Дори след юни вот на недоверие може да ни спре за еврото? (Обзор)
- ПП-ДБ не подкрепят нищо срещу кабинета сега, Борисов обаче предупреждава – фактът, че се заканват, вече създавал нестабилност
- “Възраждане”, “Величие” и МЕЧ затвърждават фронта си с второ общо искане
- Президентът пък критикува опозицията, че с такива обречени ходове девалвира най-силния инструмент на парламентаризма
Трите националистични и проруски формации в парламента - “Възраждане”, “Величие” и МЕЧ, затвърдиха общия си фронт с внасянето на втори вот на недоверие още преди 100-ия ден на правителството. Предишният бе отхвърлен преди седмица. Сега те пак са събрали 54 подписа, темата е корупциятa.
Ясно е, че целта е отклоняване от европейския път на България, обяви Николай Денков от името на ПП-ДБ и потвърди, че до юни, когато чакаме конвергентния доклад за влизането ни в еврозоната, няма да подкрепят или инициират действия срещу кабинета. Но след това и те ще подготвят искане на недоверие.
Изчакайте да ни приемат и после правете каквото знаете. Нека да излъчим веднъж в България сигнал за стабилност, за прогнозируемост - това ще дисциплинира, след това ще избели цялата държава, призова ги Борисов.
Днешното изказване на Денков поставя под риск доклада. Какво ще се случи, ако мине на Европейски съвет, даде се на 1 януари дата, и правителството пада? Като гледате “Величие”, “Възраждане", МЕЧ и останалите. Дали едно следващо правителство ще води политика за еврозоната? От изказването излиза, че проруски партии заедно с ПП-ДБ ще внесат вот и може да падне правителството - те ще имат над 120 гласа”, предупреди той. И заключи:
Ще подплашат Брюксел. Няма да е добър сигнал и ще ни отложат, ще стане като с Шенген
- ще чакаме пак Главчев да се върне да ни вкара в еврозоната след 10 години.”
По-късно Денков му отговори, че ПП-ДБ са твърдо за еврото и не го заплашват, а са притеснени за върховенството на правото в страната.
Именно еврозоната Борисов многократно е изтъквал като най-важната цел, в името на която ГЕРБ направи този коалиционен кабинет. Самият той неведнъж е казвал, че ще е търпелив към партньорите до 1 януари 2026 г., но после няма да позволява да му се “катерят по гърба”. Със същия мотив - да приемем еврото, пък хората на Доган склониха да останат част от мнозинството въпреки драмите им, че не получават исканите постове в изпълнителната власт.
От “Възраждане”, МЕЧ и “Величие” са дали 8 страници мотиви, в които се обяснява, че Министерският съвет отказва да се бори с корупцията на всички нива. Не се приемали останалите закони по плана за възстановяване, част от които именно антикорупционни. Следователно, заключават вносителите, кабинетът не желае да ги приложи и така държавата може да загуби 653 млн. евро по второто плащане. Припомнят още скандалите около разширението на газохранилището “Чирен”, което Европейската прокуратура разследва, и договора с “Боташ”.
Загуба на време. Безполезен вот. Това е приключена тема, от която нищо няма да се случи, лаконичен бе лидерът на ДПС-НН Делян Пеевски.
Дебатите по вота на недоверие вероятно ще са в сряда, а гласуването - в четвъртък. Борисов вече ги определи като “говорилня”. Подобна бе ситуацията и миналата сряда, когато се гледа първият вот - за “провал във външната политика”. Очаква се и този
да събере едва 54 гласа
- само от вносителите, което е наполовина от нужните за падане на правителството.
При първия вот ПП-ДБ напуснаха пленарната зала и не гласуваха. “ДПС - Ново начало” пък са обещали да подкрепят кабинета, докато спазва мерките, заложени в държавния бюджет.
По-далеч стигна шефът на групата на БСП Драгомир Стойнев, който попита “Възраждане”, МЕЧ и “Величие” ли са алтернативата и настоя, че коалицията им с ГЕРБ и ИТН на този етап няма с какво да бъде заменена.
Аз вече заявих, че не се меся и не коментирам парламентарните решения на партиите в НС. Вотът на недоверие е най-силният инструмент на опозицията в една парламентарна република, но нека всяка опозиция си прави сметката за мотивите, с които излиза. Защото, когато няма стабилни и сериозни мотиви, този най-силен инструмент постепенно девалвира, включи се и президентът Румен Радев.
Дебатите с предизвестен край със сигурност ще се проточат няколко часа - както и миналата седмица, и така на практика ще се изгуби почти цялото пленарно заседание. Така обаче сами си правят спънка вносителите от МЕЧ и “Величие”, които вече близо месец чакат да получат места в постоянните комисии. При МЕЧ трябва да се гласуват нови заради преучредяването на групата им, а хората на Ивелин Михайлов въобще не получиха такива при влизането си като 9-а парламентарна сила след решението на КС.
Вероятно останалите партии още не са постигнали разбирателство как точно да се прегрупират мнозинствата в комисиите с влизането на новите депутати и затова въпросът не попада в дневния ред.
Възможно е идната седмица да бъде и изборът на омбудсман. Шестимата кандидати бяха изслушани в комисия в четвъртък.