Носталгия по съветската окупация
Повечето съвременници, независимо дали харесват или не Тодор Живков, го възприемат като човек, УПРАВЛЯВАЛ България 35 години. Според едните добре, според другите - зле.
Но на Живков и върхушката около него се гледа като на самодръжци на независима и свободна държава. Това е дълбоко погрешно и невярно съждение, което обаче показва силно продължителна устойчивост. България през 45-те години реален социализъм, а и след това не е била независима и суверенна държава.
Ние сме окупирани от съветската армия, плащаме репарации - например Булгартабак, ТАБСО и дори всяко важно кадрово решение до ниво директор на “Козлодуй” или някое друго по-голямо предприятие се съгласува с Москва.
Чаталът на Кремъл е бил толкова тесен, че един министър на вътрешните работи Ангел Солаков е бил махнат скоропостижно, защото изказал някъде одобрение за Румъния в периода, в който Чаушеску се заиграва с Щатите.
Популярна е версията, че Солаков е отстранен, защото организирал погребение на Гунди и Котков, което засенчило траура по загинали съветски космонавти. Разсекретените архиви обаче потвърждават първата версия.
Самият Живков е назначен за генерален секретар от Никита Хрушчов и махнат от Михаил Горбачов. Да се смята нещо друго, е наивно и смешно. Както е наивно и смешно да се твърди, че той сам и еднолично е предприемал решения като преименуването на турците. За това също се носи градска легенда, че е станало без санкцията на Москва. Не, не е. Възродителният процес хронологично следва асимилирането на някои по-малки малцинства в СССР като например на българското. През седемдесетте са закрити българските гимназии и започва постепенно порусначване на имената на нашите сънародници от Бесарабия. Това е сигналната ракета за възродителния процес.
Впрочем ролята на Москва в създаването на българския капитализъм вероятно някой ден също ще бъде проучена и тогава неясният произход на някои "инвеститори" ще се изясни. Може би.
Всички хора, които сега тъгуват по Живков, всъщност тъгуват по съветската окупация. Но ако ги попитате, те не биха си признали, че им липсва съветският ботуш.
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега
-
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук, щеше да има много статуси, които гласят: „По турско време бяхме по-добре. Имаше сигурност, хлябът струваше само 2 гроша, децата ни се изучиха