Кой командва във Ватикана, докато папа Франциск е в болница?
Папа Франциск може да остане още седмица или две в болницата „Агостино Джемели", ако нещата вървят добре. Неговото здравословно състояние се определя като сложно и все още не е ясно как точно ще се развият двустранната пневмония,от която страда сега. Според някои експерти може да се наложи да се лекува още месец в католическата университетска поликлиника, преди да се върне в резиденцията „Санта Марта" във Ватикана. Там може евентуално да продължи лечението си, ако лекарите сметнат, че се налага.
Въпреки че папата не извършва в момента онази дейност, която прави, когато е в Апостолическия дворец, е ясно, че ватиканската машина не може да спре. От една страна са политическите ангажименти, от друга – административните и пасторални дейности, свързани с милионите католици по света.
Светият престол не предвижда периоди, в които да няма дейност. Затова съществува постоянно действаща верига от командни, предвидени от вътрешните правила.
За управлението и функционирането на Църквата през тези дни отговаря ирландският кардинал Джоузеф Фарел, който през 2019 г. беше назначен от Франциск за Камерлинг на Светата Римска Църква, или шамбелан на Светия престол. Фарел има задачата да се занимава с т.нар. sede vacante, когато папата го няма, и да администрира временните блага и права на Светия престол. Много ватикански документи изясняват каква точно е ролята на камерлинга в случай на смърт на папата. Същите норми се прилагат и когато той е временно или постоянно възпрепятстван да изълнява функциите си.
Политическите въпроси на Църквата са обаче изцяло под контрола на държавния секретар, или на кард.Пиетро Паролин, който е нещо като министър-председател. Единствено той, освен личните асистенти на папата, може да го посещава в болничната му стая в „Джемели", ако се наложи.
Папа Франциск има и малка група от много доверени сътрудници и днес те са тези,които вземат решения вместо него, ако това е необходимо. Сред тях е и полският кардинал Конрад Крайевски,който ръководи Апостолическата служба за милосърдна дейност, и в когото Франциск има изключително доверие.
Навремето всички знаеха, че папа Йоан Павел II например смяташе за най-близък човек личния си секретар Станислав Дживиш. Той вземаше решения вместо папата в последните месеци от живота му, когато той не беше в състояние да стори това.
Папа Франциск все още е с ясен и бистър ум, но не е ясно как ще се разиграе играта в случай, че състоянието му се влоши рязко и изведнъж.