Българи щурмуват Гърция за евтино агнешко и козунаци (Снимки)
- Съседите спряха да пазаруват у нас, било доста по-скъпо
- У нас цените са европейски, а заплатите ни - африкански, негодуват сънародници
Каква стана тя! Едно време гърците идваха у нас да пазаруват евтино, сега си сменихме ролите.
Така сънародници коментират ситуацията с цените преди Великден, тръгнали на покупки в Гръцко. В южната ни съседка агнешкото е значително по-евтино, отколкото в България. Килограм прясно, розово свежо месо се предлага за 9,78 евро.
"Излиза под 20 лева килограмът. А у нас стига до 30 лева", казаха жители на Любимец, застанали пред витрината за месо на една от веригите в граничното градче Орестиада. Без да му мислят, си взеха по половин агне.
И други сънародници правят великденско пазаруване в Гърция, тъй като им излиза значително по-изгодно. Очаква се тази седмица потокът да е още по-голям. Майка и дъщеря - Маргарита и Невена Димитрови от пловдивско село, също си купиха 4 кг агнешко.
"Съотнесени към стандарта на живот и заплатите на гърците, тези цени за тях са направо смешни. Все едно у нас агнешкото да е по 10 лева. Но не е така. В България цените са европейски, а заплатите ни - африкански", мърмореше Маргарита, докато пълни количката с продукти в южната ни съседка. Ярешкото там е 9,98 евро за килограм.
Наши сънародници от Пловдив, Хасково, Свиленград, Любимец и Кърджали са решили да заредят великденската трапеза от южната ни съседка.
"Много по-евтино излиза, за качеството да не говорим", казват те.
"Гръцкото правителство направи "великденска кошница", като сложи предел на цените за тези продукти, които хората ползват за големия християнски празник. Това са агнешко, козунаци, яйца и куп още продукти. Така и тези с по-скромни възможности ще имат възможност да си купят, за да усетят празника", коментира пред "24 часа" Мария Михайлова, която от 30 години живее в Комотини. Разказва, че от доста време държавата е сложила таван на определени стоки от първа необходимост, чиито цени не могат да се пипат. Сред тях освен хранителни продукти фигурират и перилни и почистващи препарати.
"Просто мислят за хората", допълни Михайлова. Никой от търговците не смеел да вдига цените, тъй като санкциите са големи. В същото време инспектори непрекъснато проверявали да няма спекула. И дори проверявали складовете на едро, за да не се създава изкуствен дефицит. Примерно някой да си позволи да скрие стоките от потребителската кошница и да ги прибере в склада. "Никой не смее да си позволи такова нещо", категорична е сънародничката ни с гръцко гражданство.
По думите й гърците, които преди редовно отскачали до Кърджали, за да пазаруват евтино, вече спрели да го правят. "Започнаха да се връщат с празни коли и с думите: "Ами то в България е по-скъпо, отколкото при нас! Не си струва."
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега
-
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук, щеше да има много статуси, които гласят: „По турско време бяхме по-добре. Имаше сигурност, хлябът струваше само 2 гроша, децата ни се изучиха