Ако нищо не се промени, ще имаме бюджетен дефицит 6-7%
"Бюджетът е средство за постигане на цели. Важно е какви са целите. Всъщност според нас националните приоритети и цели следва да бъдат членство в Шенген до края на годината, в еврозоната от януари 2025 г. и в ОИСР от 2026 година. Бюджетът, който предстои да бъде изготвен, разгледан и одобрен в парламента би следвало да е подчинен на тези цели" , това заяви в "Денят започва" по БНТ председателят на Асоциацията на индустриалния капитал Васил Велев.
"Важно е да се държи пулсът на общественото мнение, но лидерите са затова лидери, за да обяснят на общественото мнение кое е правилно и добро за страната. Да се опитат да ги убедят, така, че ако общественото мнение води в грешна посока да бъде променено. Ние се нуждаем от бюджета, който да позволи постигането на тези важни национални цели за страната. А те съответно са основа за ускоряване на икономическия растеж и повишаването на жизненото равнище - на доходите. От тази гледна точка е много важно да анализираме къде се намираме, изходното положение, защото тласкани от популизъм и предизборни агитации в предходните 2 парламента народните представители приеха такива закони и решения, които създават много тежка ситуация в момента. Ако нищо не се промени ние ще имаме бюджетен дефицит от порядъка на 6-7%", каза Велев.
"Ако нищо не променим, ще имаме такива дефицити и през следващите 5-6 години”, отбеляза Велев и допълни: “Грубо при 200 млрд. БВП това прави 6 млрд. дефицит, а той е 12 млрд. За да постигнем 3% дефицит, трябва да постигнем двойно по-голям БВП, а това няма как да стане в близките 5-6 години.
"Страх ме е, че няма да минем без вдигане на данъци", добави Велев.
"Очакваме народните представители да изберат председател на Народното събрание, да излъчи редовен кабинет и да гласува редовен актуален бюджет. Работодателите предлагат увеличаване на ДДС, намаляване на разходите и непопулярните мерки в сферата на енергетиката, здравеопазването и пенсионната система", заяви председателят на Асоциацията на индустриалния капитал.
Най-четени
-
Галерия Как иноватори в “Балкантурист” измислиха леденото хоро на Йордановден
Тестват атракцията за първи път през 1973 г., за да забавляват екскурзианти от Чехословакия Данни за калоферския обичай има чак през 2003 г. ЮНЕСКО отхвърля ритуала като традиция
-
За тегавата 2024-а и новогодишната програма
Толкова тегава ми беше тая 2024-та, че даже новогодишната програма ми изглежда забавна. От
-
Не ми се живее особено стар и грозен...
лежа с островърхи черни обувки до ръката ми ме гледа с кафяви очи бутилка джим бийм печката грее имам и храна - кашкавал не ми се живее особено стар и грозен - не е честно но навън притичва
-
Русия се готви за смяна на властта
"В Русия се води планомерна подготовка за "предаване на властта", подобна на тази, която бе реализирана през 2008 г. Като причина се посочва влошеното здравословно състояние на Путин"
-
Провалят уникални проекти за многоетажни паркинги в София преди 32 г.
Разработили многоетажни паркинги с виенско колело или робокар за наместване на колите Генератори и резервен асансьор заради честото спиране на тока 20 типови проекта за многоетажни паркинги са били