Новите ракети ще обърнат ли войната в Украйна?
30% от оръжията на Киев вече са собствено производство
Украйна се готви да удари Москва със собствените си ракети "Трембита". Тази изненадваща новина публикува британският The Telegraph в самото начало на новата 2025 г.
В материала се казва, че в допълнение към очакванията за намаляване на подкрепата на САЩ за Украйна и на фона на предстоящата инаугурация на Тръмп страната работи върху
усъвършенстването
на собствени оръжия,
по-специално на новата крилата ракета "Трембита", за да си осигури военна независимост от външни фактори.
Според изданието базовата версия на ракетата, която се разработва от 2023 г. от компанията PARS, струва около $10 хил., дълга е около 2 м и тежи около 90 кг. Изстрелва се от рампа и е в състояние да носи 18 кг експлозиви на разстояние до 144 км. Освен това тя има пулсиращ реактивен двигател, наподобяващ много използвания в германската "Фау-1" (V-1) по време на Втората световна война.
Сега компанията производител
планира да създаде
подобрена версия,
способна да лети до 650 км. Въпреки че в този случай новата модификация ще надхвърли границата от 10 хиляди долара, все пак тя може да се превърне в най-евтината ракета за удари на далечни разстояния в света. За нарасналото самочувствие на Украйна в областта на оръжейното производство свидетелства и президентът Зеленски в новогодишното си обръщение, който съобщи, че само за последната година са произведени над 1 млн. безпилотни летателни апарата (БЛА).
"30% от всичко, което нашите момчета имаха на бойното поле тази година, беше направено в Украйна. Украйна принуди врага да научи украински думи като "Паляница", "Пекло", "Рута", "Нептун" и "Сапсан" и го застави да трепери. Всички те са наши ракети. Украински. "Гор", "Вампир", "Колибри", "КАМИК", "Лютый", Heavy Shot, Fire Point. Всички те са наши дронове - украински. И всички те са нашите аргументи за справедлив мир", подчерта той.
В потвърждение, че Киев
може вече да достигне
и по-далечни цели,
дойде новината от 4 януари за украински дронове, поразили газов терминал в Уст-Луга – най-голямото руско търговско пристанище, което се намира край Санкт Петербург и е на разстояние от цели 900 километра.
Що се отнася до далекобойните ракети, "Трембита" изобщо не е единствената в тази област. Още през декември
Украйна демонстрира
новата си ракета дрон
"Пекло" ("Ад" – укр.), която вече е изпробвана на фронта и предстои да се увеличи производството й. Тя може да лети със 700 км/ч и стига на повече от 700 км. По този повод министърът на стратегическата промишленост Герман Сметанин също написа в "Телеграм", че първите десетина образци от това оръжие вече са предадени на армията.
А с посочения обсег тя също може да се използва срещу цели дълбоко във вътрешността на Русия, включително столицата Москва и дори по-далеч от нея, тъй като Кремъл се намира на около 450 км от украинската граница.
Преди няколко месеца бе съобщено от министъра на отбраната Рустем Умеров, че в серийно производство влиза и ракетата дрон "Паляница", а по-късно тя беше официално представена в Деня на въоръжените сили на Украйна – 6 декември. Кръстена на традиционна украинска препечена погача, тя също има обсег от няколкостотин километра и е
с бойна глава
от над 100 килограма
Основното й предназначение е да поразява обекти, от които Русия обстрелва Украйна. По-конкретно става въпрос за около 20 руски летища. Най-отдалечените от тях са "Саваслейка" в Нижгородска област и основната база на руската стратегическа авиация "Енгелс", намиращи се съответно на 700 и на 600 км от държавната граница. Нейна отличителна черта е високата прецизност и според някои руски новинарски източници именно тя, в комбинация с далекобойните балистични ракети ATACMS, доставяни на Украйна от САЩ, на 11 декември порази авиационния завод в Таганрог, където се произвежда най-скъпият руски самолет "Бериев" А-50.
Други постижения на украинската ракетна програма през последните години са ракетите "Стугна" и "Корсар", произвеждани серийно, както и крилатата ракета R-360 "Нептун". Тя е приета на въоръжение в украинската армия през 2020 г. - заедно с бреговата ракетна система RK-360MC, предназначена за откриване и поразяване на вражески кораби от различни класове. Ракетата има бойна глава с тегло 150 килограма и обсег на действие до 300 километра. "Нептун" беше използвана за първи път в бойни условия в началото на април 2022 г. срещу руската фрегата "Адмирал Есен". С две противокорабни ракети "Нептун" също през април 2022 г.
беше потопен
руският крайцер "Москва"
на стойност около 750 млн. долара.
През 2023 г. стана известно, че Украйна е успяла да модифицира ракетата "Нептун" за поразяване не само на кораби, но и на наземни цели. Модифицираната ракета е оборудвана със система за насочване, има обсег на действие от около 400 км и бойна глава от 350 кг - с 200 кг повече от противокорабната версия. Оттогава украинските военни многократно са използвали ракети "Нептун" – за удари по руски зенитно-ракетни комплекси, летища и петролни терминали. Към всички изброени нововъведения трябва да добавим и съществуващия арсенал, тъй като за нуждите на своята армия през 2006 г. Украйна разработи балистичната ракета "Сапсан" с обсег 500 км, както и експортна версия "Гръм-2" с обсег 280 км. Също така няколко години преди руската инвазия Украйна представи прототип на крилатата ракета "Коршун-2", базирана на съветската Х-55.
Украйна има и проекти за зенитно-ракетни системи. През 2023 г. беше съобщено, че два проекта са преминали успешно първите летателни изпитания. Според Александър Камишин, досегашен министър на стратегическите отрасли в промишлеността, единствено липсата на финансиране възпрепятства Украйна да ускори производството на този тип ракети.
В момента, както става ясно от първото заседание на правителството на Украйна за новата година, плановете на Киев са още по-амбициозни.
"В рамките на проекта "Оръжия на победата" ще стартираме дългосрочни договори с производители за три до пет години. Ще обърнем специално внимание на компонента с голям обсег и ракетната програма. Задачата от президента на Украйна е за производство на най-малко
30 000 безпилотни
летателни апарата
с голям обсег. Украинските предприятия също планират да произведат около 3000 крилати ракети и безпилотни ракети", заяви в петък премиерът Денис Шмигал, цитиран от "Укринформ".
Всичко това говори, че принудена да се отбранява срещу световна свръхсила, Украйна значително е напреднала в производството на оръжия през последните години.
За да увеличи
производствения капацитет
и да подобри технологиите, Украйна активно привлича и чуждестранни инвестиции и сътрудничество. В отбранителния сектор вече работят около 500 компании, много от които са с чуждо участие. Германският оръжеен гигант Rheinmetall, например, е открил завод в Украйна с планове за производство на бойни машини на пехотата Lynx.
Предвижда се част от продукцията им да отива и за износ, приходите от който допълнително ще ускорят превъоръжаването. Според класацията на Global Firepower за 2024 г., Украйна заема пето място по сила на въоръжените си сили в Европа, изпреварвайки страни като Германия, Испания и Полша.
В световен мащаб по същите показатели тя се е изкачила на 18-о място по сила на армията след като преди година се оценяваше на 22-ро от 145 включени страни в същата класация.
На този фон мнозина анализатори вече се питат дали след войната Украйна няма да намери място сред свръхсилите – роля, от която тя преди време доброволно се отказа, предавайки ядрените си ракети в замяна на гаранции за мир, които така и не бяха изпълнени. Още повече че историята познава и други случаи, когато отделни страни са се променяли драматично във военно отношение след агресия.
Достатъчно е да споменем държави като Виетнам или Израел, които излизат многократно
по-силни точно след
опустошителни конфликти
Разбира се, за да се превърне в глобална военна сила, Украйна ще трябва да премине през продължителен процес на модернизация и укрепване на икономиката. Това ще изисква време, значителни ресурси и устойчиво политическо и социално развитие.
Но сега страната има една-единствена и безкрайно по-важна цел – да оцелее и да постигне справедлив мир.
Най-четени
-
Смърт във Венеция
Преди 5 века гондолиерите в града на каналите са били 10 хил. души, днес са 400 Традицията се предава векове наред от баща на син, но сега всеки европейски гражданин може да се пробва срещу курс от
-
Галерия Баварски пророк: Жълт прах, разхвърлян от самолети, ще спре руските танкове
Гадателят Ирлмайер предсказал още смартфоните и климатичните промени Баварският пророк Алоис Ирлмайер (1894-1959) живял през 20-и век, но се твърди, че много от неговите пророчества се отнасят за
-
Как Георги Илиев погреба Фатик до баща му в бял ковчег
Шефът на "ВАИ холдинг" Георги Илиев, борците Боян Радев и Димитър Джамов и още около 150 близки, приятели и бизнеспартньори погребаха убития Филип Найденов– Фатик на 21 август 2003 г
-
Ти си момчето на мама
ТИ СИ МОМЧЕТО НА МАМА 1. Живееш с ваште (Ми само на 43 години си, кво. На тая възраст организмът още не е укрепнал за самостоятелен живот). 2. Търсиш себе си (Все още не си сигурен какъв искаш да
-
Галерия Кой стои зад старостилната църква? (инфографика)
Милиони са били нужни за построяването на храмовете им. Даренията влизали по сметка на един от свещениците им Проф. Иван Желев: Гръцките такива обичат да имат свои проксита. Доц