Секретен мейл от агент "Вятърът на промяната": Русия възнамерявала да нападне Япония вместо Украйна
Русия е планирала да нападне Япония през лятото на 2021 г., месеци преди президентът Владимир Путин да започне пълномащабната инвазия в Украйна. Това разкрива имейл с писмо от служител на руската Федерална служба за сигурност (ФСБ), съобщи Newsweek.
Имейлът с дата 17 март е изпратен от агента с псевдоним "Вятърът на промяната" до Владимир Осечкин, руски правозащитник, който ръководи антикорупционния уебсайт Gulagu.net и понастоящем е в изгнание във Франция.
Агентът на ФСБ редовно пише до Осечкин, като разкрива гнева и недоволството си от войната, започнала с нахлуването на Путин в съседна Украйна на 24 февруари.
Игор Сушко e изпълнителен директор на базираната във Вашингтон организация Wind of Change Research Group. Сушко превежда кореспонденцията от руски на английски. Той е споделил с Newsweek всички имейли.
Писмото, написано от доносника и публикувано от Осечкин, е анализирано от Христо Грозев, експерт по ФСБ. Той е показал писмото "на двама действителни (настоящи или бивши) сътрудници на ФСБ", които "не се съмняват, че е то е написано от техен колега".
Военен конфликт
През август 2021 г. Русия "сериозно се подготвя за локален военен конфликт с Япония", казва доносникът в имейл до Осечкин през март.
Доносникът на ФСБ предполага, че вместо това Русия е избрала да нахлуе в Украйна. Това се е случило месеци по-късно.
Курилските острови
Русия и Япония така и не подписват мирен договор, с който да сложат край на Втората световна война. Причината са спорове за група острови, за които Япония претендира, но са окупирани от Русия.
Според доносника на ФСБ "основен препъни камък" между Москва и Токио са именно Курилските острови.
За Москва островите са "разменна монета", продължава информаторът.
Доносникът отбелязва, че бившият японски министър-председател Шиндзо Абе е поставял силен акцент върху опитите за "преговори" с Русия по въпроса за Курилските острови.
Разсекретено
През август 2021 г. ФСБ разсекрети информация за това как съветските граждани са били измъчвани от японските специални служби по време на Втората световна война.
Информаторът на ФСБ заяви, че службата е имала за задача да започне "информационна кампания срещу Япония в руското общество".
Разсекретените материали включват данни от разпита на Отозо Ямада, генерал от японската императорска армия по време на Втората световна война.
"На 16 август руските медии буквално избухнаха по едно и също време, обсъждайки разсекретените документи в съвсем различен тон: Твърди се, че японците са провеждали ужасни биологични експерименти върху съветски пленници и са се отнасяли изключително зле със съветските затворници. Навсякъде бяха изписани подробности за чумните въшки, които са били използвани за измъчване на затворниците".
В доклад, публикуван на 20 август 2021 г., в който се цитират разсекретените документи на ФСБ, се посочва, че са били провеждани експерименти върху затворници в концентрационен лагер в района на Харбин и че по време на Втората световна война "японците са тествали върху тях бактериологични оръжия и "нови химически отровни вещества".
През август 2021 г. ФСБ публикува и предишни секретни материали, които според службата показват, че Япония е планирала да използва бактериологична бомба през 1944 г.
"ФСБ дори беше разсекретила материала навреме и в точния момент, когато започна този натиск. Tой беше засекретен през цялото време и след това Русия го разсекрети точно когато се случваше цялото това нагнетяване на напрежението срещу Япония и подготовката на руското население да започне да вярва, че японците са фашисти", каза Сушко пред Newsweek.
В имейла си информаторът включва множество линкове от прокремълски медии по въпроса, включително един със заглавие "Как СССР спаси света от биологичната война, която Япония подготвяше" и друг със заглавие "Разсекретени са доказателства за подготовката на Япония за война със СССР".
В доклад, публикуван на 20 август 2021 г., в който се цитират разсекретените документи на ФСБ, се посочва, че са били провеждани експерименти върху затворници в концентрационен лагер в района на Харбин и че по време на Втората световна война "японците са тествали върху тях бактериологични оръжия и "нови химически отровни вещества".
През август 2021 г. ФСБ публикува и предишни секретни материали, които според службата показват, че Япония е планирала да използва бактериологична бомба през 1944 г.
"Те сякаш замениха Япония с Украйна", добави той. "И едните, и другите са прави, те са просто луди. Вижте само нещата, които Русия е обмисляла преди да нападне Япония, това е безумно, както е безумно и това, че Русия нападна Украйна. Това е лудост".
Информаторът заяви, че през лятото на 2021 г. в руското информационно пространство е имало "активно нагнетяване" срещу Япония, пише Newsweek.
Като цяло войната беше неизбежна за Русия поради маниакалното желание за война от страна на ръководството... И сега по-голямата част от боеспособните части от това направление са прехвърлени в Украйна", допълва доносникът.
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Не харесвах Живков, подслушваше ме, но вярваше на информацията от нашата служба
Предлагаме на читателите си интервюто, взето от ген.-полк. Васил Зикулов през 2013 г. - 2 г. преди смъртта му. Той е най-дълго служилият началник на военното разузнаване в България
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега