трябва да бъде поправен, докато не се случи няма как да го разширим. Шенгенската система в момента не отговаря на истинския си смисъл. Шенген означава да няма вътрешни граници, да съществува добра, сигурна външна граница, това в момента не е така", добави Нехамер.

За първи път австрийският канцлер обаче посочи и какво си представя под "поправяне на системата на Шенген" - Германия да престане да контролира границата си с Австрия, а ЕК да сключи достатъчно споразумение с трети страни, за да бъдат връщани там нелегалните мигранти. "В момента Германия охранява границата си с Австрия, Италия и Франция въвеждат контрол по границите. Австрия е в центъра на ЕС и не би трябвало да имаме граничен контрол. Но имаме и това означава, че системата на Шенген просто не работи", заяви Нехамер.

Много благодаря за вашето посещение, обърна се Нехамер към Денков и изрази надежди, че ще се видят отново. 

"Всеки има своите позиции, но трябва да говорим и да казваме аргументите си. България и Австрия имат много общи позиции. Нямаме различия, че трябва да се заздравят външните граници, да се укрепят договорите с третите държави, от които идват мигрантите", заяви Николай Денков.

"С визитата целим да обясним ясно на австрийското общество, че за тях е по-добре да бъдем в Шенген. Те ще получат по-добре защитени граници, по-ниска инфлация, енергийна сигурност. Тези ясни аргументи ще обясняваме, докато бъдат чути. Днес няма да получим отговор, този процес изисква решения на европейско ниво", каза Денков, преди да излети от София.

Същите послания той е повторил и пред Карл Нехамер, както и на другите си срещи във Виена с парламентаристи и представители на бизнеса.

"Имаме общи позиции с Австрия по въпросите за заздравяване на външните граници и за създаването на по-добра система за легална миграция към ЕС. И тези теми вече са първи приоритет за ЕС. Различията са ни дали България и Румъния ще помогнат по-добре за решаване на теми проблеми, ако са в Шенген или извън системата. Обясних пред канцера Нехамер, че вътре ще бъдем по-полезни и дадох редица аргументи", заяви Денков след разговора си в австрийския канцлер.

"Ако сме вътре ще освободим хора, които да охраняват външната граница на ЕС по-добре, ще се намали цената на транспорта на храни и стоки вътре в ЕС, а това означава по-евтини храни и по-ниска инфлация за Австрия и всички държави в централна и западна Европа. Ако стоим отвън всички губим без да можем да помогнем за решаването на проблема", заяви още Денков. "Сравних въпроса с това кое е първото - яйцето или кокошката. И моето мнение е, че ще сме по-ефективни, ако България и Румъния са вътре в Шенген", заяви още българският министър-председател. "Аргументите ни са силни и австрийското общество ще може да ги разбере и вярвам, че декември ще вземем решение, което да е от полза и за българския, и за австрийския народ", каза още Денков.

Дипломати видяха положителен сигнал и в това, че срещата на премиера с канцлера на Австрия продължи близо час и половина, половин час повече от предвиденото първоначално време. Допълнително австрийците промениха протокола и позволиха на журналистите да задават въпроси, което също било положителен знак, разтълкуваха дипломати.

"Трябва да има баланс между сигурността и стопанската полза", отговори Нехамер на въпрос как посреща мненията на австрийския бизнес, че губи от Шенген. По сметки на австрийската камара WKO загубите възлизат на 50 млн. евро на година.

Австрия е най-големия износител за България с над 2,1 млрд. евро на година и за нас този износ е важен, подчерта Нехамер.

Австрийският канцлер обаче не отговори пряко на въпрос как ще се справи при спиране на руския газ през Украйна догодина, когато ще трябва да търси България за помощ и доставки. Според него Австрия вече намалявала зависимостта си от руски газ.

Припомняме, че българският премиер Денков заяви в началото на октомври, че Австрия и Нидерландия ще спечелят, ако България и Румъния бъдат приети в Шенгенското пространство.

На 17 ноември 2022 г. със 106 гласа „за“ и 18 „против“ Народното събрание прие декларация относно присъединяването на България към Шенгенското пространство, в която се заявява пълната подкрепа за усилията на българското правителство да постигне решение на Съвета на ЕС за членство на България в Шенген до края на 2022 г.

На 2 декември 2022 г. след заседание на правителството на Нидерландия министърът на външните работи Вопке Хукстра обяви, че Нидерландия ще блокира приемането на България в Шенгенското пространство на срещата на 8 декември 2022 г., а ще подкрепи приемането на Румъния и Хърватия.

Същия ден на пресконференция канцлерът на Австрия Карл Нехамер потвърди позицията на австрийското правителство, че няма да подкрепи присъединяването на България и Румъния на срещата на министрите на вътрешните работи и правосъдието на 8 декември 2022 г.

Шенгенското пространство гарантира свободно движение на над 400 милиона европейци. То обхваща 27 държави - 23 страни членки на Европейския съюз, и четири асоциирани държави - Исландия, Лихтенщайн, Норвегия и Швейцария. Външната граница на страните от Шенгенското пространство е над 50 000 км, като обхваща стотици летищни, морски и сухопътни гранични контролно-пропускателни пунктове.

Споразумението от Шенген е подписано на 14 юни 1985 г. в Шенген в Люксембург, намиращ се на границата с Франция и Германия, от пет от тогавашните десет страни членки на Европейската общност – Белгия, Нидерландия, Люксембург, Франция и Германия, с цел премахване на контрола на общите граници и свободно движение на гражданите между подписалите го страни.

Карл Нехамер и Николай Денков КАДЪР: БНТ
Карл Нехамер и Николай Денков КАДЪР: БНТ