Хари Худини на война с Артър Конан Дойл за връзката с мъртвите
Илюзионистът и писателят от приятели стават враговe. Прочутият повелител на измамата смята медиумите за шарлатани, а създателят на най-рационалния герой Шерлок Холмс вярва сляпо в тях
Изведнъж тежестта на земята над него стана хиляда тона. Тялото му се скова и за една бърза секунда усети миризмата на смърт. И тогава, за първи път в живота си, той извика за помощ. Но това само влоши нещата. Нямаше как да го чуят и сега пропиля малкото въздух и енергия, които му бяха останали. Започна да рови пръстта над себе си като диво животно, да драска с ръце по грубата почва. Отдавна беше изоставил бавното си, равномерно ритмично дишане и сега действаше по инстинкт, поглъщайки пръст като въздух в последен отчаян опит да избяга.
На земята Колинс остави лопатата и извади часовника си. Когато изминаха десетте минути, той погледна Викъри със загриженост.
– Ако не стане след тридесет секунди, по-добре да го извадим – каза той.
Викъри кимна мрачно. Часовникът бавно отчита секундите и тогава, точно когато Колинс и Викъри грабнаха лопатите и започнаха неистово да копаят, земята внезапно се отвори и изхвърли кървав, очукан и мръсен Худини, благодарен за тази глътка свеж, хладен калифорнийски въздух. (Из „Тайният живот на Худини: Създаването на първия супергерой на Америка“.)
Илюзионистът Хари Худини едва не умира от задушаване в акт, при който е погребан жив под шест фута пръст. Това ни най-малко не го кара да се откаже от твърде опасните номера. Всъщност той открива тайната формула на своя успех, осъзнавайки, че върховната му сила се крие в измамата на смъртта.
Стремежът му да бъде уникален и ненадминат го води до разработването на най-разпознаваемия му трик – китайската водна килия за изтезания. Магът се измъква от това изобретение, направено от стъкло и стомана, макар да е овързан и потопен с главата надолу във водата. Борейки се за живота си, той създава напрежение и драма, като се подлага на огромен риск пред ужасената публика. Шоумен от класа.
И макар в своите четиридесет години вече да няма какво да доказва – превърнал се е в най-високоплатения артист, най-популярния илюзионист и най-голямата знаменитост на епохата, той просто не може да спре. Така е устроен Ерих Вайс, бедният унгарски емигрант, който изминава дълъг път до славата и до артистичния псевдоним Хари Худини.
Да, природата го беше надарила с физически дадености, които му спечелиха титлата Принц на въздуха, но пък той сам трябваше да изучи на улицата изкуството на измамата, на наглостта и самонадеяността. С дързост, ловкост и майсторски умения той си извоюва короната на Краля на белезниците, когото никоя ключалка, верига или друго ограничение не може да задържи.
Не пропуска да измисля начини как да се усъвършенства в своето изкуство. Така с хъс и амбиция Ерих бяга от лапите на бедността, за да се превърне във великия Худини.
На върха на славата си е толкова добър в това, което прави, че някои хора вярват, че е истински магьосник с необясними сили. Той от своя страна познава добре границите на човешките способности, изпитвал ги е лично до крайност. С трезв ум и практична мисъл, боравейки с философията на заблудата, той е убеден защитник на скептицизма и не понася шарлатаните. Най-вече спиритуалистите. Дори когато му се иска да вярва, че смъртта не е краят, пак не е спечелен от тях.
В същото време друга славна личност на епохата, прочула се, пишейки за важността на логиката и разума, вярва сляпо в спиритуализма. Сър Артър Конан Дойл, създател на винаги верния на рационалността детектив Шерлок Холмс, хвърля невероятни суми в опити да говори с мъртвите. По специално той има нужда да осъществи връзка със сина си, който загива по време на Първата световна война.
Съпругата му Джин се превръща във видна фигура и гуру в нарастващата общност от почитатели на свръхестественото сред висшето общество.
Любопитството към отвъдното и към изпитването на възможните граници сприятелява силно Худини и Дойл. Но на следващ етап от живота ги превръща във врагове.
Цялата история четете в списание "Космос"
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Не харесвах Живков, подслушваше ме, но вярваше на информацията от нашата служба
Предлагаме на читателите си интервюто, взето от ген.-полк. Васил Зикулов през 2013 г. - 2 г. преди смъртта му. Той е най-дълго служилият началник на военното разузнаване в България
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега