Царят бохем (Снимки)
В младостта си кара спортни коли и мотори, Форбс го вози на яхта по Амазонка. По звука разпознава моделите на самолетите
КГБ го следи, когато през 70-те години отива на екскурзия в Санкт Петербург, въпреки че ползва името граф Рилски
Впечатлява белгийския крал с греяната ракия на монасите от Рилския манастир и той иска рецептата
Мощни мотори, спортни коли, яхти в Амазонската джунгла, около които летят прилепи с големината на птеродактили, кралски замъци и имения, известни светски личности и милиардери - всичко това е част от бохемската история на Симеон Сакскобургготски.
Черешката на тортата е шпионски епизод от Студената война, достоен за холивудски филм. През 70-те години на миналия век царят отива с приятели на екскурзия в Санкт Петербург (тогава Ленинград). Използва името граф Рилски с идеята да разгледа града инкогнито и да не се налага да се сблъсква с органите на КГБ (Комитет за държавна безопасност). Но
не успява да заблуди
зловещата тайна
служба на СССР.
Още от летището по петите на чужденците денонощно вървят агенти, които следят зорко да не “облъчват” със западна пропаганда съветските хора. Естествено, интересът е най-вече към монарха в изгнание, чийто баща е кръщелник на руския император Николай II. До инциденти обаче не се стига.
Десетина години по-късно за друг край на света - водите на река Амазонка в бразилската джунгла - се разказва съвсем различна случка: сблъсък с дивата природа. Там Симеон е поканен на круиз от издателя и бизнесмен Малкълм Форбс, баща на Стийв Форбс - издател на сп. “Форбс”, и дълги години в борда на директорите на радиостанциите “Свобода” и “Свободна Европа”. С царя е и съпругата му Маргарита Гомес Асебо. На борда на луксозната лодка през 1987 г. е и американският писател Кристофър Бъкли, който разказва случката в интервю за в. “Сънди таймс”.
Успоредно с тях плавала и яхтата на друг американски милиардер - телевизионния магнат Джон Клуг. Негови гости пък са били гръцкият крал Константин и жена му - Анна-Мария Датска.
През деня компанията се наслаждавала на гледките по течението на реката, а вечер се събирали на една от двете яхти, като домакините се редували. Аристократите били превозвани с катер, който смущавал местната фауна. Прилепи с големината на птеродактили летели около гостите, свидетелства още Бъкли. Доня Маргарита много се плашела от тях.
Следвала вечеря
и игра на бридж
между българския цар и гръцкия крал. За амазонските преживявания на знатните гости разказва Джон Клуг в интервю за Библиотеката на Конгреса на САЩ, когато го питат за круиза.
Това не е единственият път, в който Симеон е бил гост на Форбс. Милиардерът го е канил още в Близкия изток, в САЩ и в имението си на брега на Темза в Лондон по време на тържествата за сватбата на принц Уилям и Кейт Мидълтън през 2011 г. Като премиер царят се срещна и официално с крупния издател.
Освен с него Сакскобургготски поддържа връзки и с други светски личности зад океана. Например
с иконата в областта на
козметиката Есте Лаудер.
През 1998 г. тя е единствената жена в списъка с 20-те големи имена в бизнеса на XX век, изготвен от авторитетното сп. “Тайм”. Двамата са се засичали на различни светски събития, но е възможно да се познават от годините, които царят прекарва в САЩ във Военната академия “Вали Фордж”. Там той се записва като кадет Рилски в чест на баща си. Йоан Рилски е бил любимият светец на Борис III, който се е подписвал като граф Рилски.
Когато след години Симеон става премиер, получава поздравление от своя преподавател по стратегия и тактика в академията. Американецът е прочел информацията, че неговият възпитаник е спечелил изборите през 2001 г. в България, и му пише, че още навремето е знаел, че Сакскобургготски няма нужда от обучение, защото притежава вроден усет за стратегия и тактика.
Всъщност той се подготвя за военните дела от малък. Това е традиция в аристократичните семейства, защото първородният син наследява трона и
като монарх трябва
да бъде и
главнокомандващ
на армията.
В учебното заведение в САЩ бъдещият български министър-председател се запознава с престолонаследника на Мароко Хасан II и двамата стават неразделни.
В един от първите дни техните съкурсанти се забавляват неистово, когато се запознават с тях и разбират, че единият е цар в изгнание, а другият очаква да седне на престола в арабската страна. “И какво - ти ще ставаш крал, а?”, недоумяват младежите, обръщайки се към мароканеца. А той добавя: “Да, а този човек до мен е цар”. При което всички присъстващи се заливат от смях. “Ние сме най-великият взвод на света, щом имаме едновременно и цар, и бъдещ крал”, заключили кадетите.
Приятелството между двамата короновани глави трае дълги години, а след смъртта на мароканския владетел през 1999 г. то се предава по наследство на сина му - Мохамед VI. Най-малкият внук на Сакскобургготски е
кръстен едновременно на
двамата - на дядо си и на
покойния крал на Мароко.
Именно в тази държава в продължение на няколко години живяха дъщерята на царя Калина, съпругът ѝ Китин Муньос и синът им Симеон Хасан.
В САЩ Сакскобургготски се запознава и с други известни личности. Засича се с президента Джорд У. Буш на круиз, организиран за бъдещи управленци по лидерска програма на Вашингтон. И действително - двамата впоследствие се срещат официално - единият като министър-председател на България, а другият - като държавен глава на САЩ. През 2003 г. Симеон бе гост на американеца в Белия дом и изнесе лекция за Балканите.
В свое интервю Буш признава, че като студент е бил по-известен със социалния си живот, отколкото с учението. Докато царят се е интересувал още от дете и после във “Вали Фордж” от всякакви видове техника. Вписан е още от раждането си във Великотърновския полк като поручик.
На 5 години вече поздравява войниците в Рила, които му козируват. Запазени са снимки и видео от участието му във военно учение в планината.
По-късно се запалва по самолетите. Негови близки споделят, че толкова обича да ги разучава, че само по звука можел да каже безпогрешно какъв модел е минаващата над него машина.
Най-четени
-
Ганьо: Дойдох, дадох акъл, обидих се
Цезар: Дойдох, видях, победих. Ганьо: Дойдох, дадох акъл, обидих се. *От
-
"Зеленият" хладилник на Айнщайн
Гениалният физик обединява сили с Лео Силард да спасят хората от фаталния "убиец" в домовете им, но приятелството им стартира обратното броене до създаването на първата атомна бомба На 47 години той
-
Галерия Ресто от 80 стотинки можеше да остави Гунди жив
На погребението ги изпраща невиждана манифестация - над половин милион българи. Паника в БКП, уволняват вътрешния министър Тормоз за семействата след трагедията
-
Филмът за Гунди е №1 в момента, а не свинщината в политиката
Още няколко думи по темата „Гунди". Филмът очевидно е огромно събитие и пълни салоните с такова количество зрители, каквото българското кино не е виждало в последните 30 години
-
Секретно Нападения над Живков изчезват от снимките
Опити за покушения над Тодор Живков биват запечатани на десетки ленти на фоторепортерите от онова време, но никой не посмява да публикува кадрите. Цензурата на ЦК на БКП