Неофициално: продават се 200 – 300 хил. гласа. Официално: нито един в затвора
Рекордните 127 разрешения за следене и подслушване на купувачи са издадени през 2023 г., разследванията са 353. Но присъдите са само 75 – оправдателни, условни или глоби
Десетки хиляди сигнали и проверки за купуване и продаване на гласове. Над хиляда разследвания. Стотици съдебни дела и само 191 влезли в сила присъди - повечето подсъдими са оправдани или пък са наказана условно, както и с административни глоби.
Това е равносметката за борбата с престъпленията против политическите права на гражданите, както според Наказателния кодекс се нарича търговията с вот.
Справките, които “24 часа” получи от прокуратура, съдилища и Министерството на правосъдието, са от 2021 г. насам. През този период са проведени 6 вота за Народно събрание, едни президентски и едни избори за местна власт. Точно на тях се търгуват най-много гласове за разлика от вота за Европейски парламент и президент, коментират експертите.
Според различни проучвания по избори у нас в последните години се купуват между 200 и 300 хиляди гласа, но данните са условни.
Към 9 октомври няма лишени от свобода за купуване и продаване на гласове, казват от Министерството на правосъдието. Всъщност има един, но той е купувал гласове в затвора, където лежи за друго престъпление. (Виж по-долу)
От 2018-а до края на септември 2024 г.
през затвора за по няколко месеца са минали 17 души, осъдени за търговия с вот. Но те вече са били осъждани условно
за същото престъпление и са лишени за кратко от свобода само защото отново са арестувани за купуване на гласове в изпитателния срок.
Иначе и децата вече знаят, че в рекламните си материали партиите и коалициите декларират: “Купуването и продаването на гласове е престъпление”. И докато, макар и малцина, осъдени сред физическите купувачи и посредници има, то няма нито един наказан за това, че е взел пари, за да пусне определена бюлетина в урната.
Според справката от Върховната прокуратура за присъдите от 2021-а насам влезлите в сила са общо 191. Но с уточнението, че някои от тях са за престъпления, извършени преди този период.
2021 г. бе рекордната по брой проведени избори - три пъти гласувахме за парламент, общо влезлите в сила присъди тогава са 42.
Най-много са в област Враца
- 10. През 2022 г. избирахме депутати само веднъж. Присъди тогава са чули 55 души.
През същата година прилагането на специални разузнавателни средства за търговия с вот е рекордно - 127 броя, сочи пък докладът на Бюрото за контрол на СРС-тата. Няма информация колко от тях са свършили работа на разследването. За сравнение - досъдебните производства през същата 2023 г. са общо 353 - 140 за парламентарните избори през април и 213 за местните през октомври.
За първите 6 месеца на 2024 г. окончателно осъдените са 19, най-много в Северозападна и Югозападна България
Какви обаче са наказанията за купувачите на гласове през този период? Това попитахме Софийския районен и Софийския градски съд.
Първият гледа делата срещу “обикновените” хора като лихвари, тартори в махалите или посредници между политиците и хората, които са били засечени да участват в търговията с вот. Вторият съди кандидати за депутати, общински съветници и други, които имат длъжностно качество, но са обвинени за това престъпление.
Само 16 дела са разглеждани в Софийския районен съд. Равносметката на наказаните от началото на политическата криза и цикъла от 6 поредни парламентарни, местни, европейски и президентски избори (от 2021 г. досега) е следната:
2-ма глобени;
3-ма оправдани;
1 осъден условно;
1 наказан с пробация;
4 дела са прекратени;
5 са сключили споразумения;
2 дела са висящи.
В Софийския градски съд положението е подобно:
5-има оправдани;
2-ма осъдени условно;
3-ма сключили споразумения (за условни присъди);
2 дела са върнати на прокуратурата.
На местните
избори се купуват
близо два пъти
повече гласове, сочат наблюденията и на разследващите, и на анализаторите, а и официалната статистика.
През 2023 г. например имаше парламентарни избори в началото на април и местни в края на октомври. За първите са получени 648 сигнала за търговия с вот, а за вторите - 1490, или над два пъти повече, показва докладът на МВР за миналата година. Това обаче са сигнали от граждани.
Полицията може да работи и по
т.нар. вътрешни сигнали - когато служителите сами търсят и намират данни за незаконна търговия с вот
В резултат на подадените сигнали 151 са досъдебните производства за парламентарните избори, 200 - за местните.
Арестуваните при избори за кметове и общински съветници също са повече, отколкото задържаните за престъпления срещу изборните права на гражданите при вота за Народно събрание. Осъдените обаче са единици.
Пътят от сигнала до наказанието е дълъг и тромав,
обясняват пред “24 часа” разследващи, които са работили по тези престъпления. Двете страни в престъплението - купувачът и продавачът, нямат интерес да предадат другия, а напротив - и двамата имат изгода от “сделката”.
Често се стига до смяна на свидетелски показания, които са основното доказателство в процеса. Обикновено хората, които продават гласа си, са в зависимост от купувача или се страхуват от него. Затова и не го издават.
Единственият зад решетките е пазарувал там, плащал с по 2 кутии цигари на съкилийник
38-годишен затворник от Варна е единственият, който лежи зад решетките за купуване на гласове. Но не защото е осъден за търговия с вот, а защото пазарувал вота на съкилийниците си в затвора, където попаднал за друго престъпление.
В края на септември т.г. е осъден на 4 месеца лишаване от свобода, но той така или иначе е в килията.
Лишените от свобода с влезли в сила присъди имат право да гласуват. Избирателната активност в затворите е над 90%, а пускането на бюлетини в урните разнообразява сивото ежедневие на хората вътре.
Осъденият пандизчия купувал гласове за местните избори през октомври. Дори бил част от по-голяма организация, която търгува с вот в затвора. Започнал бизнеса 10 дни преди изборите на 29 октомври м.г. 14 от братята му по съдба поддали. Парите в затвора са малко, но цигарите са най-голямата ценност и той плащал с тях. По две кутии на човек или една кутия и заредена със 100 импулса фонокарта за разговори от стационарния телефон се оказала цената на гласа в затвора. Там обаче рядко могат да се опазят тайни, особено за дейност в такива мащаби. Администрацията бързо разкрила схемата.
Това не е първият случай на купуване на гласове в затвора. Преди няколко години имаше аналогичен, а обвиняем беше дори депутат, който според прокуратурата чрез няколко посредници стигнал до купени избиратели зад решетките. Народният представител беше оправдан, но осъдиха условно един от посредниците. (24 часа)
Йотова с идея: Хванат ли партия да купува избори - да не участва в следващи вотове
Ако се докаже коя партия дава средства или подбужда към купуване на гласове, тя да бъде лишена от участие на следващите избори. Това предложи вицепрезидентът Илияна Йотова в понеделник.
"Всеки ден сме свидетели на многобройни полицейски акции, многобройни задържани хора за купуване на гласове и това означава едно - имаме епидемия", каза вицепрезидентът. И допълни, че това вече не е градски фолклор, не са слухове, това е начин, по който България прави избори.
"Затова поставих въпроса само до дилърите ли ще се стигне", напомни Йотова за своята и за позицията на президента Румен Радев по време на срещата с институциите миналата седмица на "Дондуков" 2 за мерките срещу купения вот. "Получихме отговор от МВР, че трябва да се съберат достатъчно добри доказателства, което лично мен не ме задоволява, предполагам, че и българските граждани.
Трябва да се стигне до поръчителите и до този, който реално дава парите, за да се купуват български гласове", продължи Йотова. Можело да се направят и законодателни промени.
Чисто съдебно минало и призната вина са бонусите в процеса
От 1 до 6 г. затвор и глоба от 10 до 20 хил. лв. Това е наказанието за купуването на гласове според Наказателния кодекс. За продаването, което на практика не се наказва, е по-малко - до 3 г. Няма минимум, но няма и обвиняеми и осъдени по този член от Наказателния кодекс, който е променян за последно през 2014 г. в тази си част.
Дори да се наказват по-тежко, купувачите на гласове се възползват от чисто съдебно минало, признаване на вината и други бонуси в процеса.
Такъв е случаят със служител в община Роман. На 4 април т.г. той е осъден за купуване на гласове - давал между 50 и 100 лв. на хора от града, за да гласуват за определена партия на изборите през ноември 2021 г. Наказанието му е 11 месеца условно. Споразумението с прокуратурата е одобрено от съда. То е повече от изгодно за купувача - няма да му налагат глобата, която предвижда законът.
За разлика от него общинска съветничка в Медковец (до Лом) например не признала вината си. Тя купувала гласове на изборите през април 2021 г. Със съпруга си имали магазин, в който давали храна за по 25 лв. на съселяните си срещу глас за партия на парламентарния вот. След изборите проверявали дали са гласували правилно и им давали още толкова. Тя е осъдена условно окончателно през 2023 г. и е глобена с долната граница - 10 хил. лв. След това е освободена като общински съветник заради влязлата в сила присъда. И по това дело свидетели се отричат от показанията си по време на разследването, но не са достатъчно, за да спасят от наказание дамата.
Най-четени
-
Галерия Дебют и авиокатастрофа - фаталният рожден ден на Мария Нейкова, която първа изпя "Синева"
Певицата на финалната песен от филма за Гунди скача през 1971 г. от горящата счупена опашка на самолета, в който загива Паша Христова Ванга ѝ казва: Знам те, ти си от джазовите
-
Галерия А трябва ли да знаеш за Белчо и Сивушка?
На млада участничка в “Стани богат” ѝ звучи като да са зайци. В мрежата едни се забавляват, а други отбелязват: На себе си се смеем Отговорът на млада участничка в тв предаването “Стани богат”
-
Защитен свидетел насочил германските власти към Ружа в Южна Африка
Задействали се преди 1 г. и 6 месеца след разстрела на издирвания с червена бюлетина Красимир Каменов-Къро Показанията на защитен свидетел изпратили германските власти по следите на Ружа Игнатова в
-
Галерия Дарина Радева без етикета “дъщеря на президента” влезе ударно в Народния с втора добра роля - на бивша манекенка
Дъщерята на президента Румен Радев влезе ударно в Народния с втора роля, играе бивша манекенка Драматургът Юрий Дачев: Вече е титуляр в моето представление, изключителна е
-
Софийската "Витошка" е 41-ва в световна класация за най-скъпите търговски улици за 2024 г.
Софийският булевард "Витоша" заема 41-во място в глобалната класация на най-скъпите улици за 2024 г. Традиционно всяка година консултантската компания Cushman & Wakefield публикува доклада