Поне 40 трупа във войната между Кавачкия и Шкалярския клан в Черна гора
Битката започва от 2015 г., до когато заедно пренасят оръжие и перат пари
Изграждат мрежа от влиятелни покровители,
сред които има полицаи и политици
Жестока битка се води вече 7 г. между двата големи черногорски престъпни клана - Кавачкия и Шкалярския. Кръстени са на малки селища в близост до живописния средновековен град Котор на Адриатическото крайбрежие, известен като "скъпоценния камък" на Черна гора, включен в списъка на ЮНЕСКО за културно-историческото наследство. В последните години обаче наричат популярната туристическа дестинация Черногорската Сицилия.
Войната между двете наркогрупи започва през 2015 г. и досега жертвите са над 40 души, като кървавите мафиотски битки отдавна вече не се водят само в Котор, а са пренесени в столицата Подгорица, в Белград, Атина и други европейски градове.
До 2014 г. членовете им работят заедно в една групировка "Котор", изградила сериозна мрежа за трафик и разпространение на кокаин от Южна Америка в Европа,
трафик и продажба на оръжие и пране на пари
Имат международна логистична мрежа и бази в Европа, Латинска Америка, бившите югорепублики и в други страни на Балканите. Бързо се организират и са способни за кратко време да реализират доставка на наркотици до много точки в света.
Специализирани са в транспорт на кокаин по маршрути от Латинска Америка до европейски морски градове. В края на 2014 г. обаче от склад на групировката във Валенсия изчезват 200 кг кокаин, пристигнали от Латинска Америка.
Тогава настава раздорът и групировката се разделя на Кавачки и Шкалярски кланове, които започват жестока война помежду си, разтърсила подземния свят в Сърбия и Черна гора.
Началото на кървавата вендета, продължаваща вече 7 г., е дадено на 20 февруари 2015 г., когато в Белград е убит Горан Радоман, смятан за организатор на кражбата на кокаина. Десетки членове на двете групировки и техните семейства са убити, като сред жертвите освен гангстери има адвокати, футболист, както и няколко случайно попаднали на неподходящо място невинни хора.
Мъртъв падна дори и депутатът Саша
Маркович от Черна гора, за когото се смята, че е убит по погрешка вместо своя кум Горан Джуричкович от Шкалярите, който по-късно бе застрелян от снайперист в Будва.
Гърмят експлозиви, а разстрелите са нагли, през деня, на публични места - в заведения, на улицата, в автомобили, яхти, пред десетки свидетели. Дори и затворът се оказа несигурно място за живота.
Убиец със силиконова маска става запазена марка за екзекуторите, които винаги са с по няколко фалшиви документа за самоличност. Използват криптирана комуникация помежду си чрез приложението "Скай".
Мафиотските структури създават транспортни компании
като прикритие за трафика на дрога, оръжие и пари, превозвани в специално модифицирани автомобили. Изграждат мрежа от влиятелни покровители, сред които има полицаи и политици. Един от скандалните случаи е от април 2019 г., когато на борда на черногорския учебен военноморски кораб "Ядран" военната полиция от Подгорица открива 50 кг кокаин за над 5 млн. евро и оръжие. Арестуван е офицерът Душко Раденович по подозрение, че е знаел за пратката на кораба, който е трябвало да отплава от Тиват през Истанбул до Пирея в рамките на учебна практика на студенти от морския факултет в Котор.
Не толкова борба за надмощие, територии и пари от престъпната дейност, а принципът "око за око, зъб за зъб" е водещ при екзекуциите.
Кръвното отмъщение се превръща в обичайното "право" в Черна гора и Сърбия и придобива невиждан размах, като войната се води за всеки убит, а възмездието е оставено в ръцете на семейството и приятелите. Някои от лидерите на двата клана са убити, но техните места заема ново попълнение. Малцина са в затвора, трети се укриват, а на терен работят още десетки.
Едно от знаковите убийства е на Александър Станкович, който ръководи ултраската фракция "Еничари" на футболния отбор "Партизан (Белград). Застрелян е с картечница през есента на 2016 г. в Белград, докато се качва в колата си. Той е част от сръбското разклонение на Кавачкия клан, а след смъртта му мястото заема Велко Беливук, наричан Веля Неволя, а фенската група се преименува на "Принципи".
Зрелищна е и екзекуцията на Дaлибoр Джурич от Шкалярския клан, който на два пъти се разминава със смъртта. През 2006 г. е ранен при нападение в Котор, а през 2011 г. едва оживява след взривена бомба в Белград. Третият опит обаче е фатален. Влиза в затвора "Спуж" в Подгорица през 2014 г., а 2 г. по-късно е убит е от снайперист, докато е на разходка в двора на зандана.
Миодраг Крушчич пък, близък до Шкалярския клан, собственик на известна дискотека в Подгорица, през май 2018 г. бе убит, докато седи в градината на ресторант с журналистка.
Едър мъж с качулка и силиконова маска на лицето се доближава откъм гърба и стреля няколко пъти в Крушчич. Журналистката е ранена от счупени стъкла, но оживява.
Във Виена е друго от знаковите убийства - на Владимир Роганович, член на Кавачкия клан, осъден през 2009 г. за убийство. Той е застрелян през декември 2018 г. пред ресторант в австрийската столица.
Един от най-тежките удари за Шкалярския клан е нанесен на 20 април 2019 г. Убит е Веселин Вукотич, баща на лидерите на клана Йован и Игор Вукотич. 60-годишният мъж е застрелян с 5 куршума пред къщата си в Котор, докато излиза от колата си. Синът му Йован е арестуван в Анталия, където пребивавал с фалшив български паспорт, и екстрадиран в Черна гора, където го издирват за опит за убийство на членове на Кавачкия клан. Йован е имал и фалшив македонски паспорт на името на Георги Андонов. Брат му Игор се укрива, защото се издирва за участие в организирана престъпна група.
Дни след смъртта на Веселин Вукотич е убит 28-годишният Мило Илич от Кавачкия клан. Паркира колата си, влиза в магазин на улица в Подгорица и при връщането си обратно в джипа е ликвидиран с 13 изстрела. Интересно е, че тези две убийства стават дни след като в края на март 2019 г. на румънския морски бряг изплуваха тонове кокаин, а дни по-късно 150 пакета със "спасителни жилетки" стигнаха и до нашето крайбрежие до Шабла, Русалка и Варна.
Тогава се разбра, че ливанецът с бразилски паспорт Джоузеф Нур Еддин Насрала, с прякор Шейха, е босът на канала за трафик на кокаин, въпреки че лежи в бразилски затвор за наркотици. Дрогата е отпътувала от пристанището Белем в Бразилия към Турция. Претоварена е на друг кораб, който прекосява Черно море до територията на Румъния.
На борда му кокаинът е преопакован в нови пакети с различно лого.След това е прехвърлен на две лодки, едната от които се преобърнала и във водите на Черно море се оказали близо 2 тона кокаин. Разследването е установило, че в схемата участие имат босовете на Шкалярския клан Игор Дедович и Давор Трайкович. Последният веднага след случая се е укрил.
Дедович напуска Черна гора още през 2008 г. и се укрива, след като е ранен при престрелка. Има фалшиви паспорти, сред които и хърватски. Издирват го за опит за двойно убийство в Котор на двама от Кавачкия клан през 2016 г. Често пътува до Бразилия, Хърватия, Босна и Херцеговина. Заема лидерското място в Шкалярския клан след ареста на Йован Вукотич. Дедович не успява да се спаси обаче от куршумите.
Убит е през януари 2020 г. заедно с партньора си Стеван Стаматович в Гърция, вероятно заради провалената доставка на 2 тона кокаин, изплували в Черно море. Двамата вечерят в ресторант в Атина заедно с жените и децата си. В препълненото с клиенти заведение влизат четирима маскирани, гърмят около минута по двамата и бягат с автомобил. Стеван Стаматович е водач на криминалната група "Загоричани" от Подгорица, която работи за Шкалярския клан. Имал е задочна присъда за опит за убийство на човек от Кавачкия клан.
Издирван от Интерпол член на Кавачкия клан е заловен в България
през 2018 г. Черногорецът Предраг Кнежевич има за доизлежаване присъда за опит за убийство. Идвал е няколко пъти в България, дори имал нает апартамент под наем в София. Арестуван е при второто си влизане у нас на летището с фалшиви португалски документи за самоличност.
Най-мистериозният от лидерите на двата клана е 38-годишният Радойе Звицер от Кавачите.
Роден е в Котор, но живее в Белград и често сменя мястото си на пребиваване - Прищина, Виена, Истанбул - с фалшиви документи. Не успява обаче да се укрие от враговете си, които го намират в Киев през май миналата година. Нападатели стрелят по него, докато прави сутрешния си крос около жилището, в което живее.Спасява го жена му Тамара, която стреля по тях и те се разбягват. Звицер е ранен, но оцелява. По-късно украинската полиция арестува няколко сърби и черногорци, които вече са и подсъдими за опита за убийство.
Години по-рано килъри стрелят по жена му и детето, докато са в колата, но те се спасяват. Звицер в момента се издирва, като се говори, че е някъде в Южна Америка. Той помага на Велко Беливук да заеме мястото на убития водач на ултрасите на "Партизан" Александър Станкович и да оглави престъпната групировка в Сърбия.
Вторият водач на Кавачкия клан и най-възрастен от двете групировки е 57-годишният Слободан Кашчелан от Котор. През април т.г. черногорската полиция успява да го арестува, заедно с още няколко членове на клана, за организиране на престъпна група, извършила и планирала редица тежки престъпления. Други се издирват.
Вицепремиерът по сигурността Дритан Абазович нарече арестите "най-големият успех от десет години" в борбата с организираната престъпност в Черна гора. Започва обаче да получава заплахи за живота си. В МВР получават информации, че членове на престъпния Кавачки клан готвят убийството му и той вече има засилена охрана.
Черногорският премиер Здравко Кривокапич коментира: "Знам, че е застрашен физически.
И аз получавах такива послания, но не им придавах значение. Съжалявам, че не всички изразихме солидарност с него, защото той тръгна на открита борба с престъпността. Всички трябва да го подкрепим в тази борба", каза Кривокапич.
Полицейските власти в Черна гора, Сърбия, Словения успяват да разбият част от местните клонове на двете групировки, но засега се оказва, че това е временно - до заемане на мястото им от други.
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега
-
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук, щеше да има много статуси, които гласят: „По турско време бяхме по-добре. Имаше сигурност, хлябът струваше само 2 гроша, децата ни се изучиха