Недоволен, Борисов сменя 4-ма шефове в ГЕРБ, за двама още мисли
На 11 май постовете си в ръководството на партията се планира да загубят Менда Стоянова, Красимир Велчев, Пламен Нунев и Йорданка Фандъкова
Димитър Николов и Живко Тодоров засега били под въпрос
Слаби резултати в градове, които са му фаворити, провокирали Борисов да започне почистване
Още нямал фаворити за нови партийни началници, но най-вероятно ще бъдат от досегашните министри
Поне четирима от досегашните началници в ГЕРБ ще сдадат постове на 11 май. За тази дата лидерът на партията Бойко Борисов насрочи свикване на Националния съвет на ГЕРБ. А дневният ред включва смяна на зам.-председателите и членове на Изпълнителната комисия на партията.
Националното събрание на ГЕРБ се провежда по график, тъй като според устава това трябва да става на 4 години. През 2019 г. обаче Борисов свика и едно извънредно заседание, за да бъде махнат от поста му на зам.-председател тогавашният втори в партията Цветан Цветанов. Сбирката на актива тогава продължи само час и половина.
На мястото на Цветанов не бе предложен нов кандидат, а заместници на Борисов в партията останаха кметовете на София Йорданка Фандъкова и на Бургас Димитър Николов. А Борисов обяви, че в бъдеще ще залага повече на Изпълнителната комисия при управлението на партията, вместо да създава нов втори човек в нея.
Именно Фандъкова и Николов са двама от хората, които попадат в плановете на Борисов за смяна по висшите етажи на ГЕРБ, научи “24 часа”. Лидерът на партията бил разочарован от слабите резултати в големите градове, които досега е фаворизирал, включително и при насочването на еврофондове за развитието им. В София ГЕРБ загуби изборите в два от трите столични района, в Бургас е първа политическа сила, но се е сринал с повече от 10% спрямо резултата си от 2017 г.
Още в първите дни след изборите
Борисов е имал
разговори с част
от хората, които
според него не са
били достатъчно
активни по време
на кампанията
за парламентарните избори и носели вина за слабото представяне. На тях открито казал претенциите си, че от тези населени места е трябвало ГЕРБ да получи повече гласове.
Все още лидерът не бил сигурен дали ще смени Димитър Николов като заместник-председател на ГЕРБ. В подобна ситуация бил и кметът на Стара Загора Живко Тодоров, където досега управляващата партия със своите 22% бе на косъм да загуби изборите от “Има такъв народ” на Слави Трифонов. Живко Тодоров е член на Изпълнителната комисия на ГЕРБ.
Борисов обаче продължавал да вижда потенциал в Николов и Тодоров и по-скоро възнамерявал да ги остави на по-ниски партийни позиции.
Йорданка Фандъкова ще излезе най-вероятно от партийното ръководство, за да се посвети на четвъртия пост в държавата - кмет на София. Специално за столицата Борисов бил недоволен, че кметът и общинските съветници от ГЕРБ не са били активни в предизборната кампания.
Със сигурност по тези причини от Изпълнителната комисия на партията ще излезе и русенският депутат Пламен Нунев. Той
ще бъде сменен
и като областен
координатор на
партията за Русе,
след като макар и с равен брой спечелени мандати от района ГЕРБ загуби от “Има такъв народ”. Партията на Слави Трифонов спечели 18 556 гласа в този избирателен район, а ГЕРБ 18 445 гласа.
Нунев ще остане депутат - той бе втори в русенската листа на партията на Борисов след министъра на спорта Красен Кралев.
В пенсия като член на Изпълнителната комисия на ГЕРБ ще бъде изпратена доскорошната депутатка Менда Стоянова.
Бившата шефка на данъчното в Пловдив бе председател на комисията по бюджет и финанси в 41-ия, 43-ия и 44-ия парламент. Като в края на 41-ото народно събрание за кратко бе и зам.-председател на парламента.
Стоянова
изненадващо
не бе
включена в
кандидатските
листи на ГЕРБ
за изборите през 2021 г. Твърди се, че една от основните причини за изпадането на икономистката от листите са критиките, че носи вина за текстове в Закона за хазарта, които са позволили години фирмите на избягалия в Дубай бизнесмен Васил Божков да плащат по-ниски данъци към бюджета. Според обвиненията, повдигнати от прокуратурата срещу него, той е ощетил хазната с близо половин милиард лева.
В пенсия като член на партийното ръководство Борисов планирал да изпрати един от най-дългогодишните кадри на ГЕРБ Красимир Велчев, който в миналия парламент бе зам.-шеф на парламентарната група на партията. Той също изненадващо не попадна в листите на ГЕРБ за парламентарните избори.
Засега почти сигурно в Изпълнителната комисия на партията Борисов планира да остави Томислав Дончев и Даниела Дариткова. По-скоро сред оставащите в партийното ръководство пък били координаторът за Силистра Тодор Тодоров и бившата председателка на 44-ото народно събрание Цвета Караянчева. Срещу последните двама течали
партийни интриги,
че носят
вина за слабо
представяне в
районите си
В Силистра ГЕРБ е първа политическа сила, но със само 1000 гласа пред ДПС. В Кърджали пък, където е районът на Караянчева, движението разгроми ГЕРБ и взе 3 от общо петте мандата на избирателния район.
Все още Борисов не бил посочил своите фаворити за издигане в партийната кариера, за да бъдат попълнени имената на зам.-председателите и членовете на Изпълнителната комисия. Като тепърва щял да оглежда хора, които според него ще помогнат за засилване на ролята на колективното ръководство на партията.
Слухове в ГЕРБ обаче посочват като кандидати за партийна кариера шефът на тв “Европа” и на Института за дясна политика Георги Харизанов и досегашната министърка на труда и социалната политика Деница Сачева.
Неслучайна била
и активната роля
на досегашната
вицепремиерка
Екатерина
Захариева,
коментират в партията. Веднага след изборите тя бе сред основните говорители на ГЕРБ, които бяха изпращани за участие в телевизионни студиа. От нея дойде и новината, че Борисов няма да е кандидат за премиер, въпреки че ГЕРБ ще предложи правителство и в 45-ото народно събрание.
Смут в ГЕРБ предизвика и обявеното от бившия министър на външните работи Даниел Митов членство в партията. Той сам съобщи за него в събота в телевизионно интервю.
Митов, който до момента е членувал в основаната от Иван Костов ДСБ и в “Движение България на гражданите” на Меглена Кунева, бе броен за квота на Реформаторския блок във второто правителство на Борисов. Пред “Нова нюз” обаче бившият министър обясни, че е бил поканен да заеме поста лично от Бойко Борисов.
Името на Митов бе обсъждано и като вариант за бъдещ кандидат за премиер от името на ГЕРБ в правителство, в което Борисов не участва лично.
Най-четени
-
Галерия Как иноватори в “Балкантурист” измислиха леденото хоро на Йордановден
Тестват атракцията за първи път през 1973 г., за да забавляват екскурзианти от Чехословакия Данни за калоферския обичай има чак през 2003 г. ЮНЕСКО отхвърля ритуала като традиция
-
За тегавата 2024-а и новогодишната програма
Толкова тегава ми беше тая 2024-та, че даже новогодишната програма ми изглежда забавна. От
-
Галерия Веселина на Кирил Маричков - една любов на 40 години
Двамата се запознали на абитуриентския ѝ бал, а от красивите ѝ сини очи му омеквали коленете Като дете брат ѝ я излъгал, че песента "Веселина" е писана специално за нея “Весето е
-
Не ми се живее особено стар и грозен...
лежа с островърхи черни обувки до ръката ми ме гледа с кафяви очи бутилка джим бийм печката грее имам и храна - кашкавал не ми се живее особено стар и грозен - не е честно но навън притичва
-
Русия се готви за смяна на властта
"В Русия се води планомерна подготовка за "предаване на властта", подобна на тази, която бе реализирана през 2008 г. Като причина се посочва влошеното здравословно състояние на Путин"