Днес никой не се кани да гласува само Мария Габриел за премиер - парламентът няма срок за правителство
- Младата Лена май недочела младата Рая
- Според конституцията парламентът няма срок, в който да се произнесе по темата с правителството
- (Не)коалицията отново избра да хвърли само жени в тв боя
Българите вече не разбират какво се случва в държавата - ще има ли правителство, кога трябва да бъде гласувано то, ако партиите в т.нар. сглобка все пак започнат да се чуват, вместо само да се ругаят, ако пък отиваме на избори - кога президентът трябва да завърти рулетката към втората по сила партия в парламента?
Никой и не помага за изясняването на ситуацията - малкото политици, които от часове говорят, оплитат журналистите със свои тълкувания, а оттам медиите дават разнопосочни сигнали към зрители и читатели, които все още се вълнуват от цирка в (не)коалицията.
ГЕРБ и “Продължаваме промяната” изпратиха в четвъртък в боя по телевизиите отново само жени. Рано сутринта в bTV се появи младата надежда на Бойко Борисов - Рая Назарян, а следобед в същата медия отиде и Лена Бориславова, ключовият играч на ПП.
Парламентът изненадващо в петък ще гласува Мария Габриел за премиер - само нея, но не и Министерския ѝ съвет, предупреди в ефира Бориславова.
Готвят още един изненадващ ход. Вместо да има преговори, ще внесат в парламента решение за избор на Габриел за министър-председател. Но без структура и състав на правителството, предупреди по bTV Бориславова, която е в ръководството на ПП.
Всъщност объркването на младата юристка е много вероятно да идва от фриволен прочит на изказване на другата млада юристка, но от ГЕРБ - зам.-шефката на групата и член на преговорния екип на партията Назарян. Тя рано сутринта пак по bTV каза, че времето за преговори намалява, защото Габриел няма предложение за структура и състав на правителството.
Това не са преговори, а рекет, обясни ситуацията Назарян, цитирана от “Дневник”. И от нейното обяснение, че Мария Габриел трябва да уведоми Народното събрание за липсата на структура и състав на правителството, Бориславова вероятно прави извода, че депутатите могат да гласуват само премиера Габриел, но не и министрите.
При избора на кабинет парламентът гласува три решения: 1. Избира министър-председател 2. Структура на Министерски съвет 3. Поименния му състав (министрите).
“24 часа” се допита до няколко конституционалисти възможно ли е в петък парламентът да гласува само премиера Габриел, както преди години имаше подобен казус със Сергей Станишев - бе бе избран за министър-председател, но не и министрите му по-късно. Наложи се това да стане чак с третия мандат - на ДПС, когато се роди тройната коалиция. В по-ново време пък изобщо не се стигна до гласуване на кандидат-премиера на ИТН, защото партията на Слави Трифонов нямаше намерение да съставя правителство.
Депутатите нямат срок, в който да гласуват правителството, обясняват юрист. Указът на Румен Радев бе пратен веднага след срещата му с кандидат-премиера Мария Габриел в понеделник и в тази ситуация това вече са взаимоотношения между държавния глава и парламента. Обичайно когато срок не е разписан в конституцията и законите, следва позоваване на аналогия и тълкуване. Затова юристите говорят за “разумен срок”, в който НС трябва да се произнесе дали ще има правителство - това може да са 7 дни, но не и 3 месеца.
Преди това обаче Габриел трябва да се яви в своята парламентарна група - ГЕРБ, да обясни ситуацията, парламентът да я обсъди и след това лидерът Бойко Борисов и партията да решат дали внасят за гласуване премиера си, а той съответно предлага структура и състав, или се отказват от мандата за съставяне на правителство, за да завърти Радев рулетката и тя да спре при “Промяната”.
Най-четени
-
Вълкът, глиганът и лисицата
Поп-културна басня, без връзка с Народния театър Значи, разхождал се веднъж вълкът из есенната гора и насреща му лисицата. А тя една красавица, с лъскаво кожухче, подготвено за зимата
-
Галерия Художникът бедняк
Бил съм на около десет години, когато за пръв път видях автопортрета му. Стоях пред него около час като вцепенен. Никога няма да забравя високото чело на художника, тъжните му очи, къдравите коси
-
Диктатура на тъпоглавите
У нас тлее разлом, потиснат и нерешен, неизговорен и изопачен За превратностите на съдбата се замислих. Дивашката реакция на театрална пиеса, от една страна, е обида за изкуството
-
Бай Ганьо срещу Малкович
Нападнаха Народния театър. Също и Еврото. Шенген. Около Театъра има Хути. Трудно е да се живее заедно с такива хора. Но няма как. Нарича се народ. Убиват или прогонват по-издигнатите измежду своите
-
Галерия Любовите на Николай Волев
Режисьорът отказва да замине за Куба заради младежката си любов, после бяга в Англия заради първата си съпруга Мери 4 г. се побърква от вина заради тайна авантюра с актриса