Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

"Политико": 29 пъти, в които Тръмп направи това, което иска Путин

ДОНАЛД ТРЪМП
ДОНАЛД ТРЪМП

Доналд Тръмп нарече украинския президент Володимир Зеленски „диктатор", въпреки че е спечелил честни избори през 2019 г. Президентът на САЩ не каза същото за Владимир Путин, въпреки че основният му опонент почина в затвора няколко седмици преди Путин да спечели манипулирани избори миналата година.

През последните няколко седмици Тръмп и екипът му също така подкопаха НАТО, като подкрепиха крайно десни политици в Европа и се зарекоха да ударят Европейския съюз с търговска война заради „много несправедливото" му отношение към САЩ. Нищо чудно, че все повече европейски служители и дипломати смятат, че американският президент наистина е на страната на Русия, пише "Поалитико", цитирано от "Вести"

Но светът на Тръмп се движи бързо и е трудно да се запомни всичко. Затова ето обобщение на 29-те случая, в които той застана на страната на Путин през първия месец от връщането си на власт.

1. Вдигна телефона

Почти три години след непровокираното и пълномащабно нахлуване на Русия в Украйна през 2022 г. Тръмп реши, че е време да възстанови прекия контакт между президента на САЩ и Путин - лидер, който е подложен на санкции от страна на САЩ и ЕС, както и на заповед за арест от Международния наказателен съд за престъпления срещу човечеството и геноцид. Затова на 12 февруари той вдигна телефона за 90-минутен разговор.

2. Възхвала Путин, сякаш той заслужава пълно уважение

 „Искам да благодаря на президента Путин за отделеното време и усилия по отношение на този разговор", каза Тръмп след това. „И двамата се замислихме за Великата история на нашите народи и за факта, че сме воювали толкова успешно заедно през Втората световна война", каза той. „Договорихме се да работим заедно, в много тясно сътрудничество, включително да посещаваме Нациите си".

3. Казвайки, че „с удоволствие" би видял Русия отново в G7 (което би я направило G8, но кой брои)

„С удоволствие бих ги приел отново. Мисля, че беше грешка да ги изхвърлим", каза той пред репортери в Овалния кабинет ден след разговора с Путин. Същото каза и през първия си мандат. Но това беше преди пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна.

4. Позволяването на Путин да задържи големи количества украинска територия

Министърът на отбраната на Тръмп Пийт Хегсет отхвърли като „нереалистична" целта на Украйна да си върне всички земи, които Русия е завзела от 2014 г. насам. Това избута килимчето изпод Украйна при всякакви бъдещи преговори. Хегсет също така даде на Путин точно това, което искаше, като заяви, че Киев няма да се присъедини и към НАТО.

5.... тогава предупреждаваме, че Русия има много украинска територия: След това самият Тръмп отбеляза, че сега Русия държи „картите" в мирните преговори, „защото е завзела много територии".

6. Отстъпване пред желанието на Путин да няма мисия на НАТО в Украйна

Още от Хегсет, който заяви, че всички войници от страните от НАТО, които служат в Украйна, няма да бъдат обхванати от „член 5" на алианса, който гласи, че нападението срещу един член е нападение срещу всички.

7. Отказ от изпращане на американски войски в Украйна

 Още един подмазвач на Путин от страна на Хегсет.

8. Казва на Европа, която разчита на американска защита от 1945 г. насам, да се грижи сама за себе си

 Русия се притеснява, че американските войски ще водят война, за да им попречат да си върнат старата империя. Война с европейците? Не чак толкова.

9. Провеждане на безусловни преговори с Русия в Саудитска Арабия

 Тръмп даде на Путин щедри отстъпки по отношение на НАТО и украинската територия на Русия още преди началото на преговорите. Той можеше да поиска прекратяване на огъня от страна на Русия като предварително условие за първите разговори между висшите дипломати на двете страни. Той не го направи. Всъщност очевидно изобщо не е имало предварителни условия.

10. Може би е имало един... Екипът на Зеленски не беше допуснат в стаята. Киев и неговите съюзници твърдят, че не трябва да има разговори „за Украйна без Украйна". Както и да е.

11. Отказват да допуснат и Европа

Брюксел продължава да се оплаква, че Европа е изключена от мирния процес. На Америка не ѝ пука и Путин няма нищо против това.

12. Казва, че Зеленски е „започнал" войната

 Е, не е започнал. Русия започна войната, но оттогава се опитва да обвини Зеленски за нея. Сега тя кара Белия дом да твърди същото.

13. Казва, че Зеленски е некомпетентен

 Всеки има право на мнение. Просто се случва така, че това мнение служи на Русия за подкопаване на легитимността на Зеленски у дома.

14. ... Въпреки че всъщност изобщо не критикува много Путин.

15. Казва, че на Путин може да се има доверие и че иска мир

Не се притеснявайте, Путин е твърд по отношение на Украйна, каза Тръмп пред Би Би Си. Може би е забравил всички пъти, когато Русия е казвала, че няма да нахлува.

16. Призоваване за избори в Украйна

 Русия обича изборите в близките държави, защото може да се намесва в процеса, и се надява да получи възможност да установи ново правителство в Киев още отпреди началото на войната. Тръмп казва, че Зеленски трябва да свика гласуване възможно най-скоро. Проблемът е, че се води война, нали разбирате?

17. Обезпечаването на наблюдателите на изборите и на агенциите за киберпространство

 Само хората, които държат на свободната и честна демокрация, обичат изборите да бъдат наблюдавани за намеса, а досадните служители да се ровят в изборния ден. Путин така или иначе няма нужда от тях.

18. Наричане на Зеленски „диктатор" (и то не в добрия смисъл на думата).

19. Поглед към бъдещи „инвестиционни" сделки между САЩ и Русия

Това е равносметката от тези разговори в Рияд. Високопоставен руски служител заяви пред „Политико", че има особен интерес към съвместни енергийни проекти в Арктика.

20. Изхвърляне на неправителствените организации за демокрация

Кремъл отдавна се оплаква, че финансираните от САЩ неправителствени организации са фронтове на разузнаването, които разпалват „цветни революции" в бившите съветски републики, включително въстанието на Майдана в Украйна през 2014 г. Екипът на Тръмп вече е намалил цялото финансиране на продемократични програми като част от усилията си за ликвидиране на USAID.

21. Ограничаване на готварството:

За да бъдем честни, Тръмп също иска това и вероятно е просто съвпадение, че Путин изглежда споделя подобни възгледи по въпроси като правата на транссексуалните.

22. Удряне на Европа за неуспехите ѝ по отношение на миграцията

Тръмп заяви, че Европа трябва да се вземе в ръце, за да спре неконтролируемата миграция. Неговият вицепрезидент Джей Ди Ванс предприе тотална атака срещу континента по отношение на почти всичко останало по време на първата си изява на Мюнхенската конференция по сигурността миналия уикенд. Вероятно това е било музика за ушите на Путин.

23. Ванс подкрепи победата на Калин Джорджеску в Румъния

 Точно така, вицепрезидентът на САЩ застана на страната на кандидата, който спечели първия тур на президентските избори в Румъния миналата година след предполагаема руска хибридна атака и крайно съмнителна операция за влияние в социалните медии. Румънският конституционен съд беше толкова обезпокоен, че анулира изборите.

24. Атакуване на Германия за нейната защитна стена срещу крайната десница

 Ванс не пести думи. „Ако бягате в страх от собствените си избиратели, Америка не може да направи нищо за вас", каза той.

25. Подкрепа за AfD на изборите в Германия

 Най-добрият приятел на Тръмп - милиардерът Елон Мъск - открито подкрепи крайнодясната партия „Алтернатива за Германия" (AfD) и нейната кандидатка Алис Вайдел за канцлер на изборите в неделя. Според социологическите проучвания AfD е на път да постигне най-добрия си резултат в историята. Много поддръжници на AfD симпатизират на Москва. Разузнавателните служби предупредиха за руска кампания за нарушаване на вота.

26. Мъск подкрепя Реформаторския блок във Великобритания

 Лидерът на Реформаторския блок в Обединеното кралство Найджъл Фараж в миналото е правил благоприятни коментари за Путин (нещо, което центристките му опоненти използваха, за да го атакуват).

27. Възразява срещу израза „руска агресия" в проекта на изявление на Г-7 относно Украйна.

28. Спечелване на президентските избори

 Добре, така че този въпрос наистина беше първо в интерес на Тръмп. Но Кремъл със сигурност е доволен, че Тръмп победи Харис в битката за Белия дом.

29. Победа завинаги

Тръмп намекна, че не би имал нищо против, ако конституцията на страната му бъде променена така, че да му позволи да остане на поста за трети мандат. Путин вече направи това в Русия.

Видео

Коментари