Антоанета Костадинова след среброто в Токио: Господ ми донесе този успех!
Първи медал за България при стрелбата след 17-годишно чакане
Българката, която се размина на косъм от златото, бе залята с хвалби и поздравления
Състезателката по спортна стрелба Антоанета Костадинова донесе първа радост за България на олимпийските игри в Токио.
Нашето момиче спечели сребърен медал във въздушния пистолет на 10 метра.
Костадинова бе изключително близо и до златото. Българката преодоля квалификациите с шести резултат, а във финала водеше до последния изстрел.
В самия край обаче тя бе изпреварена
от представителката на Русия Виталина Бацарашкина. Рускинята събра общо 240,3 точки, което е и олимпийски рекорд. Костадинова остана на 0,9 точки след нея.
Tрета се нареди китайката Рансин Дзян, която е двукратна световна шампионка в тази дисциплина.
При третото си участие в олимпийски игри Костадинова успя да се нареди сред призьорките.
Тя беше девета в Лондон през 2012 г. и осма в Рио - 2016.
Другата представителка на страната Мария Гроздева остана едва 43-та в квалификациите. Медалът е първи за България в стрелбата от 2004 г. Тогава в Атина Гроздева спечели злато на 25 метра малокалибрен пистолет и бронз на 10 метра пневматичен пистолет.
"Много съм щастлива. Трудно мога да опиша всичко, което чувствам. В последния час след финала само плача. Изревах си сълзите сигурно за една седмица напред от емоция, от вълнение. Боже, не мога да повярвам, че го взех този медал. Обаче си е мой.
Не ми трепна ръката, по-скоро мозъчните клетки отидоха на друго място. Виждах се на стълбичката може би.
Доволна съм от медала.
След като успях да издържа до този последен изстрел, а това беше целта - да направя тези 24 изстрела.
Явно Господ ми е отредил този медал за днес, така че аз съм повече от доволна. Първо емоцията ми започна оттам, че все пак се класирах за този финал, защото обикновено на пневматиката поне при мен това е пречката. След това самият финал не е проблем.
Тренираме ги много финалите, получават ми се.
Радвам се, че днес беше денят, в който Господ каза: "Окей, има един и за теб". Това е нещо, което съм чакала много дълго. Просто, освен да съм щастлива и да благодаря на всички, които са замесени в този процес и най-вече на него, защото моят треньор е човекът, който не спира да вярва в мен. Това е човекът, който ме накара да продължавам, да стискам зъби до последно", заяви Антоанета след финала.
"Имам още една дисциплина, не съм приключила", добави медалистката. Тя ще участва в квалификациите на 25 метра пневматичен пистолет на 29 юли.
Първа до родната представителка, за да й честити, се добра гъркинята Анна Коракаки, с която Тони е много добра приятелка. Въпреки мерките на домаканите и треньорът на Костадинова - Христо Христов, успя да стигне до своята състезателка и двамата се прегръщаха дълго време преди церемонията по награждаването.
Междувременно съвсем очаквано еуфория завладя родния град на нашенката - Търговище.
Баща й Николай Бонев, който се грижи за нейните оръжия, също не скри гордостта си от успеха.
"Първо, съм горд, че ми е дъщеря, второ, че съм българин! От това няма какво повече да се каже", коментира той.
Запитан дали съпругата му наистина не е гледала финала, Бонев потвърди и заяви, че "финалите не са за всички нерви".
"Аз също много трудно го преживях, особено с последния изстрел, който вече реши златния медал.
Да се надяваме, че ще има още един шанс.
Среброто все пак е нещо, малко са хората, които имат такова от олимпиада. Както се казва, който може повече, да отиде той", допълни развълнуваният родител.
В Търговище лични поздравления към Костадинова изпрати и областният управител Станимир Парашкевов.
"Вашият успех предизвика националната ни гордост", пише той в обръщението си към състезателката.
"Знам, че този резултат е плод на години упорит труд и последователно изкачване до най-високото равнище сред състезателите по спортна стрелба не само в пределите на България. След десетки спечелени титли от национални, европейски и световни турнири вие извоювахте за страната ни и медал от олимпиада.
Това е постижение без аналог в историята на град Търговище
и нашата област", се казва в документа.
Служебният министър Андрей Кузманов също не скри възхищението си от успеха на Антоанета.
Часове преди да отлети за България, той стиска палци на стрелбището и видя на живо как 35-годишната Костадинова завоюва медала.
"Това е подвиг! В тази ситуация, в която се състезават. Самото състезание беше напрегнато, вие го наблюдавахте, тя водеше до последния момент. Малко не й достигна за златото, но за мен този резултат е супер! Ще й се поклоня. Да бъде жива и здрава и все така да върви напред!", заяви министъра.
Председателят на БОК Стефка Костадинова пък побърза да изпрати поздравителен адрес до сребърната медалистка: "Благодаря ти, че ни зарадва като нация с олимпийски медал още в началото на игрите в Токио. Отличието увенчава твоя дългогодишен и успешен път към върха.
Поздравявам те за това, че доказа класа, постоянство и дух, че защити престижа на българската школа в стрелбата. Желая ти от сърце да изживееш още олимпийски положителни емоции в Токио", написа Костадинова.
Тя не успя да замине за олимпиадата заради травма, която получи в навечерието на игрите.
Контузия по време на редовния сутрешен крос й попречи да пътува за Япония.
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега
-
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук, щеше да има много статуси, които гласят: „По турско време бяхме по-добре. Имаше сигурност, хлябът струваше само 2 гроша, децата ни се изучиха