Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Иван Гешев и шефката на ВКС Галина Захарова
Иван Гешев и шефката на ВКС Галина Захарова

Случаят “Жоси” няма да се обсъжда

Боян Магдалинчев: Изпълнителната власт е настъпателна и агресивна

Единодушно Висшият съдебен съвет (ВСС) откри процедура за предсрочното освобождаване на главния прокурор Иван Гешев след близо 6-часово обсъждане. По същество предложението на правосъдния министър Надежда Йорданова ще бъде дискутирано на 12 април. В понеделник беше само по допустимостта на искането.

То бе внесено, след като Конституционният съд (КС) се произнесе, че министърът на правосъдието може да иска отстраняването на тримата големи. Надежда Йорданова включи 9 случая, чрез които според нея Гешев уронил престижа на съдебната власт.

Другата седмица изцяло ще се разглеждат казусите с полицейското насилие на протестите през 2020 г. “Осемте джуджета”, “Емилиян Гебрев”, за случайното разпределение на делата, както и за указанията да се изземват като веществени доказателства автомобилите при транспортни престъпления.

Частично ще се обсъждат случаите с поискания и отхвърлен имунитет на евродепутатката Елена Йончева, делото “Баневи срещу България” и коментарите на Иван Гешев по адрес на адвокатурата и неправителствени организации. Както и изпратените на Българския хелзинкски комитет книги на Иван Вазов и Йордан Йовков.

Единствено изцяло отхвърлен беше казусът “Жоси”, където беше заплетено и името на бащата на главния прокурор. Допустимостта на всеки от случаите беше гледана една по една. Гешев не участва в гласуването.

Според приетите от ВСС правила неща, за които се твърди, че са станали, когато той не е бил главен прокурор, няма да се обсъждат.

Преди заседанието главният прокурор изпрати становище по искането на правосъдния министър. Според него то целяло овладяване на прокуратурата. Било “механичен сбор от свободни съждения”.

“Това са неверни политически твърдения - свободни цитати от различни норми. От това “правно нищо” може да се види, че има дълбоко неразбиране на конституционните принципи”, коментира Иван Гешев. Той призова да се четат законите и конституцията, защото имало “дълбоко неразбиране на правовата държава”.

“Сочи се, че прокуратурата разкрива престъпление, че едва ли не има водеща роля в съдебното следствие, а в него тя не е страна. Сочи се, че едва ли не има законодателна инициатива, което ме потресе. Ако не беше тъжно, щеше да е смешно. Цели се въздействие върху независимата съдебна власт”, каза той.

Според него внесеното предложение представлявало личното светоусещане на министъра.

Около 12 ч онлайн излъчването на заседанието беше спряно. Оказа се, че страницата на Държавната агенция за електронно управление била хакната. След двайсетина минути предаването беше възстановено.

“Декларирам, че нямам нищо против всичките точки да се разглеждат по същество, тъй като тече една пропагандна война, че ВСС едва ли не се притеснява или прикрива нещо. Аз нямам нищо против всички точки да се разглеждат и да се дебатира по същество, за да се види тяхната явна несъстоятелност. За да могат да прочетат всички български граждани, че това, което се твърди, включително от министър Йорданова, и други представители на изпълнителната власт е неистина”, каза Гешев.

Най-голям дебат беше дали да се разгледа случаят “Жоси”.

Според Атанаска Дишева уронването на престижа е, когато определени обстоятелства са станали публично известни.

“Аз няма от какво да се срамувам. Могат да се срамуват тези, които тормозят 83-годишни хора. Относно това как е придобита справката от ГДБОП, това трябва да кара хората, които го правят, да се срамуват. Неслучайно използвам термина “полицейски произвол”. Тези събития буквално ни връщат във времето на Априлския пленум”, коментира Иван Гешев.

Той попита каква е гаранцията, че този “милиционерски произвол” няма да се прилага и по отношение на други магистрати и техни роднини.

“Това ли са европейските ценности?

Да тормозиш 83-годишен човек

само защото е баща на главния прокурор

Ако това не е натиск върху независимата съдебна система - то кое е? И само ще уточня, че това не е изолиран случай над главния прокурор”, продължи той.

Става дума за това, че са били снемани обяснения от бащата на Гешев по т.нар. случай “Жоси”. По него се твърди, че е трябвало да стане съдружник във фирмата. Според представляващия ВСС Боян Магдалинчев “изпълнителната власт била настъпателна и агресивна” по отношение на ВСС.

“Много съм притеснен от това, което се каза”, добави Магдалинчев.

“Действията спрямо баща ми са незаконни и са по същество насочени към член на ВСС и главен прокурор. Защото няма право ГДБОП да проверява магистрат и близките му. Това, че е незаконно, се вижда от самата справка, в която е записано, че няма престъпление, а са снети обяснения от 83-годишен човек. Това ли са европейските ценности? От времето на Червенков…”, продължи Гешев.

“Много бих се радвал ВСС да си свърши работата и да прегледа внимателно аргументите на министъра на правосъдието, защото те ясно показват, че този главен прокурор трябва да си даде оставката или да бъде отстранен”, коментира пък премиерът Кирил Петков.