Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

       

Зеленски вместо да потули скандала, смело пое топката и реагира светкавично с оставката на зам.-министъра, но отиде още по-нататък, вслушвайки се в Новиков. Така започна мегачистката под знака на честността. Бе назначен нов надзорен съвет в „Нафтогаз" и бяха сменени зам.-министрите на териториалното развитие, на социалната политика и на отбраната.

Освен това бяха освободени от длъжност ръководителите на четири областни администрации – Днепропетровска, Сумска, Запорожска и Херсонска. Губернаторът на Днепропетровска област Валентин Резниченко беше замесен в скандал, че е дал 41 милиона долара, предназначени за реконструкция на пътища, на компания, в която съсобственик е приятелката му Яна Хланта.

Зам.-министърът на инфраструктурата Василий Лозински също бе уволнен след обвинения, че е завишил цените на зимното оборудване и генераторите, ощетявайки хазната с около 400 хил. долара. В офиса му бяха открити други 38 хил. долара, за които няма никакво обяснение.

Зам.-главният прокурор Олексий Симоненко бе обвинен, че е бил на почивка в Испания, частично финансирана от известен украински бизнесмен. Бе освободен и един от най-близките сътрудници на Зеленски – Кирило Тимошенко, зам.-шеф на канцеларията му и приятел от времената, когато заедно са работели в медиите. Причината за скандала е, че „Дженеръл Моторс“ са дарили автомобил SUV Chevrolet Tahoe на Украйна за хуманитарни цели, а Тимошенко го е ползвал като личен. Но освен това той е забелязан да шофира и Porsche на стойност 100 000 долара, което било на негов познат. Тимошенко твърди, че това не са нарушения, но така или иначе фактите са си факти.

Подобни кошмарни афери биха свалили не един и двама политици от власт. Но Зеленски и Новиков избраха трудния път - да кажат истината. Опасният им ход има още един нюанс. Тази история се разви малко след като хората научиха за мегаграбежите на „батальона Монако“ - корумпирани бивши държавни служители и олигарси, които трансферираха авоарите си в посока Монте Карло, френската Ривиера, Швейцария, Австрия, Испания.

Самият Зеленски също рискува и отказа да затъне в блатото на корупцията. Ако до 2021 г. никой не го вземаше на сериозно и социологическите проучвания му отреждаха 27% подкрепа, днес тя вече е рекордните 84 на сто и с него се свързват надеждите на нацията за победа. От тази гледна точка той и Новиков катализираха процес, който счупи всички матрици - ако преди войната едва 40% от украинците бяха готови да сигнализират за престъпни злоупотреби, днес те вече са 84 на сто. Така кръвопролитията и истината за грозното лице на корупцията, споделена в труден момент, се оказаха генератор за правила и почтеност във воюваща Украйна.