12-и клас поля с райски газ пред усмихнати полицаи. Те: Питайте пресцентъра (видео, снимки)
- Празни флакони и кенове от бира застлаха площада пред “Св. Александър Невски”
- А полицаите на място - много и все усмихнати
Весела Коледа!
Абе, от кое училище бяхме ние?
Има надежда за България!
Ами, няма никаква. Айдеее!
Балонът с райски газ не е нещо вредно, това е част от купона. Забавляваме се.
Подобни реплики на 12-класници се чуваха в минутките тишина пред храм-паметника “Св.
Александър Невски” надвечер на 16 май - последния за абитуриентите учебен ден. Чакат ги матурите. Първата е на 19 май - по български език и литература.А площадът - сборен пункт преди тръгването към някой бар или кръчма, беше обсипан с флакони райски газ, спукани балони, празни бири, кенчета от енергийни напитки, фасове, куп други боклуци и... много усмихнати полицаи.
Ако имате някакви въпроси, обърнете се към пресцентъра на МВР,
отвърна на репортер на “24 часа” униформен служител.
Искам да остана в България и да помогна да оправим положението. Въпреки че гледаме какво се случва пред храм-паметника “Св. Александър Невски”. Толкова е пошло и грозно!, каза абитуриентката от Националната природо-математическа гимназия Зара Томова, опитвайки се да се дистанцира от масовката на площада.
Момичето все пак смята, че надежда има. Убедено е, че младите хора трябва да са активни. И добавя:
Не трябва да се позволяват такива неща, виждаме, че има полиция, но тя какво прави, само гледа. Уж са забранени балоните с райски газ, а навсякъде има флакони!
А и цигански оркестър има!
За следването си Зара има 2 варианта. Първият е медицина, като иска да специализира хирургия, вторият вариант е право. Амбициозното момиче е лауреат на олимпиадата по гражданско образование и вече е приета в Софийския и в Пловдивския университет.
Групата абитуриенти от Националната гимназия за приложни изкуства “Св. Лука” също сякаш искаше да се разграничи от множеството.
Готвеше се да тръгне бързо към бар близо до НДК.
Със сигурност нямаме нищо общо с тази гледка, дойдохме преди 10 минути, категорични бяха младежите от 105-о училище в “Дианабад”, което е с профил италиански език. Вероника отказа да коментира това, което вижда, защото за нея било изключително разочароващо.
Гледката е много грозна, много е непрятно, каза обаче Ива Савова. Имам надежда за България, но не е тук със сигурност. Ужасно е, но какво да направим, възмути се и съученичката ѝ Виктория, която не знаела какво има в балоните, не искала и да знае.
Проблемът с райския газ - полулегалната дрога на младите, стана актуална след публикация на “24 часа” през юли 2022 г.
В нея разказахме как опиатът стига съвсем лесно до непълнолетни.
Последва лавинообразна реакция от много експерти, омбудсмана Диана Ковачева и тогавашния вицепремиер Корнелия Нинова.
Още в първия работен ден след публикацията на “24 часа” Ковачева писа на тогавашния здравен министър проф. Асена Сербезова и попита защо не е предприето нищо, след като е имало сериозни предупреждения за употребата на балони с диазотен оксид. Ден по-късно тя внесе и промяна в Закона за закрила на детето.
Реакция последва и от здравната комисия,
която прие на първо четене промени в Закона за здравето. Те обхващаха забрана за продажба на диазотен оксид (райски газ) и пълнители с него, включително и онлайн, на лица под 18-годишна възраст.
В последния си ден живот 47-ият парламент гласува забрана за продажбата му и 12 хил. лева глоба за заведение, хванато повторно да го предлага. А Нинова прати комисията за защита на потребителите по заведенията,
за да ограничат продажбите
Продажбата на райски газ не може да се случва на територията на детски градини, училища, общежития за ученици, лечебни заведения, на спортни прояви, организирани за деца и ученици, на обществени мероприятия, организирани за деца и ученици, както и в закрити обществени места. След обнародваните промени райският газ може да се използва само за медицински цели и в хранително-вкусовата промишленост.
Сцените със завършващите гимназисти обаче доказаха за пореден път, че забраната не е хванала.
По 100 непълнолетни се тровят с наркотици и алкохол
всеки месец
313 младежи до 18 години са получили отравяне от алкохол или наркотици през първите три месеца на 2023 година.
Това показват данните на Националния център по обществено здраве и анализи за първото тримесечие на годината.
Децата до 15 години с остри интоксикации са 155, сочат данните. 7 от тях са с отравяне от наркотици, 74 - от алкохол, а 29 - и от двете. Повечето злоупотребили непълнолетни са момчетата, показват данните на центъра.
Нарушения в координацията, неясен говор, замъглено зрение, затруднена концентрация или други проблеми с мисленето са само част от симптомите на алкохолното натравяне, обясняват лекари.
При тежката алкохолна интоксикация пациентът може да има повръщане, забавено или неравномерно дишане, студена, лепкава, бледа или посиняла кожа, промени или загуба на съзнание.
При отравянето от наркотици злоупотребилият има стесняване на зениците, изпотяване, забавяне на дишането и същевременно ускоряване на пулса.
Ръст при получилите отравяне се наблюдава при непълнолетните между 16 и 18 години. През първите три месеца на 2022 г. са били 106, а до март тази година са 158. И в тази възраст злоупотребилите момчета са двойно повече от момичетата.
Най-четени
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега
-
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук, щеше да има много статуси, които гласят: „По турско време бяхме по-добре. Имаше сигурност, хлябът струваше само 2 гроша, децата ни се изучиха
-
Класически случай на некомпетентност, малоумен въпрос и неверен отговор...
Класически случай на некомпетентност, малоумен въпрос и неверен отговор... Ако приемем, че въпросът следва своята си логика, тогава верният отговор не е "си"