76 млн. за заплати на депутатите в провалените 6 парламента досега
Над 1 милион са командировките им в чужбина, дори в мандати без кабинет
Над 76,3 милиона лева са дадени за заплати на депутатите от провалените 6 парламента в последните 4 години. Сумата е бруто и от нея се правят удръжки за пенсионни осигуровки и здраве.
Това става ясно от справка от Народното събрание, изготвена за “24 часа” по Закона за достъп до обществена информация. Тя включва данни за шестте парламента от 45-ия през пролетта на 2021 г. до 50-ия тази година.
А за трите седмици работа и 8 заседания през ноември депутатите от 51-ия парламент са получили 1,38 млн. лв., по данни на bTV.
В момента основната депутатска заплата е 7080 лева
бруто. Освен основното си възнаграждение, което се равнява на 3 средни работни заплати в обществения сектор и се преизчислява на тримесечие по данни на НСИ, депутатите получават добавки за стаж, възраст, научни титли, както и за шефски постове в парламента и за участие в комисии. Така заплатата на народен представител в момента средно достига около 9000.
Едва 9 заседания и рекордно кратките 27 дни продължи “животът” на 45-ото НС през април и май 2021 г. Въпреки че то не успя да излъчи правителство, нито да приеме дори един закон, депутатите в него са получили 1,5 млн. за заплати. Същата бе ситуацията и в следващия парламент, оцелял два пъти по-дълго.
Едва 47-ото НС успя да събере мнозинство за правителство - четворна коалиция от ПП, ДБ, БСП, ИТН застана зад кабинета “Петков”, който обаче оцеля едва 7 месеца и 20 дни. Малко повече работи парламентът, а депутатите са получили над 16 милиона за заплати. (Виж всички цифри в инфографиката.)
Следващото по-продуктивно Народно събрание беше 49-ото, което излъчи кабинета на сглобката с премиер Николай Денков. И то обаче се разпусна предсрочно след провала на ротацията между ГЕРБ и ПП-ДБ. Въпреки това работи най-дълго за целия период - близо година и два месеца, а депутатите са взели бруто за заплати 35 милиона.
Разходите за сметка на данъкоплатеца за тези провалени 6 парламента обаче не спират дотук.
Въпреки че не произведоха нищо съществено като законодателство, депутатите са похарчили над 1 милион за командировки в чужбина.
Изключение прави 45-ото НС, което за изключително краткия си живот не успя да излъчи парламентарни делегации към евроинституциите и групи за приятелство с другите страни.
И ако масово пътуванията през тези години, освен традиционните Брюксел и Страсбург, са основно из Европа, не липсват и по-екзотични дестинации.
В 47-ото НС например Атанас Михнев и Виктор Насър от ПП са успели да стигнат до Делхи и Мумбай по покана на свой колега от индийския парламент. Росица Кирова от ГЕРБ е била в Индонезия за участие в 144-ата сесия на Интерпарламентарния съюз.
64 депутати от 48-ото НС, което “живя” малко повече от 3 месеца, са успели да попътуват в чужбина, включително да стигнат до САЩ. Искрен Митев от ПП е бил там като наблюдател на междинните избори през ноември 2022 г. Джейхан Ибрямов от ДПС и Атанас Славов от ДБ са били във Вашингтон за участие в Парламентарен трансатлантически форум. А Хамид Хамид от ДПС и Атанас Зафиров от БСП са участвали в Националната молитвена закуска и във форум “Как да противостоим на руската агресия в Украйна и вредното влияние на Китай в Европа”. В 49-ото НС депутатите имаха повече време да попътуват, затова
сред дестинациите има и по-екзотични като Нигерия,
Дубай, Индия, Виетнам, Мароко. През този мандат, продължил малко повече от година, например Даниел Лорер от ПП е бил три пъти в САЩ от общо 5 задгранични командировки. Като зам.-ръководител на делегацията на българския парламент в ПА на НАТО той е посетил в различни периоди от време Вашингтон, Ню Йорк, Филаделфия и Огъста.
34 депутати са успели да попътуват в 50-ото НС. В настоящия парламент още няма избрани делегации и групи за приятелство.
Най-четени
-
Галерия Как иноватори в “Балкантурист” измислиха леденото хоро на Йордановден
Тестват атракцията за първи път през 1973 г., за да забавляват екскурзианти от Чехословакия Данни за калоферския обичай има чак през 2003 г. ЮНЕСКО отхвърля ритуала като традиция
-
За тегавата 2024-а и новогодишната програма
Толкова тегава ми беше тая 2024-та, че даже новогодишната програма ми изглежда забавна. От
-
Не ми се живее особено стар и грозен...
лежа с островърхи черни обувки до ръката ми ме гледа с кафяви очи бутилка джим бийм печката грее имам и храна - кашкавал не ми се живее особено стар и грозен - не е честно но навън притичва
-
Русия се готви за смяна на властта
"В Русия се води планомерна подготовка за "предаване на властта", подобна на тази, която бе реализирана през 2008 г. Като причина се посочва влошеното здравословно състояние на Путин"
-
Галерия Още през 70-те сър Логан - конспиратор и дипломат вижда провала на марксизма у нас
Британският дипломат идва в София с драматичен стаж – трябвало да унищожи тайните договорки между Великобритания, Франция и Израел, довели до Суецката криза Сър Доналд Артър Логан пристига като