Как най-необичайният от всички християнски светци е свързан с Кремъл
На днешната дата, освен познатите символни асоциации, правим още една интересна препратка. В православния календар на 9 май се почита Свети Христофор – един от най-странните християнски светци, известен като Песоглавец. Как това би могло да се свърже с темата за деня на Европа или пък с Кремъл, ще попитате? Само имайте търпение с текста.
Историята на този герой с кучешка глава е описана подробно в сборници с християнски легенди и жития на светиите още през XIII век. Могат да се намерят и още по-ранни сведения. Иначе за кинокефали – хора с кучешки глави - многократно споменават още древни автори като Херодот и Плиний Стари.
Макар че през годините се е случвало да има забрани за изобразяването на Св. Христофор с глава на куче, за българската иконография светият Песоглавец не е чак толкова непопулярен образ. Виждал съм го на различни места. В църквата в Нови хан например това е първото, което би ви направило впечатление, влизайки в храма. Там е изобразен заедно със Св. Теодор Стратилат и Св. Прокопий. Но не само в България, в целия православен свят са запазени много икони на този тъй чуден светия.
Как е възникнал образът? Днес малцина ще повярват на Херодот и Плиний Стари, че е имало народ на песоглавците. Бил ли е наистина Свети Христофор кинокефал? Не е ли това иносказателен образ, чрез който древните повествователи са искали да ни представят дивата и зверска природа, приписвана на варварските племена? Или става дума за някой страдащ от рядък тип генетична мутация, позната под научното название hypertrichosis universalis? С други думи синдром на върколака, при който човешкото тяло, включително лицето, е почти напълно покрито с гъсто окосмяване.
Отговорът на загадката би могъл да се крие в Кремъл. По-специално в мощехранителницата на прилежащия му Благовещенски събор. Има едно интересно свидетелство от пътуването на Антиохийския патриарх Макарий до Русия в средата на XVII век. Архидякон Павел Алепски пише, че са присъствали на обреда умиване на светите мощи и изброявайки различните реликви в катедралния храм, той описва и „главата на мъченика Хрисофор с лице точно като на куче, с дълга муцуна и твърда като камък”. Умът ни беше поразен от изумление, няма място за съмнение, пише Павел Алепски в хрониката за пътуването на патриарх Макарий.
Католическата църква има друг поглед върху нещата. Тя представя Св. Христофор като антропоморфен, най-често могъщ воин, носещ през бурни води детето Исус на гърба си. И макар с решение на Ватикана от 1969 г. денят на светията да е сведен до нивото на местен празник, Свети Христофор остава много почитан светец в цяла Европа. Смята се за пазител на пътешествениците. Също така на пилоти, моряци, шофьори и въобще на всички, които тръгват на път по земя, море и въздух.
В обединена Европа, където пътуването е сред свещените права и свободи на гражданите, ликът на Свети Христофор се е превърнал в щастлив талисман. Испанците например носят медальони с името на светеца и надпис: Si en San Cristobal confias, de accidente no moriras (Ако вярваш в Свети Христофор, в катастрофа няма да умреш).
Този екзотичен иконографски образ може би крие още много недоразгадани символни значения. Но дори да вземем най-разпространената версия – за дивака, приел християнството - това също звучи прекрасно. Свети Христофор Песоглавец остава като чудесен символ на вярата, наред с това, че е най-необичайния от всички християнски светци.
От фейсбук
Най-четени
-
Въпреки старанието ми...
Въпреки старанието ми все още има и някакви хора, които ме харесват. От
-
Най-българската приказка
НАЙ-БЪЛГАРСКАТА ПРИКАЗКА Свраките си посрали гньездото, па сврачетùята реклù на майкя си: „Мамо! Да идеме да тражиме друго гньездо!", а она им казàла: „Деца
-
Галерия Истини и измислици в “Гладиатор II”
Римските императори наистина са правили наумахии - възстановки на морски битки с кораби и реални жертви, но без акули Истинският Луций може да не е доживял до зряла възраст
-
Галерия Откривателят на Парцалев и създател на Сатирата отказва да е партиен секретар
Умира в жестока катастрофа, в която по чудо оцеляват Стоянка Мутафова и Невена Коканова Заради непростимия гаф не вписват името на Енчо Багаров като основател Вбесява Вълко Червенков
-
Галерия След две епохални постижения в Космоса България се връща в играта
Людмила Филипова и Нели Симеонова с времеви мост възобновиха производството на космически храни, за да възстановят славата ни на трета страна в света През 2024 г