Социолози разджуркват партиите: ГЕРБ първи, Слави турбулентно се клати – втори или четвърти
Според “Тренд” Борисов е с 24,4%
"Алфа рисърч” и “Галъп” дават на БСП 16-17%
Опасни амплитуди за ДБ - от 13,2 до 15,8%
Мая Манолова пак е на ръба
24,4% от решилите да гласуват към момента биха дали на 14 ноември вота си за ГЕРБ. Така в електоралните нагласи партията на Бойко Борисов е първа политическа сила. Това показват данните от национално представително проучване на Изследователски център “Тренд”, направено по поръчка на в. “24 часа”.
Пълните резултати от изследването и коментар на данните четете в неделя сутринта на сайта ни 24chasa.bg, а след това в понеделник - в хартиеното ни издание.
ГЕРБ води и според данните на още две агенции, оповестени вчера- с 21,1% според “Алфа рисърч” и с 22,5% според “Галъп”. За сравнение - на изборите на 11 юли резултатът на ГЕРБ бе 23,5%. (Виж графиката горе)
Оставайки встрани от най-яростните скандали и обиди в парламента, - коментират от “Алфа рисърч” - бившите управляващи запазват твърдото си ядро, но липсата на перспектива, включително
поради
отсъствието
на обединяваща
президентска
кандидатура,
дърпа и техния резултат надолу.
Социолозите отчитат драматичен спад на “Има такъв народ” - до 16,9% според “Алфа рисърч”, или със 7% по-нисък от резултата им през юли.
Щетите за партията на Слави са най-големи, защото към нея е имало “най-големи нереализирани очаквания”. “Галъп” дава дори спад от 8,5 до 15,5% на ИТН. Така според първата агенция ИТН се класира втора в електоралните нагласи.
Според “Галъп”
изненадващо
отива чак на
четвърто място,
изпреварена от ГЕРБ, БСП и “Демократична България”.
ДБ в данните на “Галъп” с 15,8% почти изравнява социалистическата партия, която е едва с три десети от процента по-силна. Според “Алфа рисърч” обаче БСП добавя 3% от юли насам и вече е на 3% пред формацията на Христо Иванов.
ДБ затвърждава позицията си от юли, коментират от “Алфа рисърч”. Но възходящият му тренд може да бъде прекъснат от формацията на Кирил Петков и Асен Василев. (Виж 3-а стр.)
Въпреки спада от юли насам ДПС стои стабилно с 9,6% според “Алфа рисърч”, докато “Галъп” ги нарежда като пета политическа сила с 11,9 на сто.
Най-малката парламентарна група - “Изправи се БГ! Ние идваме!”, е на ръба с подкрепа между 4,1 и 4,8%.
Другата отчетена тенденция при проучванията е, че националистите от “Възраждане” продължават да се доближават до 4-процентната бариера, като подкрепата варира между 3,1 до 3,5%.
Проектът Петков & Василев тръгва с 9% – колкото ДПС
Следващият парламент се очертава по-фрагментиран - 6 + 1 формации
9,1% от избирателите вече са готови да подкрепят все още необявения официално проект на бившите служебни министри на икономиката и финансите Кирил Петков и Асен Василев. Това сочи проучването на “Тренд”.
Именно представянето на “харвардската” формация се очертава като една от главните интриги на предстоящия вот на 14 ноември.
Потенциал от 8 - 9% от твърдо решилите да гласуват показва и проучването на “Алфа рисърч”. “На тази база може да се смята, че този проект категорично се цели в резултат, не по-малък от “десятка”, но дали ще запази това ниво, или ще бележи по-големи флуктуации надолу или нагоре, ще зависи от поне няколко ключови фактора – политическата плътност и интегритет на конкурентните политически сили, усещането за автентичност на новата партия и от това
как този нов
звезден отбор
ще си партнира
и подава топката
с президентския отбор”, коментират от “Алфа рисърч”.
9% подкрепа позиционирала проекта на Петков и Василев до ДПС като електорална тежест, доколкото 9,6% от запитаните от “Алфа рисърч” казват, че ще гласуват за партията на Карадайъ.
За момента, при цялата неизвестност относно реалната политическа физиономия на новия проект, той вещае поне няколко труса в сега действащите политически субекти: най-голяма се очертава щетата за “Изправи се БГ!Ние идваме!”, които идването на Харвард потапя под бариерата. - анализират изследователите от “Алфа рисърч”. - На второ място, засилва и без друго започналата ерозия в ИТН, които могат да паднат до трета-четвърта позиция.
На трето, прекъсва възходящия тренд при “Демократична България”.
И на четвърто, може да разклати периферията на системните партии, коментират от “Алфа рисърч”.
А от “Галъп” отбелязват, че тяхното изследване няма как да установи недвусмислено подкрепата за тепърва създаващата се формация на Кирил Петков и Асен Василев – тъй като теренът на изследването е преди обявата на намеренията им. Двамата са сред политическите фигури у нас с най-бързо растящ личен рейтинг.
Към Кирил
Петков през
този месец
доверието
е 33,8%,
което го нарежда сред първите в класацията на най-харесваните политици.
Така следващото 47-о НС се очертава да бъде още по-фрагментирано, защото 6 + 1 формации имат потенциала да прескочат 4-процентната бариера. В току що разпуснатото 46-о народно събрание имаше 6 формации.
Според “Алфа рисърч”: Въпреки надделяващия все още оптимизъм за сформиране на правителство от третия опит (38% смятат, че следващият парламент ще излъчи правителство, а 28% са на обратното мнение), той е с близо 20 на сто по-нисък, отколкото през юли, когато близо 60% очакваха сформирането на правителство. Тази заредена с кризи и неизвестности ситуация отваря нишата за още по-нови проекти.
Допълнителна интрига е и прогнозната избирателна активност. Според “Алфа рисърч”
51,7% са
заявили, че
ще гласуват на
изборите за НС
на фона на рекордно ниската избирателна активност от 11 юли. 55,4% казват, че ще гласуват на президентските избори.
В проучването на “Галъп” 47,1% заявяват, че със сигурност възнамеряват да гласуват на парламентарните избори. Други 23,8% вероятно биха гласували, но още не могат да кажат със сигурност.
Това означава, че вероятно ще гласуват повече от 3 милиона българи, като изследването не отчита гласове в чужбина, коментират от “Галъп”.
Първият кабинет “Янев” организирал добре вота на 11 юли, но не помогнал достатъчно на бизнеса и бедните
Това е оценката на обществото, според “Алфа рисърч”. 45% харесват правителството, 31% – не
Позитивна е оценката за 4-месечното управление на първия служебен кабинет на Стефан Янев. По данни на “Алфа рисърч” 44,9% са доволни от цялостните действия на правителството, а 30,9% не са.
Въпреки това обаче се забелязват големи разлики в нагласите на хората към отделните аспекти на управлението. Най-много подкрепа кабинетът среща при организирането на изборите на 11 юли, като 63% са на мнение, че той се е справил успешно на фона на 17%, които го определят неуспешно.
По-поляризирани са мненията по отношение на борбата с корупцията и разхищенията на държавни средства. Тук пак кабинетът среща стабилна подкрепа от 41,7%, но има и ръст за неодобрението - 34,8% са на мнение, че не се е справил с ограничаването на корупционните практики.
Най-високо неодобрение служебното правителство среща при подпомагането на бизнеса, както и в сферата на социалната политика. Според “Алфа рисърч” 45,7% от анкетираните са на мнение, че служебният кабинет не е направил достатъчно за подпомагането на бизнеса - рязък контраст с 27-те процента, според които правителството се е представило успешно.
Справянето с пандемията и ваксинационния процес са другите направления в управлението на правителството, които мнозинството от анкетираните считат за неуспешни. 42% смятат, че то не се е справило с ограничаването на ковид и ваксинацията, спрямо само 24,2%, които го считат за успешно, показват данните на “Алфа рисърч”.
За сметка на това служебният премиер Стефан Янев получава по-висока оценка от цялото си правителство - близо половината, или 48,7% изразяват положителна оценка за дейността на министър-председателя, и само 18,9% са заявили отрицателно отношение.
Най-четени
-
Най-българската приказка
НАЙ-БЪЛГАРСКАТА ПРИКАЗКА Свраките си посрали гньездото, па сврачетùята реклù на майкя си: „Мамо! Да идеме да тражиме друго гньездо!", а она им казàла: „Деца
-
Галерия Истини и измислици в “Гладиатор II”
Римските императори наистина са правили наумахии - възстановки на морски битки с кораби и реални жертви, но без акули Истинският Луций може да не е доживял до зряла възраст
-
Галерия Откривателят на Парцалев и създател на Сатирата отказва да е партиен секретар
Умира в жестока катастрофа, в която по чудо оцеляват Стоянка Мутафова и Невена Коканова Заради непростимия гаф не вписват името на Енчо Багаров като основател Вбесява Вълко Червенков
-
Галерия След две епохални постижения в Космоса България се връща в играта
Людмила Филипова и Нели Симеонова с времеви мост възобновиха производството на космически храни, за да възстановят славата ни на трета страна в света През 2024 г
-
Галерия BG снаха, изтезавана от Палача на нацистите
Заради атентат срещу сина на Бенито Мусолини, организиран от първата ѝ любов, тя е хвърлена в щабквартирата на Гестапо Вторият ѝ мъж Илия Пейков рисува Космоса, а виждайки картината му