Колапс в Слънчев бряг: Махнаха бежанците, но другите туристи не идват
Сезон 2022 се свива до 2 силни месеца и без руснаци и украинци. Англичани и немци се завръщат, но заради страх от войната отказват полети за юни
Камериерки от Казахстан и Киргизстан чистят в Слънчев бряг, украинките отказали
С два зачеркнати пазара – Русия и Украйна, и с много неизвестни започна сезонът в Слънчев бряг тази година. Хотелиерите са предпазливи с прогнозите, а очакванията са от един много по-добър от миналогодишния сезон до трудно и изпълнено с много спънки лято.
В най-големия ни морски курорт вече посрещнаха първите туристи от Великобритания, Чехия и Израел, тук-там се срещат и румънци. От 1 юни по плажовете има спасители,
ивиците са напълно
готови, но все още
са полупразни.
И ако доскоро в Слънчев бряг бе пълно с украински бежанци, които правеха оборот по магазини и заведения, то сега тяхната липса се усеща осезаемо.
Курортът буквално опустя, след като държавата разсели бягащите от войната в свои бази във вътрешността на страната. Липсата им се усеща и по бургаските молове, които реализираха невиждани печалби от трескавото пазаруване на украинки с малки деца.
Сега в курорта са останали не повече от 1000 украинци. Половината от тях попадат в т.нар. уязвима група – бременни жени и хора с хронични заболявания. Те са настанени в прословутата станция на Министерския съвет в Слънчев бряг, любимо място на властта от близкото минало.
За 23 юни е планирано официалното откриване на сезона в най-големия ни морски курорт. "В момента имаме туристи от различни националности, пристигнаха и първите англичани, но са малко. Трудно се прогнозира в тази обстановка, войната в Украйна повлия и това лято губим и руснаците, и украинците.
Няма чартъри
от Русия,
а няма с какво да ги заменим, в Европа работим с традиционни пазари", казва Елена Иванова от Съюза на собствениците в Слънчев бряг. Тя разкрива, че засега трудно вървят записванията на полския и немския пазар, а големи туроператори отменят полети за юни.
"Към момента броят на заявените полети за летище Бургас за юни и юли надвишава прогнозата ни от месец март - съобщават оттам в отговор до "168 часа". -
Ситуацията е динамична -
има както анулации, така и нови заявки за полети. Към момента пазарите от Полша, Чехия, Словакия се развиват най-добре.
От Полша например имаме директни полети от 12 дестинации. От пазар "Великобритания" имаме директни полети от 18 дестинации и към момента този пазар се движи също над очакванията ни отпреди началото на сезона."
След две години чакане заради COVID-19 на родното море най-после
се завръщат англичани, скандинавци
и израелци, но картината и там не е много розова. Голям туроператор канселирал полетите от Манчестър за целия юни, което е сериозен удар за туристическия бранш. Вероятната причина е страхът от близостта на България до военните действия в Украйна и желанието да се изчака, за да се види как ще се развие ситуацията, смятат хотелиери. Повечето са на мнение, че сезонът няма да е това, което би трябвало да бъде, особено след като най-после паднаха ограниченията заради ковид-пандемията.
"След 2019 г. не очакваме някакво избухване. И през 2022 г. работим при екстремни условия. Ако предните две години проблем беше пандемията и невъзможността да се пътува, то сега е войната в Украйна", обобщава Елена Иванова.
От Бургаската туристическа камара също посочват войната в Украйна като едно от най-големите предизвикателства за сезона. Преди избухването на военния конфликт резервациите от Чехия бележеха ръст спрямо предходните 2 години и поддържаха нивата спрямо 2019 г.
Същият ръст се наблюдаваше и за румънския пазар. След 24 февруари записванията от тези два пазара минаха на режим изчакване, коментират от камарата. Намалели и записванията от завръщащите се пазари Великобритания, скандинавските държави и Израел. Не секнали обаче записванията от Полша -
един от основните генериращи приходи
пазари. А според експерти една от причините са плануваните чартърни полети към летищата Бургас и Варна. Като един от най-труднопредсказуемите сезони определя това лято хотелиерът Веселин Налбантов, зам.-председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация. И неговите комплекси в Слънчев бряг в момента са полупразни, а очакванията му са за раздвижване след 15 юни.
Един след друг в курорта отварят ресторанти и заведения, в очакване на чартърите от Великобритания, скандинавските държави и Германия. Проучване на "168 часа" установи, че след слабия юни ще има пик през юли и август - повечето хотели в Слънчев бряг и по Южното Черноморие вече са изцяло резервирани за най-горещите летни месеци.
От бранша обаче са категорични, че тези 60 дни няма да са достатъчни, за да им излязат сметките след драстичното поскъпване на ток, храна и услуги.
"За юли и август хотелите са пълни, но 2 месеца сезон при 12 месеца в годината не е силен сезон. За толкова кратки срокове не могат да се покрият разходите и то не само за ел. енергия и изхранване, но и за заплати на персонала", казва Елена Иванова.
Заради бежанската криза много от хотелиерите е трябвало бързо и доста по-рано от обичайното да сформират персонал. Освен българи, които всяко лято се изхранват от сезонна работа, в Слънчев бряг вече са пристигнали камериерки и бармани от Казахстан, Киргизстан и Молдова. Украинските бежанци, които прекараха три месеца в Слънчев бряг, така и не пожелали да се интегрират и да си намерят работа в курорта.
"Докато бяха в нашите хотели, им предложихме работа.
Непрекъснато имаше обяви, че набираме персонал,
но никой от тях не се кандидатира", казва собственик на 4-звезден хотел в Слънчев бряг. За разлика от висококатегорийните комплекси, които не пожелаха да продължат с държавната програма, по която се отпускат 15 лв. за изхранване на бежанец от Украйна, хотелиери с бази 2 и 3 звезди предпочетоха да минат на този вариант, за да запълнят легловата си база.
Една от тях е Елена Андонова, която първоначално настани над 500 бежанци в четирите си хотела в Слънчев бряг и Свети Влас. Според нея сезонът започва с 20 - 30 % заетост на легловата база.
"Предварителни резервации с капаро почти няма. Всичко явно ще бъде last minute, казва Андонова, която и това лято очаква бум на българските туристи. За разлика от собствениците на бетоновите мастодонти в Слънчев бряг, които
разчитат предимно на чартъри от чужбина,
тъй като курортът няма как да се запълни само с нашенци и с румънци.
Шокиращата инфлация и скокът на цените обаче със сигурност ще се отрази на джоба на българина, който миналото лято буквално спаси сезона, особено по Южното Черноморие.
От Бургаската туристическа камара са с разнопосочни очаквания по отношение на пазар България, който
отбеляза ръст по време на пандемията.
Заради ограничителните мерки за пътуване в чужбина българите преоткриха родното Черноморие през последните 2 г. и, от една страна, очакваме този интерес да се задържи.
От друга обаче нарастващата инфлация ограничава възможностите на българския турист за дълги и чести почивки, анализират от камарата. Оттам отчитат и това, че голяма част от нашите сънародници след облекчаване на мерките за пътуване ще се насочат към конкурентни дестинации като Гърция и Турция.
Въпреки поскъпването туроператори са оптимисти, че сезон 2022 все пак ще е доста силен. "Не бива да се забравя, че Турция и Гърция също вдигнаха цените, така че и това лято ще има
много българи, които ще изберат да останат на родното море”,
смята туроператорът от Поморие Евелина Пулева. Според нея войната в Украйна не оказва пряко влияние върху BG туризма, който може да бъде подсилен със специални уикенд-пакети и фестивали, които да удължат сезона. "Миналата година нямаше място по българското Черноморие. Сега също започва да се чувства оживление по курортите", казва Пулева, която преди дни завела група ирландци, отседнали в Слънчев бряг, на фестивала на розите в Казанлък. Включили се и
руснаци с ваканционни имоти у нас.
Те успели да пристигнат в България, пътувайки през Истанбул.
От избухването на войната в Украйна обаче все по-малко руснаци могат да дойдат, за да нагледат морските си апартаменти в Свети Влас, Несебър, Слънчев бряг и Поморие, а мнозина започнаха да ги разпродават още с настъпването на ковид-пандемията. Така цял квартал в Поморие, наречен Малката Москва, буквално опустя, а от миналата година "руските" жилища там масово се изкупуват от българи.
Най-четени
-
Най-българската приказка
НАЙ-БЪЛГАРСКАТА ПРИКАЗКА Свраките си посрали гньездото, па сврачетùята реклù на майкя си: „Мамо! Да идеме да тражиме друго гньездо!", а она им казàла: „Деца
-
Галерия Откривателят на Парцалев и създател на Сатирата отказва да е партиен секретар
Умира в жестока катастрофа, в която по чудо оцеляват Стоянка Мутафова и Невена Коканова Заради непростимия гаф не вписват името на Енчо Багаров като основател Вбесява Вълко Червенков
-
Галерия BG снаха, изтезавана от Палача на нацистите
Заради атентат срещу сина на Бенито Мусолини, организиран от първата ѝ любов, тя е хвърлена в щабквартирата на Гестапо Вторият ѝ мъж Илия Пейков рисува Космоса, а виждайки картината му
-
Най-известната руска шпионка - тънка талия, плътни гърди и водопад от червена коса
Анна Чапман разкрива в книга как е вербувана, докато живее в Лондон Докато в Лондон продължава процесът срещу шестимата българи, обвинени в шпионаж в полза на Москва
-
Галерия Истини и измислици в “Гладиатор II”
Римските императори наистина са правили наумахии - възстановки на морски битки с кораби и реални жертви, но без акули Истинският Луций може да не е доживял до зряла възраст