Един спомен... Не мога да си позволя да наричам Симеон II - Симеон Борисов
Чета днес в печата: "На този ден през 1937 г. рождението на престолонаследника е отбелязано със 101 топовни гърмежи, предавани по радиото"
Та един спомен....
През 1992 година на прием в Барселона си бъбрим нещо с Царя и в един момент му казвам: "Ваше Величество, много зор видях в деня на Вашето раждане".
Той широко разтвори очи. Нямаше как човек като мен, значително по-млад от него, да е съвременник на онова събитие. Правило ми е впечатление и при други разговори по-късно, че когато Симеон II не е подготвен за някой въпрос или тема много личи от изражението на очите му. Зениците му го издават. За разлика от широко разпространения мит за хазартната му страст не смятам, че Царя има комарджийски характер или увлечения.
Обяснявам му, че като драматизирах за радио "Свободна Европа" книгата на Стефан Груев "Корона от тръни" ми отне дълго създаването на звуковата картина за оповестяването на новината за раждането на престолонаследника. Как да смеся топовните гърмежи с музика и гласове на народна радост.
Царят се разсмя...та така.
Каквото и да е отношението ми към Симеон II за управлението му по-късно като министър председател на Република България не мога да си позволя да го наричам Симеон Борисов. Точка. Човек, който е бил цар остава с тази титла завинаги. Всеки има право да дава оценки, дори и най-отрицателни, но не може да отнема титла или да не се съобразява с историята.
*От фейсбук!
Най-четени
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Класически случай на некомпетентност, малоумен въпрос и неверен отговор...
Класически случай на некомпетентност, малоумен въпрос и неверен отговор... Ако приемем, че въпросът следва своята си логика, тогава верният отговор не е "си"
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега
-
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук, щеше да има много статуси, които гласят: „По турско време бяхме по-добре. Имаше сигурност, хлябът струваше само 2 гроша, децата ни се изучиха
-
Галерия 35 г. живеем с петолъчки. Следите от соца са навсякъде около нас
Петолъчки "изпращат" пътниците на Терминал 1, панелките са като старо шарено индианско одеяло от парчета. Народът пак вари ракия и лютеница Голяма част от жп вагоните и инфраструктурата са от онова