Какво уврежда парацетамолът и как променя характера ни
За възможните странични реакции предупреждава експертът по болкоуспокояващи д-р Герхард Мюлер-Швефе
Парацетамолът, на пръв поглед едно напълно безобидно лекарство, което всеки приема без лекарска рецепта. Често се дава и на деца. Без да подозираме обаче това обезболяващо при неправилна дозировка може да доведе до тежки увреждания на черния дроб и дори до спиране на функциите му, предупреждава германският експерт по болкоуспокояващи д-р Герхард Мюлер-Швефе.
В зависимост от това какви количества парацетамол се приемат и за какъв период от време, може да се стигне дори до зависимост от хапчето, предупреждава той пред "Дойче Веле".
Парацетамолът влияе най-вече на централната нервна система - тоест, на мозъка и на гръбначния мозък. Това дълго време не се знаеше, обяснява д-р Мюлер-Швефе. „Благодарение на напредъка в научните изследвания междувременно знаем, че в гръбначния мозък парацетамолът атакува система, която отговаря за контрола над болката", обяснява лекарят.
Един от страничните ефекти, които самият той наблюдавал при хората прекаляващи с парацетамол била загубата на емпатия. „Не се проявява например особено съпричастие при чуждо страдание. Същото е и когато някой друг се радва", казва той.
Това е един от ефектите на парацетамола, но има и други: „Взимат се прибързани решения, които не са добре обмислени - хората са по-склонни да рискуват", пояснява още експертът.
В едно от последните изследвания, посветени на ефекта от парацетамола, учените стигат до извода, че медикаментът влияе на човешкото съзнание и в краткосрочен план дори може да промени характера.
Изследователите са разпределили проучваните хора в две групи, като са ги поставили в определени ситуации. Едната група получила парацетамол, другата - плацебо. Хората с парацетамол били склонни да поемат значително по-голям риск и реагирали много по-спокойно в сравнение с другата група. Но техните реакции изглеждали притъпени, не проявявали съпричастие или емпатия и дори наранявали чувствата на другите. Но и изпитвали по-малко страх.
„Има хора, които взимат парацетамол не само като болкоуспокояващо - те се интересуват именно от способността му да притъпява реакциите. Това определено би могло да бъде мотивация за редовен прием на този вид медикаменти", казва д-р Мюлер-Швефе.
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега
-
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук, щеше да има много статуси, които гласят: „По турско време бяхме по-добре. Имаше сигурност, хлябът струваше само 2 гроша, децата ни се изучиха