Оценяваме България, когато я напуснем
Критичен, но много мъдър. Такъв е Борислав Зюмбюлев – главен редактор на „24 часа“ и специален гост на Антон Хекимян в епизод 5 на новинарския подкаст на bTV media Group – Newsroom.
Двамата разговарят няколко дни, след като България гласува за нов парламент. Темата на разговора обаче далеч не беше само политическа.
„Оценяваме България едва, когато я напуснем. Всички набори на сина ми отидоха да учат в много престижни университети в чужбина и всичките до един се върнаха у дома с думите: България е най-прекрасното място“, казва Зюмбюлев.
Според едно от най-интригуващите пера в българския печат през последните 20 години, България се намира в огромна социална криза, а причината е в липсата на уважение към професии, които генерално крепят всяко общество:
„Тези професии: журналист, адвокат, лекар – това е обществена ценност. Ти не знаеш кога ще опреш до тях. И те трябва да бъдат пазени, защитавани, а не ругани и бити, както се случва и което показва, че България е в дълбока социална криза.“
Друг проблем, който Борислав Зюмбюлев вади на повърхността в нашето общество, това е катастрофалното ниво на общуване.
„Хората говорят все по-неясно. И пишат неясно. Стана някаква мода да се изразяваш неясно, като за това се използват професионални жаргони. Журналистите цитират кой-какво е казал, цитира се съответния чиновник и накрая никой не разбира за какво става дума“, коментира Зюмбюлев и допълва:
„Изчезва нормалната логична мисъл, нормалния български, използването на ненужни синоними за щяло и нещяло.“
Демографската криза тревожи журналиста, а статистиката с колко е намаляло населението ни, е стряскаща.
„Най-големият проблем е раждаемостта. Политиците го знаят, но няма какво да направят. Проблемът е, че през 90-те години в чужбина заминаха страшно много хора във фертилна възраст и децата им се родиха другаде, не в България.“
Борислав Зюмбюлев апелира българите и българските политици да бъдат будни и да не забравят в какъв свят живеем днес:
„Наистина има много голям проблем в света. Това е войната, анексията, заплахите за употреба на атомно оръжие. Това е срутване на света, който познаваме. И в този момент ние не можем да си позволим да се занимаваме с дребнотемие.“
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега
-
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук, щеше да има много статуси, които гласят: „По турско време бяхме по-добре. Имаше сигурност, хлябът струваше само 2 гроша, децата ни се изучиха